Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik dla pacjentów

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jak wyglądać będzie procedura szczepień na COVID?
Jak wyglądać będzie procedura szczepień na COVID? Pixabay
Jak wygląda procedura szczepień przeciw koronawirusowi? Gdzie będziemy mogli się zaszczepić? Jak wygląda kolejność szczepień? Kto nie będzie podlegał szczepieniom? Na te i inne pytania odpowiadamy w poradniku dotyczącym szczepień na COVID-19.

Procedura szczepień krok po kroku

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r.. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby z etapu 1. Już teraz trwają szczepienia osób z tzw. grupy 0 (personelu medycznego i niemedycznego służby zdrowia). Odbywają się one w tzw. szpitalach węzłowych (lista szpitali węzłowych znajduje się tutaj). Proces zgłaszania się osób z grupy 0 został przedłużony do 14 stycznia.

Etapy procedury szczepień:

  1. Rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza.
  3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem P1, co umożliwi automatyczną weryfikację ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19.

Kolejność szczepień

Szczepienia będą przebiegały etapami. Na początku szczepione są osoby z etapu O.

Etap 0:

  • Pracownicy szpitala węzłowego,
  • Pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • Pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • Pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • Pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
  • Osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Powyższe dotyczy również personelu niemedycznego, tj. administracyjnego, pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy, stażystów itp.) tych podmiotów, jak również z firm współpracujących z podmiotem przebywający w trybie ciągłym w podmiocie.

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie się szczepić?

Szczepienia będą realizowane w:

  • przychodniach (POZ i AOS),
  • szpitalach,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych
  • w mobilnych zespołach szczepiących
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Zgodnie z narodowym programem szczepień ochronnych, punkt szczepień uruchomiono w każdej gminie. Wkrótce opublikujemy listę punktów szczepień dla województwa podlaskiego.

Zaświadczenie o szczepieniu

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). Zaświadczenie będzie zawierało informację, jaką szczepionką zostaliśmy zaszczepieni.

Szczepienia osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych

W każdej gminie będzie funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, m. in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie. W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe (organizowane również przez inne instytucje np. Wojsko Polskie) w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta.

Skierowania przez lekarzy z gabinetów prywatnych

Każdy lekarz z dostępem do aplikacji webowej gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ może nas skierować na szczepienie.

Szczepienia cudzoziemców

Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.

Jak przygotować się do szczepienia? Czy trzeba być na czczo?

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy osoby, które przeszły COVID-19 powinny się szczepić?

Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.

Kto nie może się zaszczepić?

Szczepieniom nie będą podlegały osoby poniżej 16 roku życia oraz kobiety w ciąży. O innych zdrowotnych przeciwwskazaniach do szczepienia zadecyduje lekarz podczas wywiadu z pacjentem. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest choroba przebiegająca z gorączką oraz przebyty w przeszłości wstrząs anafilaktyczny. Pozostałe schorzenia i choroby (w tym przewlekłe) nie są przeciwwskazaniem do szczepień (choć zawsze indywidualną decyzję o dopuszczeniu do szczepienia podejmuje lekarz). Więcej informacji na temat tego, kto może się zaszczepić, a kto nie prezentujemy w artykule:
Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te osoby muszą unikać szczepionki!

Teraz oglądasz:
Prof. Horban: Szczepionka przeciwko Covid-19 jest bezpieczna, efekty będzie widać po 6 tygodniach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak zaszczepić się na COVID-19? Poradnik dla pacjentów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna