Jak udowodnić okres wykonywania pracy

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
Udostępnij:
W czwartek gościliśmy w redakcji Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na wiele pytań naszych Czytelników.

Złożyłem wniosek o emeryturę i otrzymałem decyzję przyznającą prawo świadczenia. Jednak ZUS nie uwzględnił mi okresu pracy jako uczeń zawodu, ponieważ pomylona była data urodzenia.
Tamtem zakład pracy nie istnieje, jak mam udowodnić ten okres?

- Dokumenty, które są honorowane na potwierdzenie okresów zatrudnienia, to świadectwo pracy lub legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy potwierdzające datę rozpoczęcia i zakończenia pracy, rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar, pieczątkę zakładu pracy oraz podpis i pieczątkę służbową pracodawcy lub upoważnionego pracownika.

Jeśli zakład nie istnieje, dokumenty może wydać następca prawny w przypadku przejęcia zakładu pracy, a także archiwum lub inny podmiot przechowujący dokumentację osobowo-płacową.

W przypadku braku takich dokumentów, do potwierdzenia okresów zatrudnienia mogą służyć dowody szczątkowe, takie jak legitymacja służbowa, umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych, pisma kierowane przez zakłady pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia, np. o powołaniu, mianowaniu, angażowaniu, zwolnieniu, wyróżnianiu, udzieleniu urlopu, jeżeli na ich podstawie można ustalić okres zatrudnienia oraz potwierdzić dane osobowe.

Jeśli nie ma możliwości potwierdzenia okresu zatrudnienia wymienionymi dowodami, dopuszcza się przedłożenie zeznaniami świadków. Żeby takie zeznania świadków zostały rozpatrzone, należy złożyć oświadczenie, z którego będzie wynikało, jakie przyczyny uniemożliwiają potwierdzenie okresów zatrudnienia dowodami oraz dołączyć zeznania dwóch świadków - najlepiej byłych współpracowników. Ich rolą będzie potwierdzenie, jaką pracę i w jakim okresie pan wykonywał, czy była to praca stała, w pełnym czy niepełnym godzin, sezonowa czy dorywcza, przez ile godzin lub dni była wykonywana oraz czy w trakcie jej istniał obowiązek ubezpieczenia itd.

Należy jednak pamiętać, że zeznania świadków mogą dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed 1 stycznia 1999 roku.

Jeżeli nie posiada pan żadnego z podanych dowodów, może pan jeszcze wnieść odwołanie za pośrednictwem organu rentowego do - właściwego ze względu na miejsce zamieszkania - sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po tym terminie decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych staje się prawomocna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie