Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o zdrowie intymne?

(opr.zag)
sxc.hu
Uświadomienie wagi zdrowia w sferze kobiecego zdrowia intymnego, zależy w dużej mierze od działań profilaktycznych i odpowiedniej edukacji.

Połączenie wielu ról społecznych, które musi wypełnić współczesna matka, żona, córka sprawia, że bycie kobietą to często zajęcie pełnione na kilku etatach. Z trudem wywalczona wolność wyboru w 1918 roku nie zatrzymała pań przed zdobywaniem kolejnych szczebli drabiny wiodącej do lepszego życia. Potrzeba równości w kwestii zatrudnienia i samorealizacji, prawo do spełniania marzeń oraz skrycie ukrywanych pragnień towarzyszy kobietom każdego dnia. Efekty są widoczne! Ulice wypełniają coraz bardziej wypielęgnowane i szczęśliwe kobiety, które zrozumiały, że najlepszą inwestycją jest dbanie o zdrowie, od którego zależy dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Sferą, o którą kobiety powinny szczególnie dbać w każdym wieku jest zdrowie intymne. Systematyczne wizyty u ginekologa a także uważne wsłuchiwanie się w sygnały płynące z ciała, pomogą we właściwym momencie zareagować na niepokojące symptomy choroby i zadbać o dobrą formę na długie lata.
- Zdrowie intymne jest ważne w życiu każdej z nas, niezależnie od wieku - mówi Maria Rabiej, wykładowcy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Gdy nie dbamy dostatecznie o tę sferę organizmu bardzo szybko możemy doświadczyć infekcji pochwy. Uważa się, że około 75 procent kobiet w ciągu swojego życia przynajmniej raz zmierzy się z tym problemem zdrowotnym.

Pochwa stanowi swoiste połączenie pomiędzy narządami płciowymi zewnętrznymi a położonymi wewnątrz jamy brzusznej. Jest narządem zamieszkanym przez liczne bakterie beztlenowe i tlenowe odpowiadające za utrzymywanie prawidłowego jej stanu. W ekosystemie pochwy dominujące są pałeczki kwasu mlekowego z rodziny Lactobacillus. To one warunkują miedzy innymi kwaśne pH wydzieliny pochwowej (3,8 - 4,2), a za sprawą swoich licznych metabolitów wykazują działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz grzybobójcze. Można o nich powiedzieć, że są strażnikami zdrowia intymnego. Jeśli dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy bardzo łatwo o rozpoczęcie procesu zapalnego, a także zakażenia. Ułatwione zostają warunki dla wnikania i rozwoju innych patogenów. Do najczęściej rozpoznawanych zakażeń tego narządu należą waginoza bakteryjna, grzybica i rzęsistkowica.

Ekosystem pochwy regulowany jest za pośrednictwem hormonów płciowych. Fizjologicznie podlega on ciągłym zmianom. To uzasadnia wspomaganie zdrowia intymnego kobiet przez podawanie doustnych preparatów probiotycznych.
Uświadomienie wagi zdrowia w sferze kobiecego zdrowia intymnego, zależy w dużej mierze od działań profilaktycznych i odpowiedniej edukacji. Dlatego właśnie powstał portal www.zdrowieintymne.pl. Serwis zawiera m.in. forum wymiany opinii, szczegółowe i sprawdzone informacje na temat profilaktyki zdrowia intymnego oraz chorób kobiecych, ponadto rady uznanych specjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna