MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o blat drewniany? Sprawdź, jak go pielęgnować, żeby się pięknie prezentował w kuchni. Czym czyścić blat z drewna?

Podpowiadamy, jak dbać o blat drewniany, żeby zachwycał swym wyglądem jak najdłużej.
Podpowiadamy, jak dbać o blat drewniany, żeby zachwycał swym wyglądem jak najdłużej. Pexels.com
Blat drewniany to marzenie wielu osób, które wykańczają lub remontują kuchnię. Drewno tworzy we wnętrzu wyjątkowy klimat i jej ociepla. Niestety jest dosyć drogi i łatwo można go zniszczyć. Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o drewniany blat w kuchni, żeby pięknie się prezentował przez lata.

Spis treści

Zalety i wady blatów z drewna – o tym warto pamiętać!

Niepowtarzalne i urocze blaty z drewna często pojawiają się w modnych projektach kuchni w 2023 roku. Mimo że są zdecydowanie droższe od ich laminowanych odpowiedników, coraz częściej są wybierane przez osoby, które planują remont lub wykańczają kuchenne wnętrza i chcą postawić na naturalne materiały. Zarówno blaty klejone, jak i te z litego drewna tworzą w pomieszczeniu przytulny klimat i dobrze się komponują z kuchniami w różnym stylu. Drewno pasuje zarówno do matowych frontów, jak i mebli z połyskiem.

Większość osób wybiera do kuchni blat zaimpregnowany, który jest pokryty przez producenta warstwą zabezpieczającą. Jeśli zdecydujemy się na drewno surowe, koniecznie musi je zaimpregnować przed pierwszym użyciem za pomocą lakieru, oleju lub wosku. Oczywiście później w zależności od rodzaju zabezpieczenia, czynność powinniśmy regularnie powtarzać.

Jednak musimy pamiętać, że blat drewniany wymaga szczególnej pielęgnacji. Powinniśmy dbać o niego regularnie, żeby cieszył nasze oczy i zachował nienaganny wygląd jak najdłużej. Jeśli na bieżąco nie usuniemy plam z jego powierzchni, mogą wniknąć głęboko i zostać z nami na stałe. Blat drewniany nie lubi też wodnych kąpieli i gorących naczyń, warto więc mieć to na uwadze.

Blat drewniany – jak go pielęgnować?

Jeśli chcemy, żeby drewniany blat ładnie się prezentował jak najdłużej, stosujmy się do tych kilku zasad:

  1. Musimy pamiętać, że drewno i woda to kiepski duet, dlatego na bieżąco usuwajmy z powierzchni drewnianego blatu plamy z wody za pomocą chłonnej ściereczki lub gąbki.
  2. Nie używajmy kuchennego blatu, jako zamiennika deski do krojenia. Jeśli będziemy kroić bezpośrednio na jego powierzchni, istnieje duża prawdopodobieństwo, że ją trwale uszkodzimy ostrzem noża, pozostawiając na drewnie nieestetyczne rysy.
  3. Nie stawiajmy bezpośrednio na blacie z drewna gorących naczyń. Najlepiej korzystać z podkładek, które są do tego przeznaczone.
  4. Unikajmy zostawiania na drewnianej powierzchni warzyw i owoców, które mogą pozostawić kolorowe ślady – m.in. czerwonych buraków, truskawek, wiśni czy jagód.
  5. Do codziennego czyszczenia blatu z drewna najlepiej wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń, która usunie
    kurz, plamy i zabrudzenia. Należy unikać stosowania nadmiaru wody, ponieważ wilgoć może uszkodzić drewno. Wystarczy przetrzeć blat lekko zwilżoną gąbką lub ściereczką z mikrofibry, a następnie samą wodą. Na koniec wytrzyjmy go do sucha i gotowe!
  6. Jeśli na drewnianym jednak pojawi się plama po gorącej patelni czy wodzie, czy winie spróbujmy się jej pozbyć za pomocą domowej pasty z soli kamiennej i oliwy. Zostawmy miksturę o konsystencji papki na powierzchni plamy na ok. 3-4 godzinach, a następnie tym czasie usuńmy ją z powierzchni drewnianego blatu. Po nieestetycznych plamach nie powinno być śladu.
  7. Gdy na blacie z drewna zauważymy plamę z alkoholu, możemy spróbować ją usunąć za pomocą szmatki nasączonej w oleju lnianym.
Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna