Jak obliczyć wysokość emerytury

red
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego.

Od kilku lat pobieram wcześniejszą emeryturę w związku z wykonywaniem pracy w warunkach szkodliwych. W październiku wchodzi w życie ustawa m.in. zmniejszająca wymagany wiek emerytalny dla mężczyzn - 65 lat. Ten wiek ukończyłem w czerwcu 2016 r. Czy powinienem wystąpić z wnioskiem do ZUS o przeliczenie emerytury już na ogólnych warunkach. Kiedy najwcześniej mogę złożyć taki wniosek?

- Kończąc 65 lat życia nie nabywa Pan prawa do emerytury w wieku powszechnym. Aktualnie obowiązująca ustawa pozwala skorzystać Panu z emerytury po ukończeniu 65 lat i 11 miesięcy życia, czyli w maju tego roku. W związku z czym nie musi Pan czekać do wejścia w życie ustawy zmieniającej. Do obliczenia nowej emerytury będzie niezbędne ustalenie kapitału początkowego, dokonanie jego waloryzacji oraz zwaloryzowanie składek zapisanych na Pana koncie po 1999 r. Obliczona emerytura zostanie pomniejszona o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tak obliczona podstawa zostanie podzielona przez dalsze średnie trwanie życia według tablic obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku lub z okresu, w którym osiągnął Pan wiek emerytalny.

Obecne przepisy pozwalają na przyjęcie średniej trwania życia obowiązujących w dniu złożenia wniosku i to jest sytuacja korzystniejsza. Mniej korzystne jest to, że przez długi okres była pobierana wcześniejszej emerytury, ponieważ podstawa obliczenia nowej emerytury zostanie pomniejszona o wszystkie kwoty pobranych świadczeń do dnia poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o nową emeryturę. Nie wyklucza to jednak możliwości ubiegania się o to świadczenie. Jeżeli emerytura w wieku powszechnym okaże się mniej korzystna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dalszym ciągu będzie kontynuował wypłatę dotychczasowej wcześniejszej emerytury. Wniosek o wyliczenie wysokości emerytury w wieku powszechnym może Pan złożyć 30 dni przed spełnieniem wszystkich warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia.

W tym roku zmarł mój mąż. Zostałam z dwójką dzieci w wieku szkolnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił mi prawa do renty rodzinnej. Powodem było nieprzepracowanie przez mojego męża 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu sprzed dnia śmierci. Czy mogę ubiegać się o inne świadczenie dla dzieci.

Ustawa emerytalna na podstawie art. 83 przewiduje możliwość ubiegania się o świadczenia przyznawane w szczególnym trybie. Świadczenie w drodze wyjątku przyznaje prezes ZUS ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych i nie mogą ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek, podjąć pracy oraz nie mają niezbędnych środków utrzymania. Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku musi udowodnić, że to właśnie wskutek szczególnych okoliczności nie może uzyskać prawa do świadczenia w zwykłym trybie. Chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub sytuacja wykluczająca aktywność zawodową. W celu ubiegania się o takie świadczenie należy złożyć pisemny wniosek do prezesa ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie