Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestując w whisky można zarobić krocie, zwłaszcza zachowując cierpliwość. Jak to robić w Polsce - radzi ekspert

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod.  Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask.
Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod. Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask. Krystian Dobuszyński / Polska Press
Whisky zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników nie tylko wśród koneserów trunków, ale i inwestorów szukających alternatywnych możliwości na pomnażanie kapitału lub odczuwających potrzebę znacznego zdywersyfikowania swoich portfeli. Dzięki temu coraz łatwiej jest w whisky zainwestować konkretne pieniądze.

Spis treści

Jak inwestować w whisky i co trzeba o niej wiedzieć, by dać sobie szanse na zyski, wyjaśnia ekspert - Jarosław Buss.

We współczesnych, bardzo zmiennych czasach inwestorzy poszukują nowych klas aktywów oraz możliwości dywersyfikacji swojego portfela. Coraz częściej swoją uwagę kierują w stronę alkoholi mocnych, wśród których silną pozycję zajmuje whisky, stanowiąca ciekawą alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych.

Dobre czasy dla inwestujących w whisky

Pozycja whisky jako instrumentu inwestycyjnego umocniła się szczególnie w latach 2007 – 2009 - kiedy gospodarkę dotknął światowy kryzys gospodarczy. Whisky okazała się być odporna na wahania rynkowe, stając się dużym i atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym.

Rosnące zainteresowanie inwestowaniem w whisky to efekt trwającej od kilku lat hossy na tym rynku. Na świecie powstaje coraz więcej destylarni, a oferta konkretnych marek stale się powiększa. Popyt na ten alkohol dotarł również do Polski, gdzie nie tylko coraz bardziej doceniamy ten trunek w konsumpcji, ale także widzimy w nim okazję do zarobku.

Dobra passa whisky w Polsce

Obecnie segment whisky to, według raportu IWSR (International Wine&Spirit Research), druga największa i najszybciej rosnąca kategoria alkoholi w Polsce. Co istotne, ostatnich wzrostów – w dłuższej perspektywie czasu – nie zahamowała ani pandemia koronawirusa, ani wzrost akcyzy, czy nawet Brexit.

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżk...

Dalsze wzrosty dynamiki są bardzo możliwe – zwłaszcza w przypadku droższych odmian tego trunku. Potwierdzają to dane opublikowane w 11. edycji raportu „Rynek dóbr luksusowych w Polsce”, przygotowanej przez firmę doradczą KPMG. Wynika z nich, że napoje wysokoprocentowe odpowiadają za 75% całego segmentu, z czego aż 87,6% to część przypadająca na whisky i whiskey. Równocześnie autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że w kolejnych latach whisky ma jeszcze umocnić swoją pozycję w Polsce, z prognozowanym średniorocznym wzrostem wynoszącym 6,2% .

Potencjał inwestycyjny whisky: ile można zarobić

Indeks Rare Whisky Apex 1000, śledzący zachowanie 1000 butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrósł o ponad 10-proc. (10.14%). Z kolei w perspektywie ostatnich trzech lat indeks ten zwiększył swoją wartość o 35,76-proc.

Inny indeks - Rare Whisky Icon 100, który dla odmiany monitoruje zachowanie stu najbardziej pożądanych inwestycyjnie butelek whisky, urósł w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 26.07%. Dla porównania, najlepsze lokaty dają zwrot z inwestycji w skali roku na poziomie 3 proc.

W zestawieniu Rare Whisky Icon 100 znajdują się dwie pozycje pochodzące z destylarni Glendronach: 25-letnia wersja zabutelkowana w 1993 roku oraz 33-letnia Oloroso sherry casks.

Potencjał inwestycyjny whisky GlenDronach można zaobserwować również na przykładzie selekcji BATCH 11, w której znajdowała się zabutelkowana beczka numer 2920 (cask 2920) - Pedro Ximenez, 43 yo, 1971. Jej rekomendowana cena wynosiła 890 funtów za tę butelkę. Dziś okazyjnie można ją nabyć w cenie 3600 funtów, w jej wartość rynkowa sięga poziomu nawet 8000 funtów (9500 euro). Na początku roku do unikalnych ekspresji, pochodzących z tej szkockiej destylarni dołączyła The GlenDronach Aged 50 Years, która niewątpliwie również stanie się ciekawą propozycją inwestycyjną.

Inwestowanie w whisky: jak to zrobić w Polsce

Osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky mogą zdecydować się na jedną z dwóch, podstawowych, metod. Pierwsza to zakup beczek w destylarniach, które uruchomiły program, tzw. private cask.

Whisky spoczywa wówczas na miejscu w destylarni, a klient, regularnie otrzymując próbki, ma możliwość kontrolowania tego, jak z biegiem lat rozwija się jej jakość. Druga metoda, to nabywanie kolekcjonerskich butelek poprzez aukcje lub bezpośrednio od importerów.

O potencjale inwestycyjnym danej whisky świadczą przede wszystkim takie cechy trunku jak: wiek, rocznik, jakość oraz renoma destylarni. Szczególnie istotna przy cenach whisky jest informacja o tym, czy dana destylarnia prowadzi jeszcze działalność, czy też zamknęła już swoje podwoje.

Liczy się również sposób zabutelkowania, liczba wypuszczonych na rynek egzemplarzy, oprawa, czy unikatowe cechy trunku, a więc elementy, które decydują o tym, że dana butelka jest rzadkim okazem kolekcjonerskim.

Ważne są również przyznane nagrody i wyróżnienia. Dlatego też osoby zainteresowane inwestowaniem w whisky powinny śledzić wyniki najbardziej prestiżowych konkursów branżowych, między innymi, corocznego World Whiskies Awards w Londynie.

Jarosław Buss
Ekspert od ponad 25 lat związany jest ze światem whisky oraz innych luksusowych trunków. Organizator corocznego Whisky Live Warsaw, największego i najbardziej prestiżowego festiwalu whisky w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwestując w whisky można zarobić krocie, zwłaszcza zachowując cierpliwość. Jak to robić w Polsce - radzi ekspert - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna