Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się chorobie?

Kornelia Nguyen
Częste mycie rąk to podstawowa zasady higieny osobistej
Częste mycie rąk to podstawowa zasady higieny osobistej
O zarażeniu, przebiegu choroby i metodach jej leczenia rozmawialiśmy z Marią Kapuśniak, specjalistą chorób zakaźnych.

Rotawirusy

Rotawirusy

Rotawirusy są grupą wirusów należących do rodziny reowirusów (Reoviridae). Nazwa rota - związana jest z ich kształtem przypominającym koło (łac. rota = koło). Są znane od kilkudziesięciu lat, zidentyfikowano siedem głównych grup, z czego trzy (A, B i C) są zaraźliwe dla ludzi; grupa A jest najbardziej powszechna. Rotawirusy powodują wymioty i biegunkę i są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci[1], powodując zgon ponad pół miliona dzieci każdego roku w krajach rozwijających się (dane z 2005). Stwierdza się również zakażenia rotawirusowe u zwierząt domowych (psy, świnie, bydło). Rotawirusy człowieka, jako przyczynę choroby występującej u ludzi, zidentyfikowała w 1973 roku Ruth Bishop z Australii[2] podczas badań elektronomikroskopowych bioptatu dwunastnicy i kału dzieci chorych na biegunkę. W 2006 roku pojawiły się skuteczne i bezpieczne szczepionki
Rotawirusy powodują ostry stan zapalny żołądkowo-jelitowy. Schorzenie to jest różnie nazywane - "biegunka niemowlęca", "biegunka zimowa", "grypa żołądkowa", "ostre niebakteryjne zakażenie żołądka i jelit" czy "ostre wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe".
Źródło: Wikipedia

Czym tak naprawdę jest grypa żołądkowa?
Maria Kapuśniak: Nie ma w medycynie takiego pojęcia. Rozumiem jednak, że posługując się pojęciem grypa żołądkowa mamy na myśli infekcję wirusową, powodującą gorączkę utrzymującą się kilka dni, wymioty, luźne stolce i bóle brzucha.

Co ją wywołuje?
- Najczęściej rotawirusy. Przyczyną dolegliwości mogą być również inne wirusy, niestety nie zawsze możemy je wykryć. Po pierwsze, wszystkich nie znamy, a po drugie nie mamy odpowiednich testów.

Ile zwykle trwa?
- Od 3 do 7 dni, w zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent oraz od tego czy stosuje zasady prawidłowego leczenia.

Kto jest najbardziej narażony nazachorowanie?
- Zachorować może każdy, jednak dzieci i osoby starsze dużo bardziej narażone są na odwodnienie i tym samym częściej są hospitalizowane. Przy braku właściwej higieny choroba bardzo szybko się przenosi i chorować mogą całe rodziny. Osoba, która dba w czasie choroby o właściwą dietę, szybciej zdrowieje i nie naraża się na powikłania.

Czy w poszczególnych porach roku zwiększa się zachorowalność?
- Najwięcej zachorowań odnotowujemy jesienią, zimą i wczesna wiosną. Wpływa na to temperatura, czas spędzany w zamkniętych pomieszczeniach oraz naturalny cykl rozwoju wirusów.

Jak można się zarazić?
- Brak higieny szczególnie po wyjściu z toalety, czy też po zmianie dziecku pampersa - to najczęstsze przyczyny zarażenia. Najbardziej niebezpieczne są w tym przypadku brudne ręce. Na suchych powierzchniach wirus potrafi przeżyć nawet dwa miesiące, więc prawdopodobieństwo zakażenia kolejnych osób istnieje nawet w kilka tygodni po wyleczeniu.

Jak unikać zarażenia?
- Należy unikać kontaktu z chorymi, często myć ręce, myć sztućce, naczynia i inne przedmioty, z których korzystała osoba chora. Jeśli chore jest dziecko, musimy na bieżąco wyrzucać zużyte pampersy i dbać o to, aby zabawki były czyste, a pościel często prana.

Jak walczyć z chorobą w domu?
- Przede wszystkim musimy zachować zdrowy rozsądek. Tak samo jak w przypadku innych chorób trzeba się oszczędzać, dbać o właściwe nawadnianie organizmu, zastosować dietę i przez pierwszych kilka dni choroby jeść kleik ryżowy, suchary, chrupki kukurydziane i marchwiankę. Nie wolno jeść potraw ciężkostrawnych i smażonych. Chore dorosłe osoby powinny wypijać od 2-2,5 litra płynów w ciągu doby - najlepiej wody. W przypadku niemowląt nie należy ich odstawiać od piersi.

Jakie stosować leki?
- W przypadku gorączki stosujemy leki przeciwgorączkowe. Możemy także przyjmować probiotyki i pić płyny z elektrolitami. Z pewnością nie wolno stosować leków zapierających. Poprzez luźne stolce nasz organizm pozbywa się toksyn, co skraca okres choroby.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?
- Kiedy ostra biegunka utrzymuje się dłużej niż dwie doby, kiedy występują intensywne wymioty oraz kiedy pojawiają się inne niepokojące objawy. Nie należy czekać, jeśli chodzi o dzieci. W przypadku niemowląt do 1. roku życia każde niepokojące rozwolnienie i wymioty wymagają konsultacji lekarskiej.

Rozmawiała Kornelia Nguyen

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna