Jagiellonia wygrała z Lechem Poznań 1:0
Jagiellonia wygrała z Lechem Poznań 1:0 Wojciech Wojtkielewicz
Piłka nożna jest piękna między innymi dlatego, że bywa nieprzewidywalna. Wydawało się, że dołująca ostatnio Jagiellonia Białystok nie ma większych szans w starciu z rozpędzonym Lechem Poznań. Tymczasem Żółto-Czerwoni przegrali złą passę spotkań bez zwycięstwo i pokonali Kolejorza 1:0, zadając mu pierwszą w tym sezonie PKO Ekstraklasy porażkę.

Mimo zapowiedzianej absencji w podstawowym składzie pojawił się najlepszy gracz ofensywny Żółto-Czerwonych - Jesus Imaz, który skarży się na kontuzję żeber. W porównaniu do przegranego 1:3 pucharowego meczu z Lechią Gdańsk do bramki wrócił Pavels Steinbors. Na środku obrony zabrakło Błażeja Augustyna, który dotąd zawsze w tym sezonie zaczynał mecze w podstawowym składzie. Zastąpił go Rumun Bogdan Tiru.

Za gospodarzami, prócz atutu własnego boiska przemawiało niewiele. Jaga bardzo słabo w ostatnim czasie broniła i wyspecjalizowała się w popełnianiu skandalicznych błędów, które prowadziły do utraty kuriozalnych bramek. W ataku też nie było różowo i w efekcie Żółto-Czerwoni nie wygrali żadnego z ostatnich sześciu spotkań. Na dodatek białostoczanie mieli znacznie mniej czasu od ostatniego występu, bo we wtorek grali spotkanie Pucharu Polski z Lechią Gdańsk.

A rozpędzeni piłkarze Lecha nie tylko byli bardziej wypoczęci, ale i w doskonałych humorach, bo po rozbiciu 5:0 Wisły Kraków umocnili się w fotelu lidera i chcieli zrobić wszystko, by po meczu w Białymstoku usadowić się w nim jeszcze wygodnej. Pewien niepokój mógł u sympatyków Kolejorza budzi jedynie fakt, że poznański klub przy Słonecznej nie wygrał od 2013 roku.

Gracze ze stolicy Wielkopolski nie przejmowali się statystyką i od razu ruszyli do ataku, a Jagielloończycy przez dobrych kilka minut mieli problemy z wydostaniem się z własnej połowy boiska. Potem przedostawali się pod pole karne rywali, ale nic z tego wynikało. Aż do 36. minuty, kiedy wreszcie gospodarze pokazali drzemiące w nich możliwości. Z prawej strony dośrodkował Tomas Prikryl a Cernych technicznie uderzył piętą. Niestety, Litwin minimalnie chybił.

- Lech wysoko do nas podchodzi, mamy więc dużo przestrzeni w ataku i możemy dochodzić do sytuacji - powiedział Cernych w w rozmowie ze stacją Canal + Sport.

I rzeczywiście, przed przerwą jeszcze lepszą okazję miał Imaz, który w sytuacji sam na sam trafił piłką w bramkarza gości Filipa Bednarka. Być może wcześniej Hiszpan był na spalonym, ale mimo wszystko nie wypada marnować takich okazji.

Dużo więcej działo się pod bramką Pavelsa Steinborsa, ale albo w porę interweniowali białostoccy obrońcy, albo przyjezdni pudłowali i do przerwy był remis 0:0.

Druga połowa wyglądała inaczej. Jaga zagrała bardziej agresywnie w pressingu, nie pozwoliła zepchnąć się na własną połowę i odsunęła grę od własnego pola karnego. Wkrótce Imaz znów miał dobrą sytuację, ale nie opanował piłki i szansa przepadła.

Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka i w przypadku hiszpańskiego snajpera to się potwierdziło. Bartosz Salamon źle wybił futbolówkę we własnym polu karnym, dopadł do niej Imaz i precyzyjnym strzałem dał Jagiellonii prowadzenie.

Lech rzucił się do odrabiania strat, ale atakował chaotycznie i oprócz idealnej okazji Filipa Marchwińskiego, który spudłował z niewielkiej odległości, nie za bardzo miał pomysł na to, jak pokonać Steinborsa i w efekcie poniósł porażkę. Jagiellonia może i nie była lepsza, ale za ambicję, wiarę, walkę i mądrość zasłużyła na nagrodę w postaci trzech punktów.