Jabłoń Kościelna: Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła ma 150...

  Jabłoń Kościelna: Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła ma 150 lat. Był też festyn rodzinny [ZDJĘCIA]

  (JBa)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wielkie święto w Jabłoni kościelnej - 150-lecie kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła i festyn rodzinny
  1/68
  przejdź do galerii

  Wielkie święto w Jabłoni kościelnej - 150-lecie kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła i festyn rodzinny ©Joanna Bajkiewicz

  Wyjątkowo uroczyście 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowała Jabłoń Kościelna. Obchodzono tam bowiem jednocześnie jubileusz 525-lecia parafii i 150-lecia kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Była to okazja do konsekracji kościoła i ołtarza.
  – To historyczny moment. Na ten akt kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej czekał od 1868 r. – powiedział proboszcz ks. Andrzej Łapiński. – Przygotowywaliśmy się do niego wiele lat. Konsekracja jest bowiem jak pieczątka na dokumencie. Uwiarygadnia, że to miejsce jest święte. Wyłączone z użytku świeckiego, a przeznaczone na użytek i chwałę Boga – wyjaśnił.
  Zobacz galerię
  Konsekracja to niezwykle uroczysty akt liturgiczny, zaś obrządek zawiera wiele symboli. Poświęcenia oraz namaszczenia ołtarza i ścian kościoła dokonał biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

  Zobacz też: Jabłoń Kościelna. Tragiczny wypadek. Policjant na motocyklu śmiertelnie potrącił pieszego

  Uroczystości w Jabłoni Kościelnej połączono z wielkim festynem rodzinnym na boisku przy szkole podstawowej. Ponieważ placówka ta niedawno zyskała nową świetlicę i jadalnię, dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi oraz poświęcono nowe pomieszczenia.

  – Kończymy też rozbudowę sali gimnastycznej, gdzie będzie gabinet gimnastyki korekcyjnej. Powstaje też oddział przedszkolny, tzw. zerówka – podkreślił Andrzej Olędzki, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej.

  Zobacz także: Tragiczny wypadek. Pociąg potrącił mężczyznę

  Na festynie nie brakowało atrakcji. Były pokazy, zawody i koncerty. Tradycyjnie już przyznano Złote Jabłko i Złote Jabłuszko dla przyjaciół szkoły. W tym roku kapituła tej nagrody doceniła parafię w Jabłoni Kościelnej.

  – Złote Jabłko to miłe wyróżnienie. Parafia od samego początku troszczyła się o szkolnictwo. Trudno by było zapomnieć o takiej instytucji w jubileuszowym roku – powiedział ks. Andrzej Łapiński.

  Złote Jabłuszko jest natomiast przyznawane przez samych uczniów w tajnym głosowaniu. W tym roku zdobyła je uczennica Anna Rząca.  Zobacz koniecznie: Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Podlaskiem. Odwiedził Mlekovitę i spotkał się z rolnikami [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)