Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyczyścić piekarnik? Podpowiadamy jak to zrobić domowymi sposobami

PG
Czyszczenie piekarnika przyprawia nie jednego o ból głowy.
Czyszczenie piekarnika przyprawia nie jednego o ból głowy. Archiwum
Brudny piekarnik to zmora polskich gospodarstw domowych. Lubimy piec, ale czyszczenie piekarnika zazwyczaj zostawiamy do następnego razu. Mamy dla Was ściągę jak bez bólu wyczyścić piekarnik.

Jak wyczyścić piekarnik? To pytanie, która zadaje sobie każda gospodyni i gospodarz, którzy korzystają z dobrodziejstwa tego urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem na czyszczenie piekarnika jest mycie go wodą z octem po każdym użyciu. Wtedy nie trzeba szukać sposobów na domycie tego, co zostało po kulinarnych przygodach. Jednak nie oszukujmy się - lepiej zjeść to, co się upiekło, a czyszczenie piekarnika odłożyć na potem. Tym bardziej, że te nie wyczyści się sam. Można skorzystać z preparatów chemicznych, których na rynku dostępnych jest wiele. Jednak polskie gospodynie stawiają na sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, które stosowały mamy i babcie.

Czyszczenie piekarnika sodą

Najbardziej znanym i popularnym sposobem jest czyszczenie piekarnika sodą. Najprostszy przepis to posypanie plam sodą i spryskanie wodą. Po dwóch godzinach wystarczy zmyć zabrudzenia. Innym sposobem czyszczenia piekarnika sodą jest mieszanka soda, woda i płyn do naczyń – najpierw wnętrze piekarnika należy zwilżyć wodą, najlepiej przy pomocy spryskiwacza, następnie piekarnik delikatnie sypiemy sodą oczyszczoną. Taki piekarnik zostawiamy na noc – potem wystarczy tylko zetrzeć sodę, a całość przemyć gąbką z ciepłą wodą i płynem do naczyń, aby doczyścić piekarnik.

Podobne efekty można osiągnąć przy wykorzystaniu pół szklanki płynu do naczyń, torebki sody i pół szklanki octu. Mieszamy składniki w naczyniu i rozgrzewamy piekarnik do 50 st. C. po czym wyłączamy go. Następnie gąbką rozprowadzamy mieszankę po wnętrzu piekarnika. Zamykamy urządzenie na całą noc. Rano myjemy piekarnik ciepłą wodą. Ten sposób sprawdza się bardzo dobrze podczas czyszczenia piekarnika elektrycznego lub gazowego.

Czyszczenie piekarnika sodą: pasta czyszcząca

Ciekawym domowym sposobem na czyszczenie piekarnika sodą jest pasta, która powstaje po wymieszaniu pół na pół sody oczyszczonej z gorącą wodą. Można dodać do tego soli, jeśli piekarnik jest bardzo brudny, aby nadać paście szorującego działania. Mieszankę rozprowadzamy w rękawiczkach szczoteczkę do zębów lub małym pędzelkiem po piekarniku. Pasta powinna leżeć w urządzeniu od 5 minut do 12 godzin jeśli zabrudzenie jest duże. Następnie szczoteczką do zębów należy wyszorować piekarnik, żeby usunąć zaschnięty tłuszcz. Całość usunąć wilgotną gąbką.

Sól kuchenna to także dobry domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Idealnie absorbuje ona substancje tłuste. Wystarczy posypać nią piekarnik i rozgrzać urządzenie. Po chwili sól zbrązowieje. Wystarczy na koniec usunąć ją i przetrzeć wnętrze piekarnika.

Pozostałości po każdym czyszczeniu piekarnika najłatwiej wypalić rozgrzewając urządzenie do 250 st. C i pozostawiając go na godzinę. Uwaga! Może być przy tym brzydki zapach i dym.

Czyszczenie piekarnika: katalityczne i pyrolityczne

W niektórych piekarnikach jest dostępna funkcja samooczyszczenia. Firmy proponują dwa rodzaje – pyrolityczne i katalityczne. Pyroliza to nic innego jak spopielenie brudu zaległego w urządzeniu, poprzez rozgrzanie go do bardzo dużych temperatur (ok. 500 st. C). W efekcie zaschnięte reszki jedzenia i tłuszczu rozpadają się. Następnie wystarczy przetrzeć wnętrze ścierką i dalej korzystać. W podobny sposób działa czyszczenie katalityczne. Zabrudzenie pod wpływem wysokiej temperatury jest spopielane. Piekarnik z tą funkcją wyposażony jest w panele katalityczne, które umożliwiają czyszczenie urządzenia podczas korzystania z niego. Pozostałości wystarczy wytrzeć na morko. W obu przypadkach należy pamiętać, żeby opróżnić piekarnik ze wszystkich rzeczy ponieważ mogą one ulec zniszczeniu.

Czyszcząc piekarnik warto wykorzystać funkcje, w które wyposażone jest urządzenie, np. czyszczenie przy użyciu termoobiegu. Wystarczy wstawić do środka naczynie żaroodporne z wodą. Pod wpływem temperatury i wiatraków ściany piekarnika będą wilgotne. Po wszystkim należy przemyć całość wodą z octem. Jeśli nasz piekarnik nie ma termoobiegu to możemy wykorzystać czyszczenie parowe, rozgrzewając rozgrzać urządzenie do 140 st. C. Do środka wstawiamy naczynie żaroodporne wypełnione wodą. Po kilku minutach ściany będą wilgotne. Naczynie wyjmujemy, a gdy wystygnie piekarnik wystarczy przemyć wnętrze ścierką.

Czyszczenie piekarnika to nie tylko wnętrze

Pamiętajmy, że w piekarniku znajdują się inne elementy. Istotne jest czyszczenie półek z piekarnika – aby to zrobić wystarczy wymoczyć je w gorącej wodzie z mydłem. Innym sposobem na wyczyszczenie kratek jest zalanie ich gorącą wodą i dodana do niej proszku do prania, płynu do naczyń lub sody oczyszczonej. Półki zostawić trzeba w kąpieli na 5 godzin. Potem pozostałości należy umyć gąbką.

Podczas czyszczenia piekarnika należy też pamiętać o drzwiczkach, które często zabrudzone są tłuszczem. Tutaj pomoże denaturat, który skutecznie rozpuści plamy, a na trudniejsze wystarczy położyć na parę minut wazelinę, która zmiękczy brud. Łatwiejszym sposobem na czyszczenie drzwiczek od piekarnika jest wykorzystanie mieszanki wody z octem (pół na pół). Trzeba pamiętać żeby używać bawełnianych ścierek, żeby nie porysować drzwi.

Nie zapominajmy też o blachach z piekarnika, które również należy wyczyścić. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie wody utlenionej(1/8 szklanki), sody do pieczenia (1/4 szklanki) i folii aluminiowej. Wodę mieszamy z sodą – powstaje pasta, którą rozprowadzamy na przypalonej blasze. Zostawiamy na 30 minut, a następnie przy pomocy folii zeskrobujemy brudne miejsca. Następnie całość należy umyć wodą z płynem do naczyń.

O czym pamiętać, by pieczenie było jedynie przyjemnością?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna