Jak dostać rentę i emeryturę

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka Archiwum
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania Czytelników.

Złożyłam wniosek o ustalenie kapitału początkowego w sierpniu 2006 roku. Do wniosku przedłożyłam zaświadczenie Rp-7 z lat 1984-1993. W zaświadczeniu tym zakład pracy informuje, że nie posiada dokumentacji z kilku miesięcy roku 1985 i 1986. Przy ustalaniu kapitału początkowego podstawa wymiaru jest najkorzystniejsza z tych właśnie 10 lat, a więc także z lat, w których w w/w miesiącach nie zostało udowodnione wynagrodzenie z uwagi na brak dokumentacji płacowej w zakładzie pracy. Czy do ustalenia kapitału początkowego w brakujących miesiącach można obecnie przyjąć kwoty minimalnego wynagrodzenia?

- W pani sprawie należy ustalić podstawę wymiaru kapitału początkowego z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w okresie zatrudnienia w tych miesiącach danego roku, w których pracodawca stwierdził brak dokumentacji płacowej.

Jeżeli już w tej sprawie została wydana decyzja o ustaleniu kapitału początkowego, - a po jej wydaniu ustalana jest emerytura według zreformowanych zasad - to przed wydaniem decyzji w sprawie emerytury należało przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem w podstawie wymiaru minimalnego wynagrodzenia za te miesiące w latach: 1985 i 1986, w których pracodawca stwierdził brak dokumentacji płacowej i przyjęte zostały za te miesiące wynagrodzenie zerowe.

Przy ustalaniu emerytury według zasad zreformowanych ZUS na obowiązek przelicza kapitał początkowy z urzędu, nawet jeżeli nie złożyła pani z wniosku w tej sprawie. Kapitał początkowy należy przeliczyć z urzędu w tych sprawach, w których przy ustalaniu podstawy wymiaru nie uwzględniono żadnych kwot wynagrodzenia w okresie, w którym pozostawała pani w stosunku pracy, lecz nie mogła udowodnić wynagrodzenia stanowiącego podstawy wymiaru składek w tych okresach.

Otrzymałam decyzję odmawiająca prawa do renty rodzinnej po moim zmarłym mężu na troje dzieci, w tym jedno chore. Chciałabym ubiegać się o świadczenie w drodze wyjątku. Czy do kryterium dochodowego zostanie uwzględniony dodatek 500+?

- Przy ocenie kryterium posiadania niezbędnych środków utrzymania do dochodu rodziny osób, które chcą tak jak pani starać się o przyznanie renty rodzinnej, w drodze wyjątku nie uwzględnia się świadczenia wychowawczego wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Powyższe rozwiązanie, zakładające nieuwzględnianie świadczeń wychowawczych i dodatków wychowawczych przy ocenie niezbędnych środków utrzymania, jest rozwiązaniem takim samym jak przyjęte w innych przepisach z zakresu zabezpieczeń społecznych. Celem wprowadzenia świadczenia wychowawczego i dodatku wychowawczego jest zmniejszenie obciążeń finansowych rodziny związanych z wychowaniem dzieci, a więc nie powinno być wątpliwości, że pobieranie tych świadczeń nie może skutkować pozbawieniem wsparcia z innego tytułu, w tym świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku przez Prezesa ZUS. Należy jednak pamiętać, że uwzględnione zostaną pobierane świadczenia rodzicielskie. Przysługują one w związku z urodzeniem dziecka albo w związku z przysposobieniem dziecka lub objęciem opieką dziecka w wieku do ukończenia siódmego roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia przez dziecko dziesiątego roku życia.

Jestem nauczycielką. Obecnie pracuję na stanowisku dyrektora szkoły. Cały czas wykonuję pracę nauczycielską w wymiarze 7 godzin tygodniowo. Czy będę mogla się starać o wcześniejszą emeryturę w związku z zatrudnieniem w szczególnym charakterze?

- Jednym z warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej jest udowodnienie wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć w publicznej szkole, któremu powierzono stanowisko dyrektora, zachowuje uprawnienia nauczyciela. Jest tak również wtedy, gdy w okresie zajmowania tego stanowiska jego obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami zostanie zmniejszony. Dlatego okres wykonywania pracy dydaktycznej przez dyrektora szkoły w wymiarze 7 godzin tygodniowo nie stanowi przeszkody do uznania tego okresu za okres pracy nauczycielskiej, która jest pracą w szczególnym charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie