MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie zima w tym roku? IMGW przedstawiło eksperymentalną długoterminową prognozę pogody

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
IMGW- PIB przedstawiło eksperymentalną długoterminową pogodę na okres od grudnia 2021 do marca 2022 roku.
IMGW- PIB przedstawiło eksperymentalną długoterminową pogodę na okres od grudnia 2021 do marca 2022 roku. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
IMGW wydał eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na najbliższe miesiące- od grudnia 2021 do marca 2022 roku. Sprawdź co nas czeka.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili eksperymentalną prognozę pogody na grudzień, styczeń luty oraz marzec 2022 roku.

IMGW- PIB przedstawiło eksperymentalną długoterminową pogodę na okres od grudnia 2021 do marca 2022 roku.

Jaka będzie zima w tym roku? IMGW przedstawiło eksperymental...

  • Grudzień 2021 z temperaturą w normie i większymi opadami

Z prognoz IMGW wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce w grudniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jednocześnie zaznaczono, że norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla listopada jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. I tak, dolna granica normy dla prezentowanych w prognozie miast jest średnio wyższa o 0,6 stopnia Celsjusza, a górna granica o 0,8 st. C

Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy.

  • Styczeń 2022- na południu kraju może być chłodniej

Zdaniem synoptyków z IMGW, na przeważającym obszarze kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jak dodano, norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla stycznia jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna granica o 0.3°C.

Synoptycy ponadto w komunikacie zwrócili uwagę, że na południu możliwa średnia temperatura może oscylować "nieznacznie poniżej normy".

W przypadku opadów atmosferycznych w prawie całej Polsce suma powinna kształtować się powyżej normy, z wyjątkiem południa, gdzie możliwa suma opadów powinna zatrzymać się w zakresie normy.

  • Luty 2022 z większym opadem atmosferycznym

Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jak wyjaśniono, norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla lutego jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat
1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.4°C, a górna

Jeżeli chodzi o opady, to z eksperymentalnej prognozy długoterminowej IMGW wynika, że miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy. Zaznaczono jednak, że na południowym wschodzie prawdopodobna suma opadów powinna mieścić się w zakresie normy.

  • Marzec 2022 w całym kraju może być chłodniejszy

Jak prognozuje IMGW, w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. - Norma średniej temperatury powietrza z lat 1991-2020 dla marca jest cieplejsza od poprzedniej normy z lat 1981-2010. Dolna granica normy, dla prezentowanych w prognozie miast, jest średnio wyższa o 0.6°C, a górna granica o 0.4°C- doprecyzowano.

Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

  • Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"?

Jak wyjaśniono w komunikacie, w IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020.

Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”- wyjaśniono.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić?

Synoptycy IMGW zastrzegają, że "pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość". Jak tłumaczą, wynikają one "zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych".

- Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego- podsumowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka będzie zima w tym roku? IMGW przedstawiło eksperymentalną długoterminową prognozę pogody - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna