Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uprawiać soję i jakich błędów unikać? Kluczowa jest odmiana i brak kamieni na polu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Najlepszym obszarami do uprawy soi na naszym terenie jest południowa Polska i część zachodniej ze względu na warunki klimatyczne. Soja źle znosi wiosenne przymrozki. Podczas zimnej wiosny wschody mogą zająć nawet miesiąc.
Najlepszym obszarami do uprawy soi na naszym terenie jest południowa Polska i część zachodniej ze względu na warunki klimatyczne. Soja źle znosi wiosenne przymrozki. Podczas zimnej wiosny wschody mogą zająć nawet miesiąc. pixabay.com
Soja jako źródło białka jest ważną na świecie uprawą. Istotniejsze miejsce może zająć również w strukturze polskich upraw. Jest kilka ważnych czynników, które pozwolą uprawiać soję z sukcesem. Choćby tak prozaiczna rzecz, jak kamienie na polu. Powinniśmy się ich pozbyć, by zebrać najniżej położone nasiona i uniknąć w ten sposób strat. Kolosalne znaczenie ma odmiana soi, warto sprawdzić, która jest zalecana.

Według notowań przygotowanych przez KZPRiRB z 22 listopada w skupach na terenie Polski za tonę soi można było dostać od 2250 do 2710 zł za tonę netto. Są punkty, które już skup w tym roku zakończyły.

Soja i jej uprawa w Polsce

W 2021 roku powierzchnia uprawy soi w Polsce wynosiła 25 tys. ha, a to oznacza, że w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 25%. Jak wielokrotnie wskazywał Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, uprawa tej rośliny w Polsce raczkuje, ale widoczny jest wzrost zainteresowania, a to za sprawą oczekiwań przemysłu.

Skoro jest zapotrzebowanie rynku, trzeba ułatwić rolnikom drogę do uprawy soi. Dzięki wsparciu z Funduszu Promocji Roślin Oleistych, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wyprodukowało 3 filmy promocyjno-edukacyjne na temat uprawy soi w Polsce.

Zrzeszenie z pomocą ekspertów: praktyków i naukowców postanowiło wyjaśniać w łatwy i przystępny sposób, dlaczego uprawa soi w Polsce jest opłacalna, jak dbać o plantację soi oraz jakich błędów należy unikać.

  • Soja jest doskonałą rośliną do wprowadzenia płodozmianu
  • Szybko schodzi z pola - jest dobrym przedplonem
  • Wpisuje się w ekoschematy
  • Dopłaty do uprawy soi (roślin strączkowych, bobowatych)
  • Soja ma najwięcej wartości wśród bobowatych, bogata w białko, znakomita pasza na zwierząt.

Jak uprawiać soję w Polsce?

Dr Marta Bednarczyk uważa, że soję można uprawiać w całej Polsce. Według wskazań COBORU dla poszczególnych województw zalecanych jest od 3 do 11 odmian soi. Najmniejszy wybór dotyczy północnej części Polski, tu należy siać wczesne i bardzo wczesne.

Dr inż. Krzysztof Gawęcki: - Odmiany mamy podzielone na grupy wczesności. W rejonach, gdzie mamy krótszy okres wegetacji nie możemy siać odmian późnych i bardzo późnych.

Soja jest roślina stosunkowo małowymagającą, jednak nie należy lekceważyć potrzeb tej rośliny. Gleba powinna być minimum średniozasobna.

Termin siewu soi w Polsce: gdy w sadach kończą kwitnąć wiśnie. Specjaliści podkreślają, że każdy rok jest inny. Dotychczasowe badania wskazywały na końcówkę drugiej i początek trzeciej dekady kwietnia do początku maja. Dr inż. Marcin Markowicz: - Temperatura gleby powinna wynosić 12 stopni co najmniej na 10 cm głębokości.

Ochrona herbicydowa soi. Chwasty trzeba zwalczyć bardzo wcześnie

- Najlepiej stosować preparaty doglebowe bezpośrednio po siewie. W razie konieczności, w fazie wzrostu rośliny, fazie wystąpienie pierwszych trójlistków, wtedy, kiedy soja jest najmniej wrażliwa na herbicydy nalistne, można stosować poprawki, jeżeli jest taka potrzeba - tłumaczy w filmie dr Marta Bednarczyk

Dr Markowicz: - Jest to taki okres, gdzie należy być codziennie na polu i obserwować zarówno rośliny soi, jak i wschodzące chwasty, gdyż jest to moment wykonywania ostatecznej kontroli czy poprawki nad chwastami. Jeżeli w tym momencie przegapimy fazę odpowiednią do oprysku, to jest ryzyko, że nam później ta plantacja zarośnie i nic już się nie da zrobić.

Ekspert wskazuje, że soja potem już stosunkowo szybko zaczyna rosnąć, a kiedy zaczyna kwitnąć, to jest już za późno na wszelkie zabiegi herbicydowe. Moglibyśmy uszkodzić kwiaty, co spowoduje bardzo dużą zniżkę plonu.

Błędy w uprawie soi

Do głównych błędów zalicza się zły dobór odmiany soi do warunków klimatycznych i glebowych. Kolejny ważny element - dobór stanowiska. Gleba musi być w dobrej strukturze i dobrej kulturze. Zalecane klasy gleb od III do IVa z unormowanym pH.

Stacje odmiany odmian, które znajdziemy w każdym województwie, publikują wyniki badań wszystkich odmian dostępnych na rynku. W ten sposób łatwo dobrać odmiany zalecane dla danego regionu. W Polsce powinny to być odmiany soi z okresem wegetacji maksymalnie od 140 do 150 dni wegetacji, aby uniknąć problemów ze zbiorem.

Wśród błędów specjaliści wyliczają też:

  • zbyt duża gęstość siewu (optymalnie 50-70 roślin na m2)
  • zła ochrona herbicydowa
  • straty podczas zbiorów (zbieramy przedplon, odpowiednie przygotowanie pola do siewu, równe, bez kamieni)

Soję zbiera się najczęściej pod koniec trzeciej dekady września lub na początku października. Jak w przypadku wszystkich upraw - decyduje pogoda. Zbieramy ją przy wilgotności podobnej jak zboża - ok. 14%.

Dlaczego warto uprawiać soję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak uprawiać soję i jakich błędów unikać? Kluczowa jest odmiana i brak kamieni na polu - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna