Jak zmieniły się rasy psów? Z niektórych ludzie zrobili inwalidów. Oto najbardziej zniekształcone psy świata. ZDJĘCIA

JK
Hodowla psów znana jest od wieków, jednak na przestrzeni ostatnich 100 lat znacząco zmieniła wygląd niektórych ras. Niestety nie zawsze chodzi w niej o podtrzymacie dobrych genów, a coraz częściej o dopasowanie psa do ludzkich upodobań. Trudno uwierzyć, jak bardzo w ciągu zaledwie jednego wieku zmieniły się poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące! Zobacz zdjęcia w galerii i użyj suwaka, by porównać archiwalne ze współczesnymi.

Hodowla psów znana od starożytności

Psy to jeden z gatunków zwierząt odznaczających się największym zróżnicowaniem cech fizycznych pośród ssaków. Mnogość ras, typów i cech charakteru przyprawia o zawrót głowy. Spójrzmy na Grzywacza chińskiego i Wilczarza irlandzkiego - trudno uwierzyć, że to wciąż ten sam gatunek!

Czasem ciężko uwierzyć, że tak różne zwierzęta należą do jednego gatunku.
Czasem ciężko uwierzyć, że tak różne zwierzęta należą do jednego gatunku.

Do takiego stanu rzeczy doprowadziła staranna selekcja, praktykowana już od starożytności. W XVII wieku pojawiło się pierwsze polskie źródło informacji dotyczące ras psów i ich hodowli - książka „Myślistwo z Ogary” autorstwa Jana Ostroroga. Dokument stanowi podręcznik hodowli ras psów najpopularniejszych w tamtym okresie, a więc jest poświęcony w głównej mierze chartom i ogarom. Od momentu ukazania się książki wiele ras uległo znacznym deformacjom, największym zaś w ciągu ostatnich 100 lat. Jak bardzo się zmieniły? Zobacz w galerii.

Czemu służy hodowla psów rasowych?

U podstaw istnienia hodowli psów rasowych leży chęć podtrzymania najlepszych cech - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - poszczególnych ras. Ich zróżnicowanie historycznie bazowało przede wszystkim na funkcjach użytkowych. Inaczej bowiem powinien wyglądać i zachowywać się pies przeznaczony do polowania na dzika, inaczej zaś ten, który aportuje zwierzynę drobną lub asystuje na dworze królewskim. Jak wynika z regulaminu hodowli psów rasowych:

Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.

Kiedy przyjrzymy się jednak temu, jak zmieniły się rasy psów na przestrzeni lat i jak fakt ten wpłynął na ich zdrowie, możemy nabrać poważnych wątpliwości co do szlachetności idei i celu.

juxtapose


Kiedyś: Pies do towarzystwa i odstraszający.
Dziś: Choć w teorii żyją 8-10 lat, średnia życia wynosi niewiele ponad 6 lat. Buldogi mają problemy ze skórą, cechuje je brak możliwości zadbania o higienę, deformacja pyska, zaburzona termoregulacja, brak możliwości rozmnażania bez pomocy człowieka oraz wysoki współczynnik zachorowań na nowotwory.

Wzorce ras FCI

Dobór psów przeznaczonych do reprodukcji kierowany jest nie zawsze podtrzymaniem cech użytkowych, a często upodobaniami przyszłych właścicieli. Stąd psy stają się coraz bardziej kanapowe, a co za tym idzie - zniekształcone. Wystarczy przyjrzeć się Owczarkom Niemieckim - kiedyś postawnym psom użytkowym, dziś psom, w których wzorcu rasy widnieje wymóg kątowanych tylnych nóg. Efekt krzyżowania dążącego do uzyskania przygiętego tyłu jest taki, że owczarki mają coraz częściej kłopoty z kręgosłupem, i to nie tylko w zaawansowanym wieku.

juxtapose


Kiedyś: Najlepsza rasa psów ważących do 25 kg, będących w stanie pokonać 2,5 metrową ścianę. Pies pasterski.
Dziś: Psy z ogromnymi problemami z kręgosłupem, zaburzonym kątowaniem nóg powodującym dysplazję stawów biodrowych, chorujące na nowotwory, alergie i zapalenia kości. Ważą do 40 kg.

Znaczący wpływ na wygląd ras mają wytyczne Związku Kynologicznego i werdykty jury na Wystawach Psów Rasowych. To tam przecież zwierzęta zdobywają tytuły, pozwalające na uzyskanie rodowodu przez ich potomstwo. Jak daleko sięga historia hodowli psów wystawowych? Mamy z nią do czynienia od ok. 120 lat. Oznacza to, że od tego czasu psy są oceniane według wymyślonych przez ludzi standardów.

Skąd biorą się owe standardy? Wzorce ras są opracowywane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), będącą nadrzędną jednostką dla głównych organizacji kynologicznych na świecie. Wzorzec zatwierdzany jest na podstawie propozycji złożonej przez kraj macierzysty rasy, po przejściu przez ściśle uregulowaną procedurę. We wzorcu znajdują się elementy takie jak:

 • przeznaczenie i użytkowanie rasy
 • informacja, czy rasa podlega próbom pracy
 • rys historyczny
 • wygląd ogólny
 • proporcje
 • usposobienie
 • szczegółowy opis budowy anatomicznej
 • sposób poruszania się
 • dopuszczalne umaszczenie
 • wielkość
 • wady z podkreśleniem wad dyskwalifikujących

Hodowla psów wystawowych - efekty

Być może wszystko byłoby w porządku gdyby nie fakt, że kontrolowane rozmnażanie doprowadziło do poważnych upośledzeń niektórych ras. Wiele psów z użytkowych stało się niepełnosprawnymi, a co za tym idzie - kompletnie uzależnionymi od człowieka. Dowód? Pies rasy Buldog francuski nie jest w stanie urodzić się bez ludzkiej ingerencji. Jego nos jest tak zdeformowany, że niejednokrotnie trzeba oczyścić go przy porodzie za pomocą gruszki medycznej, by zwierzę zaczęło oddychać. Niestety często zapominamy, że nasze upodobania i gust wpływają na zdrowie zwierząt i - niejednokrotnie - ich cierpienie.

Zobaczcie, jak 100 lat hodowli zmieniło poszczególne rasy. Niektóre porównania są szokujące! Przesuń suwak by sprawdzić, jak zmieniły się psy.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Większej głupoty dawno nie czytałem

Pozdrawiam

G
Gość

Start working at home with Google! It’s by-far the best job I’ve had. Last Thursday I got a brand new BMW since getting a check for $6474 this - 4 weeks past. I began this 8-months ago and immediately was bringing home at least $77 per hour.FGjk I work through this link, go? to tech tab for work

detail,,,,,,,_______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

P
Psia torebka

To prawda, że niektóre rasy psów zostały zniekształcone na koszt estetyki, tracąc naturalna funkcjonalność. Natura jednak potrafi sobie poradzić, jeżeli damy jej szansę. Mój Pucek to mieszaniec, ale naturalnie piękny.

G
Gość
25 lipca, 15:35, A:

Artykuł głupi i przede wszystkim szkodliwy. I te opisy "kiedyś" i "dziś" np: "kiedyś: aporter, dziś: zwyrodnienie stawów". Kompletnie bez sensu. Jeśli chodzi o Larbradory to przecież współcześni przedstawiciele rasy również są aporterami. Najlepsze co można zrobić z tym artykułem to go usunąć, żeby ludzie się głupot nie naczytali.

Właśnie dobry artykuł. Nie we wszystkich przypadkach rasy zostały 'zniszczone', ale to co hodowcy zrobili choćby z buldogami to powinno być karalne. AW większości przypadków nie patrzy się już na użytkowość robi na wygląd. Kynolodzy spełniają marzenia panci, snobow, nabijają kabzę,nie zwracając w ogóle uwagi na dobro psów.

G
Gość
Jakie wyglady ludzi To iu takie same podobizny psow do tych ktorzy ich znieksztalcili ! Sami popatrzcie na tych ktorzy maja psy , jeden od drugiego sie wcale nie odroznia wygladami , tak jak blizniaki ?
A
A
Artykuł głupi i przede wszystkim szkodliwy. I te opisy "kiedyś" i "dziś" np: "kiedyś: aporter, dziś: zwyrodnienie stawów". Kompletnie bez sensu. Jeśli chodzi o Larbradory to przecież współcześni przedstawiciele rasy również są aporterami. Najlepsze co można zrobić z tym artykułem to go usunąć, żeby ludzie się głupot nie naczytali.
G
Gość
Niestety sama prawda.

FCI tak zniszczylo rasy że szok.

Aby dla nich kasa się liczy i taka niestety jest prawda.
K
Kosiara
Niesamowite, że ktoś to w ogóle wypuścił. Artykuł napisany jedynie dla kliknięć, z braku laku. Zdjęcia dla porównania suki z psem? Suki karmiącej? Grzywacz Chiński z Wilczarzem? A dlaczego nie wilczarz z wilczarzem? Dlaczego nie napiszesz artykułu o pseudohodowlach? To jest ten Twój biznes człowieku bez wiedzy. Proszę się doedukować i napisać coś, co przyniesie pożytek, a nie robić nagonkę na hodowców zkwp! Proszę sobie zajrzeć na strony OTOZ i otworzyć oczy. Wstyd mi za Ciebie, człowieku.
Ś
Śliw
W sumie hodowlana reprodukcja ma na celu unikanie tych chorób które są wymienione. Ale lepiej siać panikę i nie wiedzę.
a
am
Kto to pisał?! Proponuję najpierw zgłębić temat i nie pisać głupot. Artykuł wprowadza w błąd w wielu kwestiach i przynosi więcej szkody niż pożytku. Jeśli hodowla to taki intratny interes to ciekawe dlaczego znakomita większość hodowców ZKwP pracuje.
Dodaj ogłoszenie