Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak radzić sobie ze stresem

Redakcja
lwia Sachajko, Podlaska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego
lwia Sachajko, Podlaska Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego
Żyjemy czasach, kiedy stresu nie da się uniknąć.

- Sylwia Sachajko: To prawda. Stres dotyka każdego z nas, jednak radzić z nim sobie potrafi niewiele osób. Dlatego skazani jesteśmy na jego negatywne skutki. Czujemy się zmęczeni, jesteśmy nerwowi, doświadczamy bólów głowy, zaburzeń pamięci, mamy kłopoty ze snem, jesteśmy rozdrażnieni, czujemy niepokój.

Czym jest stres?
- Jest to specyficzna reakcja organizmu na różne niedogodności, lęk przed nowym. Stres w zależności od znaczenia i naszej podatności może być zbawienny i może szkodzić. Stres pozytywny - inaczej zwany eustresem - niektórzy nazywają po prostu motywacją, siłą do działania. Stres negatywny, który gromadzi się zbyt długo w organizmie, który nie znajduje ujścia to inaczej dystres. Na przykład uczeń, który jest zagrożony dwóją z przedmiotu, zwykle odczuwa stres i bierze się do nauki, ale gdy zagrożony jest z pięciu przedmiotów, często odpuszcza, gdyż myśli, że się do tego nie nadaje.

Co powoduje w nas stres?
- Źródła stresu mogą tkwić w czynnikach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Czynniki: zewnętrzne to hałas, tłok. Wewnętrzne - czyli to co tkwi w nas samych, poczucie własnej wartości, brak harmonii, rozdarcie emocjonalne.
W każdym etapie naszego życia jesteśmy narażeni na stres, najważniejsze, to zdawać sobie sprawę z tego, jak reagujemy na stres. Wówczas możemy temu zapobiec.

Stres może zachęcać labo zniechęcać, poruszać albo paraliżować do działania, może inspirować do skutecznych działań i przygotować do maksymalnej efektywności w zagrożeniu. Kluczem do dobrego samopoczucia oraz sukcesów zawodowych i życiowych jest zdolność każdego z nas do radzenia sobie z nieuniknionymi stresami, które dopadają nas każdego dnia. Pamiętajmy, że wygrywa ten, kto pracuje nad swoimi stresami, a nie ten kto pozwala, aby stresy kierowały nim.

Jak zmniejszyć skutki zestresowania?
- Choć stresu nie da się całkowicie uniknąć, ale można zmniejszyć jego negatywne skutki. Możemy np. zamknąć oczy i przez kilka minut głęboko oddychać. Do tych oddechów dodajemy pozytywne myśli lub słowa. Np. Jestem spokojny/a. Wszystko pójdzie gładko i sprawnie. Każdy wypowiada swoje własne. Każdy z nas ma jakieś pasje, rzeczy, które lubi robić. Miłe zajęcia odstresowują.

Może to być taniec, śpiew, gra w szachy, pasjansa lub cokolwiek innego. Jak wiadomo, śmiech działa świetnie na wszystko, także na stres. Humor pozwala odczuwać zadowolenie i jest skuteczny na wszelkie dołki psychiczne i choroby ciała. Podobnie działa ruch - sportu nigdy za wiele. Ruszaj się - regularne ćwiczenia, sport wyzwala endorfiny, które są odpowiedzialne za odczucie przyjemności, a ruch jest również potrzebny dla zdrowia. Dobrze się odżywiaj, bierz witaminy - magnez, witaminy E i C, beta karoten, witamina E i witaminy z grupy B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna