Jagiellonia. Wygrana była blisko

Ziggy Gordon w meczu kontrolnym z FK Rostów zadebiutował w barwach Jagiellonii.
Ziggy Gordon w meczu kontrolnym z FK Rostów zadebiutował w barwach Jagiellonii. www.jagiellonia.pl
W piątym sparingu na zgrupowaniu w Turcji Jagiellonia Białystok w sobotę zremisowała 2:2 z wicemistrzem Rosji FK Rostów.

FK Rostów jest wicemistrzem Rosji, a w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów drużyna ta wyeliminowała Anderlecht Bruksela i Ajax Amsterdam. W meczach grupowych dwa razy razy zremisowała z PSV Eindhoven i sprawiła ogromną sensację pokonując u siebie Bayern Monachium.

Tymczasem od początku spotkania w Belek to lider polskiej ekstraklasy dominował. Pierwszego gola Jaga zdobyła już w 9 minucie. Po wrzucie piłki z autu głową zagrał Ivan Runje, a Jacek Góralski strzałem z woleja pokonał bramkarza rywali. To był jedyny gol w pierwszej połowie chociaż białostocki zespół miał jeszcze kilka okazji bramkowych. FK Rostów długo utrzymywał się przy piłce to poważnego zagrożenia nie stworzył pod bramką Damiana Węglarza.

Na drugą połowę trenerzy obu drużyn wysłali praktycznie dwie nowe jedenastki. W barwach Jagiellonii zadebiutował szkocki obrońca polskiego pochodzenia Ziggy Gordon, który w czwartek podpisał kontrakt z klubem. Rosyjski zespół wyrównał w 68 minucie, gdy Walerij Jaroszenko uderzeniem z dystansu pokonał Lukę Gugeszaszwilego.

Żółto-czerwoni ponownie wyszli na prowadzenie w 86 minucie, gdy akcję Rafała Grzyba i Marka Wasiluka skutecznie wykończył Emil Łupiński.

Niestety nie udało się utrzymać wygranej z bardzo silną ekipą. Tuż przed końcowem gwizdkiem w zamieszaniu pod bramką do remisu doprowadził Dmitrij Połoz. - Rostów to zespół, który potrafi grać w piłkę, ale możemy być niezadowoleni, bo graliśmy dobre spotkanie, mieliśmy swoje sytuacje, a bramkę na 2:2 straciliśmy w bardzo prosty sposób - podsumowywał Michał Probierz, trenerz Jagiellonii. - To stało się zbyt łatwo, oddaliśmy pole w tej sytuacji. Niemniej jednak, trudno nam rywalizować z takimi mocnymi drużynami. Nasze ustawienie taktyczne i to, nad czym pracujemy na treningach, wygląda pozytywnie, ale wciąż czegoś nam jeszcze brakuje. To musimy udoskonalić i zacząć wygrywać, bo chcemy zwyciężać w tych meczach. Rozgrywaliśmy dobre, ciekawe mecze, ale żeby wskoczyć na ten poziom na dobre, to mimo wszystko trzeba wykorzystywać swoje wszystkie sytuacje, które się posiada.

Probierz także ocenił występ Gordona. - Obserwowaliśmy go wcześniej i widzieliśmy, jak gra, więc nie była to dla nas żadna niespodzianka. Teraz go trzeba wdrożyć do zespołu, żeby nauczył się naszej organizacji gry i naszego grania. Rywalizacja o miejsce w składzie będzie duża, ale to podnosi umiejętności zawodników i wszyscy na tym mogą skorzystać - stwierdził szkoleniowiec.
Tak więc Jagiellonia w meczach sparingowych trzy razy zremisowała i dwa razy przegrała.

Jagiellonia Białystok – FK Rostów 2:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Góralski 9, 1:1 Jaroszenko 68, 2:1 Łupiński 86, 2:2 Połoz 89.
Jagiellonia (I połowa): Damian Węglarz – Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Jacek Góralski, Taras Romanczuk – Przemysław Frankowski, Konstantin Vassiljev, Dmytro Chomczenowski – Fiodor Cernych. II połowa: Luka Gugeszaszwili - Ziggy Gordon, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus - Rafał Grzyb, Jacek Góralski (60. Emil Łupiński), Damian Szymański - Dmytro Chomczenowski (60. Dawid Polkowski), Przemysław Mystkowski - Karol Świderski.
FK Rostów (I połowa): Miedwiediew – Kałaczew, Navas, Mevlja, Gaspuitis, Skopincew –Bajramjan, Gatcan, Noboa, Grigorjew – Bucharow. II połowa: Miedwiediew - Terentiew, Granat, Gaspuitis, Sorokin, Kirejew (69' Azmoun), Prepelita, Połoz, Quissanga, Erochin, Jaroszenko.

Poprzednie sparingi Jagiellonii
24 styczeń
Jagiellonia – Pandurii Târgu Jiu 0:1 (0:1)
Bramka: 0:1 Bogdan Danaricu 36.
Jagiellonia (I połowa): Hubert Gostomski – Paweł Olszewski, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus – Przemysław Mystkowski, Rafał Grzyb, Damian Szymański, Dawid Polkowski, Arvydas Novikovas – Karol Świderski. II połowa: Damian Węglarz – Łukasz Burliga, Ivan Runje, Guti, Piotr Tomasik – Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk, Jacek Góralski, Konstantin Vassiljev, Dmytro Chomczenowski – Fedor Černych.

21 styczeń
Jagiellonia Białystok – Irtysz Pawłodar 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Aslan Darabajew 35 z karnego 1:1, Marek Wasiluk 49 z karnego.
Jagiellonia: Hubert Gostomski (46. Luka Gugeszaszwili) – Damian Szymański, Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus – Rafał Grzyb, Luka Asatiani (36. Paweł Olszewski) – Damian Grabowski (60. Michał Domański), Emil Łupiński, Przemysław Mystkowski – Arvydas Novikovas (69. Damian Grabowski).

21 styczeń
Jagiellonia Białystok – Łudogorec Razgrad 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 Claudiu Keseru 65, 1:1 Fiodor Cernych 86.
Jagiellonia: Damian Węglarz – Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik – Taras Romanczuk, Jacek Góralski – Przemysław Frankowski (71. Arvydas Novikovas), Konstantin Vassiljev, Dmytro Chomczenowski – Fiodor Cernych.

18 styczeń
Jagiellonia Białystok - Politehnica Iasi 0:1 (0:0)
Bramka: 0:1 Cristea 57 z karnego
Jagiellonia (I połowa): Marian Kelemen - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Gutieri Tomelin, Piotr Tomasik - Rafał Grzyb, Jacek Góralski - Przemysław Mystkowski, Konstantin Vassiljev, Arvydas Novikovas - Fiodor Cernych.
Jagiellonia (II połowa): Damian Węglarz - Paweł Olszewski (46. Luka Asatiani), Dawid Szymonowicz, Marek Wasiluk, Jonatan Straus - Jakub Tabor (64. Emil Łupiński), Damian Szymański - Michał Domański (64. Damian Grabowski), Karol Świderski, Dmytro Chomczenowski - Patryk Klimala (78. Michał Domański).