Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłko zamiast tabletki

Agata Sawczenko
Suplementy trzeba wybierać rozważnie – i wbrew powszechnej opinii, lepiej o zdanie zapytać lekarza lub farmaceutę
Suplementy trzeba wybierać rozważnie – i wbrew powszechnej opinii, lepiej o zdanie zapytać lekarza lub farmaceutę
Rzodkiewki, brzoskwinie, truskawki, świeże ogórki i pomidory. Wiosną i latem witamin i minerałów mamy pod dostatkiem. A zimą?

Co prawda w sklepach nawet w czasach 30-stopniowego mrozu kupimy zieloną sałatę najróżniejszych rodzajów, szczypiorek, pomidory, ogórki, jabłka, gruszki, czasem nawet śliwki i truskawki. Zima to też sezon na cytrusy pełne tak lubianej przez Polaków witaminy C.

Jednak przeciwnicy takiego odżywiania przekonują: Te warzywa i owoce to sama chemia. W witaminki ze słoiczków z domowymi przetworami też już nie wierzą. I łykają pigułki.

Zażywanie suplementów ma sens w przypadku osób, które żyją w ciągłym biegu i nie mają czasu na stosowanie zbilansowanej diety. Jednak nawet najlepsze i najdroższe tabletki mogą być jedynie dodatkiem i uzupełnieniem niedoborów w organizmie, gdyż nie zastąpią odpowiednio skomponowanej naszej codziennej diety.

Suplementy trzeba wybierać bardzo rozważnie - i wbrew powszechnej opinii, lepiej o zdanie zapytać lekarza lub chociażby farmaceutę. To może zapobiec późniejszym problemom, ponieważ niewłaściwie stosowane suplementy mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia człowieka.

Oczywiście suplementy to dobre rozwiązanie, by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych dla zdrowia elementów. Suplementy to też pomysł, by te dietę w witaminy wzbogacić.

Jednak pamiętajmy, że zimowa dieta też może dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie powinno więc zabraknąć w niej świeżych warzyw i owoców, które o tej porze roku mają najwięcej cennych witamin i minerałów. Jedzmy natkę pietruszki, kapustę kiszoną, brokuły, kalafior, paprykę i owoce - jabłka, gruszki, śliwki i cytrusy.

Przygotowujmy potrawy z tak zdrowej dyni (która bardzo dobrze zimuje w piwnicy). Używajmy w kuchni pestek słonecznika, warzyw strączkowych, ziaren i zbóż. Dobrze jest także wzbogacać swoją herbatę sokiem z malin, żurawin lub łyżeczką miodu. Nie zapominajmy o poczciwej kapuście: białej i czerwonej.

Jest smaczna, można ją spożywać i na surowo i po ugotowaniu. W każdej postaci dostarczy nam dużo mikroelementów. Posiejmy rzeżuchę, kupujmy kiełki. Nie bójmy się też mrożonek. Są zdrowe, tanie i ogólnie dostępne. Kupujmy szpinak, żurawiny, brokuły. Nie zapominajmy o nabiale, a białe pieczywo zastąpmy pełnoziarnistym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna