MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak odświeżyć czerstwy chleb? 9 najlepszych sposobów na niemarnowanie bochenka

Anna Daniluk
Czerstwy chleb można wykorzystać w kuchni na wiele sposób. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć 9 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba.
Czerstwy chleb można wykorzystać w kuchni na wiele sposób. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć 9 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba. 123rf.com/senk
Światowe Banki Żywności alarmują, że największymi marnotrawcami żywności są gospodarstwa domowe. W raporcie z 2020 roku podano, że prawie 54 procent zapytanych Polaków wyrzuca niezjedzoną żywność. Pieczywo należy do sporej grupy marnowanych produktów. Podpowiadamy, co zrobić z wczorajszego bochenka i jak odświeżyć chleb.

W skrócie

Aby spleśniały chleb nie wylądował w koszu, warto kupować bochenki przygotowane na zakwasie i nie przechowywać ich w plastikowych woreczkach. Dzięki temu będą dłużej świeże. Chleb na zakwasie może być dobry do jedzenia nawet przez 5 dni. Jednak, gdy zacznie twardnieć, można zrobić pyszne dania z czerstwego chleba.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć dania z czerstwego chleba

Jak odświeżyć chleb? Wypróbuj nasze sposoby

Chleb w jajku
Posiłek znany z czasów studenckich. Wystarczyło mieć wczorajszy chleb, jajka i wodę. W wersji bogatszej zamiast wody używano mleka. Jajka rozkłócano z wybranym płynem i moczono w nim kromki chleba. Następnie smażono na patelni z rozgrzanym olejem lub masłem. Prawdziwy klasyk bieda obiadów. Wypróbuj przepis na chleb w jajku z serem i szynką.

Pain perdu, czyli tosty francuskie
We Francji tradycyjnie przygotowuje się pain perdu, czyli zagubiony, stracony chleb. Na świecie danie znane jako tosty francuskie. Najczęściej przygotowuje się je z czerstwej brioszki lub chałki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć też chleba. Jest to francuska wersja chleba w jajku podawana na słodkie śniadania. Do masy mleczno-jajecznej dodaje się szczyptę cukru, startej gałki muszkatołowej, a niektóre przepisy polecają dodać odrobinę soku z pomarańczy. Można je smażyć na klarowanym maśle i podawać z miodem lub konfiturą pomarańczową.

Zobacz także: Przepis na chleb żytni na zakwasie

Panzanella
Idealna sałatka na lato składająca się z soczystych pomidorów, czerwonej cebuli i czerstwego chleba. Warzywa wystarczy pokroić w kostkę i połączyć z grzankami z chleba. Następnie łączy się ją z oliwą, listkami świeżej bazylii, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Przed podaniem Włosi posypują sałatkę parmezanem. Według indywidualnych upodobań można dodać czosnek lub anchois, czyli marynowane sardele.

Kotlety z czerstwego chleba
Na początku czerstwy chleb trzeba pokroić na mniejsze kawałki i namoczyć w mleku lub wodzie. Następnie można przemielić je w maszynce do mięsa, w robocie kuchennym lub rozgnieść je za pomocą dłoni. Następnie należy dodać jajko i całość wymieszać. Na tym etapie do masy chlebowej można dorzuć pokrojone warzywa np.: brokuł lub kalafior. Kotlety należy doprawić solą, pieprzem i np.: gałką muszkatołową. Następnie należy formować owalne kotlety, obtoczyć w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju. W takiej formie nawet niejadki zjedzą porcję warzyw.

Tarta z czerstwego chleba
Podobnie jak we wcześniejszych przepisach czerstwy chleb należy namoczyć w płynie z mleka i jajka. Można go doprawić takimi przyprawami jak:

  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • szałwię,
  • bazylię.

Namoczony chleb należy przełożyć do formy na tartę wysmarowanej masłem. Spód chlebowy należy podpiec w piekarniku przez 10 minut w 170°C. Po tym czasie na wierzchu można ułożyć podduszone warzywa. Wśród nich sprawdza się szpinak, cukinia, papryka, czosnek, cebula i por. Następnie na wierzchu tartę z czerstwego chleba można posypać żółtym serem i zapiekać przez 8-10 minut w 180°C.

Pizza z czerstwego chleba
Podobnie jak w przypadku tarty z chleba, aby zrobić pizzę należy namoczyć czerstwy bochenek i ułożyć go w tortownicy, formie na tartę lub po prostu rozłożyć na blasze z papierem do pieczenia. Potem na górze można rozłożyć tradycyjne dodatki, takie jak:

  • przecier pomidorowy,
  • oliwki,
  • mozzarella,
  • czosnek,
  • po upieczeniu świeże listki bazylii.

Starty chleb jak bułka tarta
Okruszki chleba można traktować jako panierkę do kotletów. Wystarczy potraktować suchy chleb podobnie jak bułkę tartą. To także znakomity sposób na wysypanie boków wytrawnych ciast lub do zagęszczenia kotletów.

Pudding chlebowy
W Wielkiej Brytanii jest długa tradycja przerabiania czerstwego chleba na pudding. Pokrojone kromki chleba zalewane są miksturą z mleka, jajka, cukru waniliowego i zapiekane. Niekiedy dodaje się do niego cynamon lub wiśnie ze słoika.

Zapiekanka z chleba
Wczorajsze bułki i kromki chleba to wspaniała baza do zrobienia zapiekanek. Mogą być one zrobione w starym, niemal PRL-owskim stylu, czyli podane z pieczarkami i startym żółtym serem, skąpane w dużej ilości ketchupu. Jeśli korzystacie z wczorajszego pieczywa, warto delikatnie skropić je wodą, zanim nałoży się pozostałe dodatki.

Czy czerstwy chleb jest zdrowy?

Warto pamiętać, że chleb czerstwy nie traci wartości odżywczych. Ma taką samą ilość błonnika, co świeży chleb. Należy zwracać uwagę, czy nie pleśnieje. Ponadto wiele diet odchudzających zaleca sięganie po czerstwy chleb, który jest wolniej trawiony.

Zobacz w galerii, co zrobić z czerstwym chlebem

Czerstwy chleb można wykorzystać w kuchni na wiele sposób. Kliknij w obrazek i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć 9 pomysłów na wykorzystanie czerstwego chleba.

Jak odświeżyć czerstwy chleb? 9 najlepszych sposobów na niem...

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szarlotka tatrzańska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna