Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pierogi, to z kurkami (zdjęcia, wideo)

Dorota Biziuk
Gospodynie z sekcji kulinarnej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce urządziły pokaz robienia pierogów
Gospodynie z sekcji kulinarnej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce urządziły pokaz robienia pierogów Fot. D. Biziuk
Przewagę w Europie daje nam to, co możemy postawić na stole i nalać do kieliszków - przekonywał znany kucharz Grzegorz Russak.
Festyn regionalny w Sokólce polączony z konkursem na najlepsze pierogi oraz nalewke

Festyn regionalny w Sokółce

Okazją do rozmów na temat przysmaków regionalnych był festyn, który w sobotę odbył się w Sokółce. Tego dnia rozstrzygnięto dwa konkursy - na najlepsze pierogi z grzybami i nalewkę. W obu przypadkach przewodniczącym jury był Grzegorz Russak.

Ślady wojny są w... kuchni
O miano najsmaczniejszych pierogów ubiegały się potrawy przygotowane przez sześć osób.

- W tej kategorii ocenialiśmy nie tylko pierożki, ale również pieróg, czyli rodzaj strudla. Przykładem tego ostatniego jest chociażby tatarski pierekaczewnik. To danie przywędrowało na nasze tereny razem z Orientem podczas wojen. Właśnie wojny wniosły do kuchni nowe potrawy i rozwiązania. Czy wiecie, że Fenicjanie zaczęli dodawać chmiel do piwa po bojach z Sumerami. Było to sześć tysięcy lat przed erą nowożytną - powiedział Russak.

Zwyciężczynią pierogowego konkursu została Maria Radecka.

- Przygotowałam pierogi z nadzieniem z kurek. Nie spodziewałam się wygranej, bo przecież konkurencja była bardzo duża - przyznała pani Maria.

Drugie miejsce zajęła Żanna Szczęsnowicz, zaś trzecie - Urszula Góryń.

- Kiedyś pieróg jadło się w Polsce przede wszystkim podczas postu. A post trwał aż 153 dni. Jeżeli ktoś publicznie go złamał, wtedy czekała go kara, która polegała na wybiciu przednich zębów - wyjaśnił Grzegorz Russak.

Wszyscy uczestnicy festynu mogli spróbować pierogów przygotowanych przez gospodynie z sekcji kulinarnej Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku. W ciągu kilku godzin 15 kobiet ulepiło, ugotowało i rozdało aż 1500 pierogów.

Na nalewkę czarny bez
Do konkursu na najlepszą nalewkę zgłoszono 10 trunków. Zwyciężyła ta przygotowana z czarnego bzu przez Zenona Zalesko. - Nalewki to nasza specjalność - dodał Russak.

Drugie miejsce przypadło w udziale Teresie Fiedziukiewicz, trzecie - Ewie Sarosiek.

- Robicie pyszne nalewki i wspaniałe pierogi - powiedział Joachim Knappe z Rochlitz, który razem z niemiecką delegacją wziął udział w festynie. Pan Joachim był jednym z członków jury.
Na imprezę zaprosili: burmistrz Sokółki i Sokólski Ośrodek Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna