Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozruszać gminę

Ireneusz Sewastianowicz, Tomasz Kubaszewski [email protected]
Ryszard Dykiert, nowy wójt Filipowa, to był pracownik kontrwywiadu oraz UOP.
Ryszard Dykiert, nowy wójt Filipowa, to był pracownik kontrwywiadu oraz UOP. T. Kubaszewski
Region. W Lipsku niedzielne wybory wygrała bezrobotna prawniczka. W Płaskiej - niedoszły ksiądz. W Filipowie natomiast były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

Zmian nie było wiele. Jedynie Lipsk będzie miał nową panią burmistrz, a w Wiżajnach, Przerośli, Płaskiej i Filipowie pojawią się nowi wójtowie. Drugą turę wyborów trzeba było przeprowadzić w jednym mieście i pięciu gminach.
Inne decyzje zapadły dwa tygodnie wcześniej. Swoje wcześniejsze stanowiska bez problemu obronili Józef Gajewski, prezydent Suwałk, oraz Leszek Cieślik i Jan Stanisław Kap, burmistrzowie Augustowa i Sejn. Pięciu wójtów miało ułatwione zadania. Zabrakło dla nich konkurentów w gminach Augustów, Suwałki, Sejny, Puńsk i Rutka-Tartak.
Lipsk: Czystek nie będzie
Niewątpliwie największą niespodzianką było zwycięstwo Małgorzaty Cieśluk w Lipsku. Nieznacznie, ale jako kandydatka komitetu Nasza Gmina Lipsk pokonała Andrzeja Lićwinkę, rządzącego miastem od kilkunastu lat.
M. Cieśluk jest z wykształcenia prawniczką. Krótko pracowała w augustowskiej Komendzie Powiatowej Policji. Aktualnie - bezrobotna. Wychowuje czwórkę dzieci.
- Nie przewiduję czystek w urzędzie - zapowiada. - Nie ukrywam natomiast, że chciałabym pracować z ludźmi kompetentnymi. Jeśli komuś nie odpowiadam, może w każdej chwili odejść.
Płaska: Wójt się obraził
Wiesław Gołaszewski, który został nowym wójtem Płaskiej, nie chciał wczoraj z nami rozmawiać. Jego żona zakomunikowała jedynie, że jest oburzony na ubiegłotygodniową publikację dotyczącą m.in. wyborów w tej gminie. Co tak oburzyło Gołaszewskiego, nie wiadomo. Być może opinia kontrkandydata, że jego rywalowi kampanię wyborczą robią miejscowi księża.
Niewiele brakowało, aby w młodości nowy wójt sam został księdzem. Był już na jednym z końcowych lat seminarium duchownego.
Filipów: Pieniądze z Unii
54-letni Ryszard Dykiert, który urodził się w Łomży, a później przez wiele lat mieszkał w Białymstoku, też ma ciekawą przeszłość. Najpierw był pracownikiem kontrwywiadu, a następnie Urzędu Ochrony Państwa. Od 1994 roku mieszka na Suwalszczyźnie. W 1998 odszedł na emeryturę.
- Tę gminę trzeba pod każdym względem rozruszać - mówi. - Tu nikt praktycznie nie korzystał z pieniędzy unijnych. A ja wiem, jak je zdobywać i sądzę, że wszyscy mieszkańcy na tym skorzystają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna