Jaka zabawka jest bezpieczna?

d
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Udostępnij:
Podczas dyżuru gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku. Odpowiadał na pytania naszych Czytelników

Jak powinny być oznakowane zabawki dla dziecka?

- Na opakowaniu zabawki lub na zabawce powinno znajdować się oznakowanie zgodności „CE”. Znak ten pozwala domniemywać zgodność danej zabawki z podstawowymi wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Brak powyższego znaku na wyrobie lub jego nieprawidłowa forma, najczęściej oznacza brak przeprowadzenia przez producenta właściwej procedury oceny zgodności z wymaganiami technicznymi warunkującymi bezpieczeństwo użytkowania.

Na zabawkach może również pojawić się informacja o jej zgodności z polską normą (do zabawek zastosowanie mają normy zharmonizowane z grupy PN-EN 71). Nie jest to obowiązkiem producenta, ale świadczy o jego dbałości o bezpieczeństwo produkowanych zabawek.

Producenci powinni na zabawce umieścić: swoją nazwę, zarejestrowaną nazwę towarową lub zarejestrowany znak towarowy, a także swój adres kontaktowy, a jeżeli nie jest to możliwe - na opakowaniu lub w dokumencie dołączonym do zabawki. W przypadku zabawek importowanych z krajów trzecich, powyższe informacje na zabawce zobligowany jest także umieścić importer.

Na zabawkach powinny znajdować się także ostrzeżenia dotyczące przeznaczenia dla danej grupy wiekowej. Ważne jest, aby wybierać zabawki odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności. Szczególnie należy zwracać uwagę na symbol „0-3” i ostrzeżenie „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, któremu towarzyszy ostrzeżenie w formie znaku graficznego. Poza ostrzeżeniem powinno być również wskazane potencjalne zagrożenie, jeżeli może ono nie być oczywiste, np.: „Ostrzeżenie. Zabawka nieodpowiednia dla dzieci poniżej 36. miesiąca życia. Małe części”, „Ostrzeżenie. Zabawka nieodpowiednia dla dzieci poniżej 36. miesiąca życia. Długa linka. Niebezpieczeństwo uduszenia”.

Czy są jakieś uregulowania dotyczące zawartości substancji chemicznych w zabawkach?

- Produkty przeznaczone dla najmłodszych nie mogą stwarzać dla dziecka zagrożeń w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą.

Od 20 lipca 2013 r. na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące zawartości niektórych związków i substancji chemicznych w zabawkach.

Zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej trzeciego roku życia oraz zabawki do wkładania do ust, z uwagi na wysoki stopień narażenia dzieci na kontakt, podlegają surowym wymaganiom dotyczącym dziennej dopuszczalnej wartości występowania w nich niektórych związków i substancji chemicznych, która może uwolnić się z zabawki i zostać przyswojona przez organizm, w związku z trzymaniem w dłoniach, wdychaniem, ssaniem lub też połknięciem zabawki.

Zabawki, które zostały wprowadzone do obrotu po 20 lipca 2013 r., nie mogą zawierać substancji zapachowych, mogących powodować alergie (np. alkoholu cyklamenowego, kumaryny czy ekstraktu z mchu drzewnego).

Częściowo substancje te są dozwolone w grach zapachowych, zestawach kosmetycznych i grach smakowych, jeżeli zostaną wymienione na opakowaniu oraz producent umieści tam wyraźne ostrzeżenie o treści: „Zawiera substancje zapachowe mogące powodować alergie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

:ph34r:

Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie