MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek COVID-19?

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przedsiębiorca wpisany do CEiDG lub KRS może skorzystać z prokury bądź pełnomocnictwa.
Przedsiębiorca wpisany do CEiDG lub KRS może skorzystać z prokury bądź pełnomocnictwa. Maxime/ Unsplash.com
Prowadzenie własnej firmy niesie ze sobą wiele wyzwań. Podczas pandemii doszło kolejne, związane z ryzykiem długiego pobytu w szpitalu. Zapytaliśmy eksperta, o czym powinien pamiętać przedsiębiorca w trakcie epidemii.

Człowiek biznesu, który chce uniknąć paraliżu w firmie, może udzielić prokury lub pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych pracownikowi czy bliskiej osobie. Jak wyjaśnia adw. Mateusz Budziarek, prokura stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa – wymaga wpisu do CEiDG lub Rejestru Przedsiębiorców KRS. Dzięki niej mocodawca jest w stanie upoważnić kogoś do reprezentacji swojej osoby. Jeśli natomiast chce nałożyć na prokurenta (osobę upoważnioną) obowiązek reprezentacji, między stronami powinien wystąpić szczególny stosunek prawny, np. stosunek pracy lub zlecenia.

Wady i zalety prokury

- Każdy członek rodziny, jak również osoba trzecia, może zostać prokurentem, niezależnie od tego, czy zostaje z nim zawarta umowa o pracę, zlecenie, czy też pracuje on (lub nie) w innym miejscu. Prokura sama w sobie nie jest zobowiązaniem do działania w imieniu i na rzecz mocodawcy, lecz jedynie kreuje uprawnienie do jego reprezentacji. Innymi słowy, gwarantuje możliwość, ale nie obowiązek reprezentacji – wyjaśnia ekspert.

Prokura obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, co oznacza, że prokurent może wykonywać w imieniu i na rzecz przedsiębiorcy wszystkie czynności związane z prowadzeniem przez niego działalności gospodarczej. Wolno mu złożyć w imieniu mandanta oświadczenie woli, np. zawrzeć lub rozwiązać umowę o pracę, reprezentować przedsiębiorcę przed sądem, a także posługiwać się jego rachunkiem bankowym.

- Prokura określona została w art. 1091 k.c. Jej istota sprowadza się do możliwości dokonania czynności prawnej przez reprezentanta. Z kolei z umowy o pracę czy kontraktu zlecenia zawartego w związku z udzieleniem prokury może wynikać zobowiązanie do reprezentacji przedsiębiorcy. W badanym przez nas przypadku chcielibyśmy zagwarantować czasową  możliwość reprezentacji przedsiębiorcy z uwagi na jego pobyt w szpitalu. Jest to sytuacja nadzwyczajna. W związku z tym raczej udzielona zostanie sama prokura bez żadnej dodatkowej umowy – tłumaczy adw. Mateusz Budziarek. – Natomiast gdyby celem udzielenia umocowania było także zobowiązanie do dokonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy, wówczas właśnie zachodziłaby konieczność zawarcia dodatkowej umowy. Wtedy, na podstawie odpowiednich postanowień kontraktowych, na prokurenta mógłby zostać nałożony obowiązek reprezentacji przedsiębiorcy – dodaje ekspert.

Pełnomocnictwo ogólne

Według adw. Mateusza Budziarka najprostszym dla przedsiębiorcy rozwiązaniem jest udzielenie prokury. Innym wyjściem będzie pełnomocnictwo, które sprawdzi się zwłaszcza w przypadku powierzenia pieczy nad firmą osobie, do której mamy ograniczone zaufanie. W treści pełnomocnictwa można sprecyzować, do czego zostaje uprawniony pełnomocnik, jak też wymienić warunki, w jakich jego działania będą ograniczone.

- W przypadku pełnomocnictwa zakres jego umocowania wynika zwykle z samej jego treści. Możemy mieć do czynienia z pełnomocnictwem ogólnym, obejmującym umocowanie do czynności zwykłego zarządu oraz z pełnomocnictwem rodzajowym, które dotyczy możliwości dokonywania czynności określonego rodzaju. Wreszcie może zostać udzielone pełnomocnictwo szczególne, które obejmuje umocowanie do dokonania konkretnych, oznaczonych czynności prawnych – wylicza ekspert. – Zgodnie z art. 99 k.c. pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Natomiast jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno zostać udzielone w tej samej formie. Na przykład pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości powinno zostać udzielone w ramach aktu notarialnego – dodaje adw. Mateusz Budziarek.

Pełnomocnik może mieć szerokie uprawnienia, np. zawierać lub rozwiązywać umowy, wypłacać wynagrodzenie pracownikom, opłacać bieżące faktury czy płacić podatki i inne daniny publiczne. Warto zastanowić się zawczasu, która forma upoważnienia będzie najkorzystniejsza dla właściciela firmy. Aby udzielić prokury lub pełnomocnictwa ogólnego, wystarczy złożyć pisemne oświadczenie (nie dotyczy to obrotu nieruchomościami), ale żeby zbyć przedsiębiorstwo, oddać je do czasowego korzystania albo zbyć lub obciążyć nieruchomość, trzeba mieć odrębne pełnomocnictwo do poszczególnych czynności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek COVID-19? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna