Spis treści
Co to jest notatka syntetyzująca i jakie ma cechy?
Notatka syntetyzująca jest krótką formą wypowiedzi, w której w rzeczowy sposób przedstawiono informacje na dany temat. W maturalnym arkuszu pokazowym z języka polskiego (matura 2023) znalazło się polecenie, zgodnie z którym uczniowie mają napisać właśnie wypowiedź tego typu na podstawie dwóch tekstów.
Jak napisać notatkę syntetyzującą? Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez CKE musi ona liczyć 60-90 wyrazów i zawierać konkretne elementy:
- zestawienie poglądów autora/autorów, które dotyczyć będzie analizowanego zagadnienia,
- porównanie stanowisk autorów,
- ogólny wniosek płynący z tekstów i tematu.
Notatka syntetyzująca:
- powinna być rzeczowa,
- musi zawierać jedynie najważniejsze informacje na dany temat,
- koncentruje się na wychwyceniu podobieństw/różnic w podejściu autorów do danego tematu,
- jest spójnym tekstem,
- zawiera parafrazy, uogólnienia i synonimy.
Co to jest parafraza?
Parafraza to inaczej omówienie. Stosuje się ją, gdy chcemy opisać innymi słowami to, co autor przekazał w danym tekście. W przypadku notatki syntetyzującej warto zastosować parafrazę, by znacząco skondensować naszą wypowiedź (musimy zmieścić się w danym limicie słów). Jeśli więc w tekście jeden z autorów stworzył długi wywód na temat tego, że podróż reporterska znacząco różni się od turystycznej, my jako twórcy notatki syntetyzującej musimy znacznie okroić jego przemyślenia, a jednocześnie w swojej wypowiedzi zachować ogólny sens tekstu.
Ile słów ma notatka syntetyzująca?
Warto pamiętać, że pisząc notatkę syntetyzującą na maturze musimy zmieścić się w określonym limicie słów. Taka wypowiedź nie może zawierać mniej niż 60 i więcej niż 90 słów. Bardzo ważne jest więc to, by zwięźle, a zaraz rzeczowo przedstawić dany temat.
Jak się pisze notatkę syntetyzującą? Poradnik krok po kroku
Notatka syntetyzująca nie jest trudną do napisania formą wypowiedzi, warto jednak poznać jej schemat, a także pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak ją napisać? Wyjaśniamy krok po kroku.