Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obliczyć wysokość emerytury

red
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Od kilku lat pobieram wcześniejszą emeryturę w związku z wykonywaniem pracy w warunkach szkodliwych. W październiku wchodzi w życie ustawa m.in. zmniejszająca wymagany wiek emerytalny dla mężczyzn - 65 lat. Ten wiek ukończyłem w czerwcu 2016 r. Czy powinienem wystąpić z wnioskiem do ZUS o przeliczenie emerytury już na ogólnych warunkach. Kiedy najwcześniej mogę złożyć taki wniosek?

- Kończąc 65 lat życia nie nabywa Pan prawa do emerytury w wieku powszechnym. Aktualnie obowiązująca ustawa pozwala skorzystać Panu z emerytury po ukończeniu 65 lat i 11 miesięcy życia, czyli w maju tego roku. W związku z czym nie musi Pan czekać do wejścia w życie ustawy zmieniającej. Do obliczenia nowej emerytury będzie niezbędne ustalenie kapitału początkowego, dokonanie jego waloryzacji oraz zwaloryzowanie składek zapisanych na Pana koncie po 1999 r. Obliczona emerytura zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tak obliczona podstawa zostanie podzielona przez dalsze średnie trwanie życia według tablic obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku lub z okresu, w którym osiągnął Pan wiek emerytalny.

Obecne przepisy pozwalają na przyjęcie średniej trwania życia obowiązujących w dniu złożenia wniosku i to jest sytuacja korzystniejsza. Mniej korzystne jest to, że przez długi okres była pobierana wcześniejszej emerytury, ponieważ podstawa obliczenia nowej emerytury zostanie pomniejszona o wszystkie kwoty pobranych świadczeń do dnia poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o nową emeryturę. Nie wyklucza to jednak możliwości ubiegania się o to świadczenie. Jeżeli emerytura w wieku powszechnym okaże się mniej korzystna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dalszym ciągu będzie kontynuował wypłatę dotychczasowej wcześniejszej emerytury. Wniosek o wyliczenie wysokości emerytury w wieku powszechnym może Pan złożyć 30 dni przed spełnieniem wszystkich warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia.

W tym roku zmarł mój mąż. Zostałam z dwójką dzieci w wieku szkolnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił mi prawa do renty rodzinnej. Powodem było nieprzepracowanie przez mojego męża 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu sprzed dnia śmierci. Czy mogę ubiegać się o inne świadczenie dla dzieci.

Ustawa emerytalna na podstawie art. 83 przewiduje możliwość ubiegania się o świadczenia przyznawane w szczególnym trybie. Świadczenie w drodze wyjątku przyznaje prezes ZUS ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych i nie mogą ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, podjąć pracy oraz nie mają niezbędnych środków utrzymania. Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku musi udowodnić, że to właśnie wskutek szczególnych okoliczności nie może uzyskać prawa do świadczenia w zwykłym trybie. Chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub sytuacja wykluczająca aktywność zawodową. W celu ubiegania się o takie świadczenie należy złożyć pisemny wniosek do prezesa ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna