Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak kryzys związany z pandemią koronawirusa wpłynął na kondycję globalizacji?

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Nowy raport DHL Global Connectedness Index rzuca nowe spojrzenie na wpływ pandemii na globalizację.

Okazuje się, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa nie doprowadził do ograniczenia globalizacji.

Tak wynika z raportu DHL Global Connectedness Index, który rzuca nowe spojrzenie na wpływ pandemii na globalizację. DHL i NYU Stern School of Business badają i analizują od 10 lat międzynarodowe przepływy handlu, kapitału, informacji i ludzi.

Globalny handel odporny na kryzys
Z raportu wynika, że globalizacja wychodzi z kryzysu – jest silniejsza i odporniejsza niż wielu się spodziewało. Handel towarami odbił się w połowie 2020 r., a do końca roku przekroczył poziomy sprzed pandemii (o 5%). Na początku 2021 r. globalny wolumen handlu ustanowił nowe rekordy, a prognozy wskazują, że wzrost handlu (zarówno towarów, jak i usług) przekroczy PKB w 2021 i 2022 r.

– Wiele osób obawiało się, że globalny kryzys zagrozi postępowi globalizacji. Po 1,5 roku pandemii możemy zapewnić: pandemia nie spowodowała upadku globalizacji. Po początkowych spadkach w 2020 r. DHL Global Connectedness Index w tym roku ponownie rośnie – mówi Tomasz Buraś, prezes zarządu DHL Express Polska. – Handel stanowił zarówno koło ratunkowe jak i zamachowe dla rozwoju krajów na całym świecie. DHL Express odegrał kluczową rolę, tworząc warunki dla rozwoju, począwszy od dystrybucji szczepionek, a skończywszy na możliwości wzrostu dla handlu elektronicznego.

Wzrosty rekordowe
Gwałtowny wzrost handlu międzynarodowego od połowy 2020 r. przekroczył prognozy, mimo że asortyment towarów w handlu zmienił się bardziej niż zwykle. Handel towarami używanymi do walki z pandemią gwałtownie wzrósł (maseczki ochronne +480%, produkty farmaceutyczne +10%), podczas gdy handel wieloma innymi kategoriami znacznie zmalał (odzież i części samochodowe po 14%, mineralne surowce energetyczne 31%, części samolotowe i kosmiczne 36%).

Z powodu pandemii najbardziej ucierpiała migracja. W 2020 r. podróże międzynarodowe spadły o 73%, a w pierwszych sześciu miesiącach 2021 o ponad 80%. Od połowy br. widać oznaki ożywienia, jednak pełen powrót do poziomów sprzed pandemii nastąpi bardzo szybko.

Silna pozycja rynku azjatyckiego
Globalne przepływy handlowe i ożywienie gospodarcze stwarzają możliwości wzrostu w regionie Azji i Pacyfiku. Prognozuje się, że eksport i import towarów w Azji w 2021 r. wzrosną odpowiednio do 14,7% i 9,4% powyżej poziomu z 2019 r.

Globalizacja to domena bogatych i rozwiniętych krajów
Najbiedniejsze kraje świata wciąż są mniej uprzywilejowane, jeśli chodzi o ożywienie globalizacji. Nawet gdy światowy handel ustanawiał nowe rekordy na początku 2021 r., kraje o najniższych dochodach na mieszkańca nadal handlowały mniej niż w 2019 r. Podobnie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach o niskich dochodach spadły w tym samym okresie, a silnie wzrosły w krajach o średnich i wysokich dochodach. Niepokoi to, że najbiedniejsze kraje świata wciąż pozostają odcięte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak kryzys związany z pandemią koronawirusa wpłynął na kondycję globalizacji? - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna