Spis treści
Choć powszechna cyfryzacja oraz szeroko pojęta technologia zdążyły się już zadomowić w naszym kraju (i nie tylko), wciąż mogą sprawiać pewne trudności.
Dotyczy to nawet pozornie prostych czynności, które się takowymi wcale nie okazują, gdy zachodzi określona potrzeba. Przykładem jest choćby poruszany w tym materiale temat usuwania konta Google. Teoretycznie wiele osób je posiada, aktywnie korzysta i dotychczas nie miało z tym problemów, ale może się zdarzyć, że chcemy z różnych powodów usunąć swoje konto i nie wiemy, w jaki sposób to zrobić. Spieszymy więc z pomocą.
Konto Google – po co usunąć?
W największym uproszczeniu konto Google pozwala nam uzyskać dostęp do licznych usług Google wymagających logowania, jak skrzynka mailowa Gmail, pełne korzystanie z YouTube czy przechowywanie danych w Chmurze firmy, jak np. usługa Zdjęcia Google. Posiadanie go jest więc korzystne dla użytkowników, jednak z jakichś przyczyn możemy chcieć je usunąć.
Niekoniecznie przy tym powodem może być brak potrzeby korzystania z usług Google. Przykładowo możemy być posiadaczem kilku kont i jedno z nich, np. służbowe, nie jest nam już potrzebne. Warto przy tym pamiętać, że usunięcie jednego konta Google nie spowoduje skasowania innych, do nas należących.
W innych przypadkach z kolei może chodzić też o potrzebę usunięcia konta Google z określonego urządzenia, np. przed jego sprzedażą lub przekazaniem do użytkowania innej osobie. Podpowiadamy, jak w każdej z tych sytuacji sobie poradzić i nie tylko.
Czym grozi usunięcie konta Google?
Jeśli chcemy usunąć konto Google, nie stanowi to w praktyce większego problemu. Zanim to jednak zrobimy, pamiętajmy, że odzyskanie go może być niemożliwe i wraz z nim utracimy wszystkie zgromadzone na nim w usługach zasoby, jak zdjęcia, maile i tym podobne. Chcąc więc zachować swoje dane i pliki musimy w pierwszej kolejności zrobić ich kopię zapasową. Jeśli to mamy już za sobą przejdźmy do konkretów.
Usuwanie konta Google w trzech krokach
Sam proces usunięcia konta Google jest prosty i szybki, a dodatkowo niepotrzebna jest do tego żadna wiedza dodatkowa.
- W pierwszej kolejności należy zalogować się na swoje konto Google.
- Następnie musimy wejść w Dane i prywatność, a następnie w Twoje dane i ochrona prywatności.
- Tu należy wybrać kolejno: Więcej opcji, a potem Usuwanie konta Google.
Od tego momentu wystarczy podążać za instrukcjami i gotowe.
Jak usunąć konto Google na komputerze i telefonie?
W przypadku komputerów i telefonów ścieżka usuwania konta może wyglądać jeszcze nieco inaczej, niż powyżej. Mianowicie, po zalogowaniu na myaccount.google.com, a następnie wejściu w Dane i prywatność od razu ukaże nam się opcja Usuwanie konta Google. Następnie należy po kolei:
- Wybrać opcję Usuń całe swoje konto i wszystkie dane.
- Następnie możemy zostać poproszeni o podanie hasła i o zaznaczenie odpowiednich pól.
- Na koniec wystarczy potwierdzić proces poprzez kliknięcie Usuń Konto i gotowe.
Jak widać, usunięcie konta Google ma zaledwie kilka kroków, ale mogą się one różnić w zależności od urządzenia.
Jak usunąć konto Google z telefonu z Androidem
Może się jednak zdarzyć, że chcemy usunąć konto Google jedynie ze swojego urządzenia. W przypadku telefonów z systemem Android cały proces zaczynamy od wejścia w Ustawienia, a następnie:
- Wybieramy Hasła i konta lub ewentualnie Użytkownicy i konta.
- Należy potem wyszukać w sekcji Konta dla interesującą nas pozycję i kliknąć Usuń konto.
- Ostatnim krokiem jest potwierdzenie naszych zamiarów poprzez kliknięcie OK i po sprawie.
Warto przy tym przypomnieć, że jeśli przygotowujemy telefon do sprzedaży lub przekazania innej osobie, to nie tylko konto Google warto z niego usunąć. Sprawdźcie więc, jak wyczyścić telefon z Androidem przed sprzedażą i nie tylko.
Czy mogę usunąć konto Google bez logowania?
Jeśli długo nie korzystamy z naszego konta Google, ostatecznie możemy uznać, że nie jest ono nam już potrzebne. Problem zaczyna się, jeśli zapomnieliśmy w tzw. międzyczasie danych logowania. Może powstać wtedy pytanie, czy można usunąć konto Google bez logowania. Odpowiedź jest prosta – nie, bez zalogowania nie przeprowadzimy tego procesu.
W takim wypadku musimy więc skorzystać z którejś z opcji odzyskiwania danych, co zabezpiecza użytkowników przed tym, aby osoba niepowołana nie pozbawiła nas naszego konta bez zezwolenia.
Sprawdź też:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?