Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX Wojewódzki Konkurs Mistrz Gramatyki i Języka Rosyjskiego. Rosyjski wraca do łask

(jsz)
Gramatyka nie jest dziedziną szczególnie lubianą przez uczniów, ale nie dotyczy to wszystkich.
Gramatyka nie jest dziedziną szczególnie lubianą przez uczniów, ale nie dotyczy to wszystkich. Andrzej Zgiet
Piotr Adamczuk sprawdza swoje siły z rosyjskiego już trzeci raz, a Wioletta Bociuk - drugi. A są tacy, którzy robią to co roku przez całe gimnazjum i liceum. Po co? Dla satysfakcji.

To uczestnicy IX Wojewódzkiego Konkursu Mistrz Gramatyki Języka Rosyjskiego. Odbywał się on w czwartek, w IX LO w Białymstoku. Jak zwykle dopisała frekwencja. Przyjechało prawie 100 uczniów z gimnazjów i liceów z całego województwa podlaskiego.

- Konkurs cieszy się coraz większym powodzeniem - nie kryje satysfakcji Anna Targońska, inicjatorka wydarzenia i nauczycielka języka rosyjskiego. - Uczniowie chętnie biorą w nim udział, mimo że nie otrzymują z tego tytułu dodatkowych punktów na przykład podczas rekrutacji.

Poziom jest wysoki, a konkurencja duża. To świetna okazja, by przekonać się, co się tak naprawdę umie.

- Na listach uczestników co roku powtarza się wiele nazwisk - mówi pani Anna. - Są tacy, którzy przyjeżdżali tu przez całe gimnazjum, a teraz widzę, że znów biorą udział jako licealiści.

Do tej grupy należy np. Piotr Adamczuk z białostockiego gimnazjum nr 5. Chłopak startuje już trzeci raz. Jest dwukrotnym laureatem wojewódzkiego konkursu przedmiotowego, a wcześniej przez sześć lat mieszkał w Odessie. Mimo to, tego konkursu jeszcze nie wygrał. A wygrywać lubi. W tamtym roku zabrakło mu pół punktu, by zająć trzecie miejsce.

- To dobry sposób, żeby się sprawdzić - zdradza. - Mam wielu znajomych z Ukrainy, którzy mówią po rosyjsku. Chciałbym mówić w tym języku równie dobrze jak oni.

Gramatyka nie jest dziedziną szczególnie lubianą przez uczniów, ale nie dotyczy to wszystkich.

- Lubię, kiedy są konkretne zasady, których trzeba przestrzegać - mówi Wioletta Bociuk z II LO w Bielsku Podlaskim, która w konkursie bierze udział drugi raz.

Ciekawe są różnice między językiem polskim a rosyjskim.

- Gramatyka jest niezwykle wdzięcznym materiałem do eksponowania pułapek językowych. I tych na konkursie nie zabrakło -żartuje prof. Wanda Supa, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej na UwB, która udzieliła organizatorom wsparcia merytorycznego.

Młodzi sobie jednak z tymi pułapkami radzą. Zgłębiają tajniki rosyjskiego, mimo że nieraz nie wiążą z nim przyszłości. - Nie widzę siebie w roli tłumacza, ani tym bardziej nauczyciela - zdradza Wioletta.

Mimo to nauka rosyjskiego może być interesująca. - Język, literatura rosyjska czy teatr bronią się same - zauważa prof. Supa.

A znajomość rosyjskiego przydaje się na dzisiejszym rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna