Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak aranżować przestrzeń wymarzonego mieszkania

oprac. na podst. Praktycznego przewodnika po feng shui Grahama Gunna "Wprowadź harmonię w swoim domu" wydanego nakładem Studia Astropsychologii(uk)
Zacznijmy naszą przygodę z feng shui. Przez kilka miesięcy postaramy się zgłębić i pokazać Wam tajniki tej sztuki aranżowania przestrzeni.
Jak aranżować przestrzeń wymarzonego mieszkania

Jedną z najbardziej interesujących koncepcji feng shui jest koncepcja archetypów energii lub chi. Pierwszy z nich obejmuje pięć archetypów (ilustracja 1), drugi - dziewięć (model bag-gua, ilustracja 2). Obydwa te systemy są ściśle ze sobą powiązane.

Każdy element systemu składającego się z 9 archetypów utożsamiany jest ze specyficznymi cechami, włączając w to oparty na dacie urodzenia typ osobowości i charakteru, kierunek geograficzny, organ ciała, specyficzny kolor i istotę charakterystycznych właściwości środowiska naturalnego (wiatr = niewidzialna penetrująca siła; woda = elastyczna, łatwo dostosowująca się, dogłębna; ziemia = stałą, niezachwiana, odżywcza, centralna itp.). Archetypy są rownież utożsamiane z 9 podstawowymi aspektami życia człowieka, jak ukazano w modelu bagua.

W feng shui otoczenie uważa się za zrównoważone, jeśli cechy charakterystyczne poszczególnych zywiołów są obecne w równych proporcjach. Te żywioły to ogień (środowisko bardzo energetyczne i ożywione. Doskonałe otoczenie stymulujące aktywność, nieodpowiednie do koncentracji czy relaksacji); ziemia (miejsce, w którym zbierają się grupy osób, gdzie można wyraźniej zobaczyć podłoża problemów, lub podejmowanych działań. Daje poczucie wsparcia, ale w nadmiarze odczuwane jest jako ograniczające i hamujące); metal (raczej zimne i surowe. Może być odpowiednie do pracy i koncentrowania się na konkretnych działaniach w celu osiągnięcia szybkich rezultatów. Jego wygląd może zwracać uwagę, lecz nie służy relaksacji); woda (spokojne i łatwe do przystosowania. Umożliwia swobodne procesy myślowe oraz napływ głębokich uczuć. Nie jest odpowiednie w przypadku, gdy główną kwestią jest stabilność); drzewo (dobre miejsce do rozpoczynania nowych projektów, opracowywania innowacyjnych sposobów działań, rozwoju lub rekonwalescencji. Raczej uspokajające, stąd też odpowiednie dla rutynowych aspektów wykonywanych czynności oraz zarządzania projektami).

I na koniec rada: Jeśli musimy być szczególnie kreatywni i pomysłowi spróbujmy wykorzystać więcej niebieskich i zielonych przedmiotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna