Spis treści
Gdzie najlepiej przechowywać truskawki? Czy truskawki można trzymać w lodówce?
Po przyniesieniu truskawek ze sklepu lub bazarku koniecznie przejrzyjmy je dokładnie. Jeśli znajdziemy uszkodzone, nadpsute czy pokryte pleśnią owoce, koniecznie się ich pozbądźmy. Jeśli kupiliśmy truskawki w foliowej torbie, przełóżmy owoce do ażurowej miski, koszyka lub sitka. Nie przechowujmy truskawek w zamkniętych plastikowych pojemnikach, ponieważ bez dostępu powietrza szybko się popsują. Najlepiej się sprawdzą do przechowywania szerokie i w miarę płaskie naczynia, wtedy owoce się nie uszkodzą.
Świeże truskawki najlepiej przechowują się na świeżym powietrzu, w zacienionym miejscu. Mogą w ten sposób przetrwać w dobrym stanie maksymalnie dwa dni. Jeśli nie mamy takiej możliwości przechowywania truskawek, to możemy umieścić je w lodówce. Sprawdzonym miejscem na przechowywanie aromatycznych owoców jest dolna szuflada lub górna półka, gdzie panuje niezbyt niska temperatura. Mogą one w ten sposób pozostać w dobrej kondycji nawet 2-3 dni. Najlepiej trzymać truskawki na tacy czy dużym półmisku. Na spód i górę naczynia warto położyć ręcznik papierowy.
Truskawki będą smaczne i aromatyczne, jeśli wyjmujemy je z lodówki ok. 30 minut przed planowanym jedzeniem.
Kiedy powinniśmy pozbyć się z truskawek szypułek? Co zrobić, żeby truskawki dłużej zachowały świeżość?
Szypułki z truskawek usuwamy dopiero tuż przed spożyciem, po dokładnym umyciu owoców. Dzięki temu truskawki dłużej będą świeże i smaczne. Jeśli zrobimy to wcześniej, owoce podczas mycia nasiąkną wodą i stanął się nieapetyczne. Poza tym mycie truskawek z usuniętymi szypułkami wypłukuje z nich wartościowe składniki odżywcze.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że szypułki truskawek są jadalne. Te zielone elementy owocu są cennym źródłem chlorofilu, który wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, reguluje poziom cukru we krwi i korzystnie wpływa na wygląd skóry. Można z nich zrobić m.in. zdrowy napar. Dlatego nie wyrzucajmy szypułek z truskawek do kosza.
Kiedy i jak prawidłowo umyć świeże truskawki?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy powinno się myć truskawki zaraz po przyniesieniu do domu? Odpowiedź brzmi „nie”. Owoce myjemy dopiero tuż przed spożyciem i nie powinniśmy ich długo moczyć w naczyniu z wodą.
Prawidłowe mycie truskawek krok po kroku:
- Tuż przed planowanym zrobieniem deseru z truskawek delikatnie przekładamy owoce z pojemnika lub kobiałki do przestronnego naczynia.
- W kolejnym kroku zalewamy owoce zimną wodą i mieszamy truskawki w naczyniu. Po 2 minutach wymieniamy wodę i czynność powtarzamy. Dzięki temu pozbędziemy się z truskawek większości zanieczyszczeń.
- Następnie przekładamy owoce do sitka i umieszczamy je w zlewie.
- Na durszlak z owocami puszczamy niezbyt mocny strumień zimnej wody i dokładnie myjemy owoce pod kranem.
- Jeśli nie mamy pewności co do źródła pochodzenia truskawek i chcemy pozbyć się resztek nawozów oraz innych szkodliwych substancji, warto dodatkowo zanurzyć owoce w roztworach z dodatkiem sody oczyszczonej i octu jabłkowego.
- Najpierw przygotowujemy w naczyniu litr zimnej wody i rozpuszczamy w niej łyżkę sody oczyszczonej. W otrzymanym roztworze zanurzamy truskawki na parę chwil.
- Następnie umieszczamy owce na moment w miksturze, którą przygotowujemy z zimnej wody i octu jabłkowego (w proporcji 3:1). Zanieczyszczenia powinny zniknąć.
- Na koniec dokładnie płuczemy truskawki w zimnej wodzie i gotowe!
Ważne: nigdy nie myjemy truskawek w ciepłej wodzie, bo owoce stracą jędrność.