Jagiellonia na podium. Najlepsi lekkoatleci w Białymstoku

mark
Bialystok 04.06.2017 jagiellonia bialystok - lech poznan pilka nozna mecz  fot. anatol chomicz / polska press / gazeta wspolczesna / kurier poranny
Bialystok 04.06.2017 jagiellonia bialystok - lech poznan pilka nozna mecz fot. anatol chomicz / polska press / gazeta wspolczesna / kurier poranny Anatol Chomicz
Kończy się 2017 rok. Przed nami rok Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang oraz piłkarskiego mundialu w Rosji. Tradycyjnie zapraszamy na roczne podsumowanie osiągnięć podlaskich sportowców.

KWIECIEŃ

2 - Pięć medali wywalczyli pięściarze z województwa podlaskiego w mistrzostwach Polski rozegranych w Człopie. Mistrzem w kat. plus 91 kg został Paweł Wierzbicki z Boxingu Sokółka, który pokonał w finale 4:1 Aleksandra Stawireja z Kalisza. Srebrny medal w kat. do 91 kg wywalczył Andrzej Szkuta z Boxingu. Brązowe medale zdobyli Krystian Sielawa (64 kg) i Mateusz Figiel (plus 91 kg) z Hetmana Białystok. Brąz wywalczył także Roger Hryniuk z białostockiego Cristalu (plus 91 kg).

2 - Siatkarze BAS Białystok przegrali w półfinale play-off II ligi z Energą Ostrołęka.

2 - Futsaliści MOKS Słoneczny Stok Białystok awansowali do ekstraklasy.

4 - Piłkarze Wigier Suwałki byli o krok od awansu do finału Pucharu Polski. W półfinale byli gorsi od Arki Gdynia. W pierwszym spotkaniu przegrali 0:3 w Suwałkach, a na wyjeździe wygrali 4:2.

9 - Mariusz Mosiej i Magdalena Moroz (Huzar Białystok) zdobyli po dwa złote medale w Pucharze Polski Poomsae w Taekwondo w konkurencji indywidualnej oraz byli najlepsi w konkurencji par synchronicznych.

13 - Siatkarze Ślepska Suwałki zajęli 2. miejsce w I lidze przegrywając w finale z Wartą Zawiercie 2:3.

19 - Paweł Śmiłowski z Hubala Białystok wywalczył dwa brązowe medale mistrzostw Europy juniorów w badmintonie rozegranych w Miluzie: w mikście i w deblu.

23 - Krzysztof Zimnoch w walce wieczoru na gali bokserskiej w Legionowie w drugiej rundzie pokonał Michaela Granta.

30 - Robert Mateusiak i Nadia Zięba na ćwierćfinale zakończyli swój udział w mistrzostwach Europy w badmintonie rozegranych w Danii.

MAJ

3 - Katarzyna Rutkowska z Podlasia Białystok zdobyła mistrzostwo Polski na dystansie 10 km. Zawody odbyły się w Rybniku.

7 - Badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki wywalczyli 16 złoty medal drużynowych mistrzostw Polski. Srebrne medale dla Hubala Białystok, a brązowe dla OSSM SMS Białystok.

14 - Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok na mityngu w Kielcach rzucił młotem 78,54 m i wypełnił minimum na mistrzostwa świata w Londynie. Klaudia Kardasz wygrała pchnięcie kulą 17,01 m, a Daria Zabawska w rzucie dyskiem zajęła trzecie miejsce wynikiem 57,86 m. Obie zawodniczki Podlasia wypełniły minima na młodzieżowe mistrzostwa Europy w Bydgoszczy.

16 - Tenisiści stołowi Dojlid Białystok zajęli w Lotto Superlidze piąte miejsce.

21 - Paweł Wierzbicki z Sokółki w debiucie na zawodowym ringu pokonał przed czasem Pawła Sowika.

21 - Kamila Lićwinko z Podlasia wygrała mistrzostwa AZS w Łodzi wynikiem 194 cm. To minimum na mistrzostwa świata w Londynie.

28 - Kamila Lićwinko zajęła 2. miejsce w Diamentowej Lidze w amerykańskim Eugene wynikiem 195 cm.

28 - Adam Chlabicz z Białostockiego Klubu Oyama Karate został mistrzem Polski w kategorii do 80 kg w konkurencji knockdown.

CZERWIEC

4 - Damian Czykier z Podlasia Białystok podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego w Bydgoszczy uzyskał w biegu na 110 m przez płotki 13,28 s (rekord życiowy) - to trzeci wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Do rekordu Polski zabrakło tylko 0,02 s.

4 - Piłkarze Wigier Suwałki zajęli w I lidze 9. miejsce.

4 - Po remisie z Lechem Poznań Jagiellonia Białystok została wicemistrzem Polski.

8 - Piłkarze ŁKS 1926 Łomża w finale Okręgowego Pucharu Polski pokonali po dogrywce 3:2 Warmię Grajewo.

11 - Zespół futbolu amerykańskiego Lowlanders Primacol Białystok przegrał w półfinale Top Ligi z Seahawks Gdynia 26:42.

18 - W swoich ostatnich indywidualnych mistrzostwach Polski w badmintonie dwa złote medale zdobył Robert Mateusiak, w mikście z Nadią Ziębą z Hubala Białystok oraz w deblu. W finale miksta Mateusiak i Zięba pokonali parę Wojciech Szkudlarczyk (Hubal), Agnieszka Wojtkowska (Technik Głubczyce). W deblu Mateusiak grał z Adamem Cwaliną z SKB Litpol Malow Suwałki.

Złoty medal w grze singlowej wywalczył Mateusz Dubowski z Hubala.

18 - Kamila Lićwinko zajęła drugie miejsce w mityngu Diamentowej Ligi w Sztokholmie. W skoku wzwyż osiągnęła 197 cm. Natomiast Damian Czykier w biegu na 110 metrów przez płotki zajął piąte miejsce - 13,36 s.

19 - Martyna Dąbrowska z UKS Bojary na mityngu w Białymstoku w biegu na 400 metrów uzyskała 52,01 s wypełniając minimum na mistrzostwa świata. Rekord życiowy poprawiła kulomiotka Klaudia Kardasz - 17,23 m.

25 - Piłkarze Tura Bielski Podlaski wygrali IV ligę i awansowali do III ligi.

25 - Kamila Lićwinko wygrała skok wzwyż w Drużynowych Mistrzostwach Europy wynikiem 197 cm. Czwarte miejsce w biegu na 110 m przez płotki zajął Damian Czykier - 13,40 s.

28 - Wojciech Nowicki na mityngu w Ostrawie uzyskał rekord życiowy w rzucie młotem 80,31 m.

28 - W pierwszym meczu eliminacji do Ligi Europy Jagiellonia pokonała na wyjeździe Dinamo Batumi 1:0. Gola zdobył Cillian Sheridan w 49 min. U siebie białostoczanie wygrali 4:0

LIPIEC

2 - Trzy złote medale wywalczyli podlascy lekkoatleci w mistrzostwach Polski do lat 23, które odbyły się w Suwałkach: Magdalena Żebrowska w skoku w dal (6.27 m), Klaudia Kardasz w kuli (17,88 m) i Daria Zabawska w rzucie dyskiem (56,73 m).

9 - Patrycja Borys z Hetmana Białystok zdobyła brązowy medal w VIII młodzieżowych mistrzostwach Europy kobiet w boksie w Sofii.

9 - Kamila Lićwinko w Lozannie w mityngu Diamentowej Ligi zajęła 2. miejsce w skoku wzwyż wynikiem 193 cm.

13 - Martyna Dąbrowska zajęła 3. miejsce na 400 metrów (23,74 s) w mityngu w Szwecji.

16 - Piłkarze Jagiellonii w II rundzie eliminacji Ligi Europy zremisowali na wyjeździe z azerską FK Gabala 1:1, a u siebie przegrali 0:2.

16 - Daria Zabawska i Klaudia Kardasz zajęły 2. miejsca w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23 w Bydgoszczy. Daria w dysku uzyskała 59,08 m, a Klaudia w kuli 17,67 m.

16 - Rafał Rosolski z Dojlid Białystok wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy w Płowdiw w czwórce na 1000 metrów. Jego partnerami byli: Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz), Bartosz Stabno (Posnania Poznań), Norbert Kuczyński (Wiskord Szczecin).

23 - W Białymstoku odbyły się 93. Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy Podlasia Białystok z 10 krążkami wygrali klasyfikację medalową. Złote medale zdobyli: Wojciech Nowicki (młot), Kamila Lićwinko (wzwyż), Katarzyna Rutkowska (5000 m), Damian Czykier (110 m.p.pł.), sztafeta 4x100 metrów: Łukasz Nabiałek, Czykier, Adrian Kamiński, Kamil Kryński).

Srebrne medale: Klaudia Kardasz (kula), Daria Zabawska (dysk), Kamil Kryński (200 m), Damian Roszko (5000 m).

Brązowe medale: Martyna Dąbrowska z Bojar (400 m), Paulina Mikiewicz-Łapińska (800 m).