Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie regulacje rządzą ruchem kierowców, pieszych i rowerzystów?

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Uczestnikami ruchu są wszyscy, którzy korzystają z dróg, czyli kierowcy, ale także rowerzyści i piesi. Dla wspólnego bezpiecznego ważne jest, aby każdy z tych uczestników respektował przepisy ruchu drogowego.

O tym, że kierowcy muszą znać przepisy nikogo nie trzeba przekonywać. Wszak jest to prawy wymóg, którego potwierdzeniem jest dokument prawa jazdy, bez którego użytkownik pojazdu mechanicznego nie ma prawa wyjechać na drogę. Jednak zanim kierowca otrzyma taki dokument musi odbyć kurs na prawo jazdy zakończony egzaminem. Zatem dla kierowcy znajomość przepisów ruchu drogowego wynika z obowiązku. Oczywiście osobną sprawą jest, czy kierowcy faktycznie na co dzień stosują się do tych zasad.

Zupełnie inaczej jest w przypadku pieszych. Choć są oni również uczestnikami ruchu drogowego, to jednak nie mają obowiązku wykazać się znajomością przepisów, która sankcjonowana byłaby wydaniem stosownego dokumentu. Nie znaczy to jednak, że piesi są zwolnieni z respektowania prawa o ruchu drogowym, jak i zwykłych zasad bezpieczeństwa.

Jakie regulacje rządzą ruchem kierowców, pieszych i rowerzystów?

Przykład pierwszy z brzegu: piesi muszą respektować sygnalizację świetlną na przejściu, czyli jeśli jest czerwone światło nie mogą wkroczyć na przejście. I właśnie sposób, w jaki piesi przekraczają jezdnię jest jednym z najczęstszych problemów, jaki ta grupa stwarza w ruchu drogowym.

Piesi, chcąc zaoszczędzić czas, przechodzą na skróty w miejscach zabronionych i tym samym ryzykują potrąceniem przez samochód. Dlatego, jak mówi Radosław Jaskulski, trener Skoda Auto Szkoły, kierowca musi zachować szczególną ostrożność podczas jazdy w terenie zabudowanym, gdzie pieszy może się pojawić na drodze.

Zgodnie z przepisami pieszy ma prawo przekroczyć jezdnię poza przejściem dla pieszych, jeśli odległość od najbliższego przekracza 100 metrów. Jednak wcześniej musi się upewnić, czy może to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i nie utrudni to ruchu pojazdów, a kierowców na gwałtowne hamowanie. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą prostopadle do osi jezdni.

Najwięcej kontrowersji wzbudza kwestia, kto ma pierwszeństwo na oznakowanych przejściach dla pieszych. Zgodnie z art 13 Prawa o ruchu drogowym, pieszy znajdujący się na takim przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jednak w art. 14 czytamy, że "zabrania się wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, także na przejściu dla pieszych".

Jakie regulacje rządzą ruchem kierowców, pieszych i rowerzystów?

Z kolei kierowcy muszą pamiętać, że zbliżając się do przejścia dla pieszych są zobowiązani zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu

znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierujący pojazdem skręcając w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. O tych obowiązkach mówi artykuł 26 Prawa o ruchu drogowym.

Ale pieszy to nie tylko osoba przekraczająca jezdnię. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Warto jeszcze dodać, że pieszy poruszający się po poboczu lub jezdni (np. poza terenem zabudowanym) jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Ponadto pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodnik.

Jeszcze więcej kontrowersji od kwestii przepisów obowiązujących pieszych wzbudzają regulacje dotyczące rowerzystów. Tymczasem rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Ma więc prawa i obowiązki, np. ma obowiązek korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Na drodze dla rowerów obowiązują takie same zasady jak na jezdni dla aut, czyli ruch prawostronny, a pieszy na pasach ma pierwszeństwo. Ponadto jeśli rowerzysta porusza się w nocy musi wyposażyć swój rower w oświetlenie.

- Na drodze widoczność to dużo, ale nie wszystko. Zachowanie rowerzysty, sposób jazdy, wykonywanie manewrów powinny być przewidywalne i łatwe do zauważenia przez innych uczestników ruchu. Dlatego rowerzysta powinien unikać nagłych, zaskakujących manewrów. Mogą one wprowadzić w błąd innych uczestników ruchu. Na przykład odpowiednio wcześnie powinnien w widoczny sposób sygnalizować zamiar skrętu, poprzez wyciągnięcie ręki - mówi Radosław Jaskulski, trener Skoda Auto Szkoły.

Zgodnie przepisami rowerzyści powinni jechać przy prawej krawędzi jezdni. Dla bezpieczeństwa warto jednak zachować odstęp jednego metra od jej skraju. Dzięki temu kierowcy pojazdów jadący za nami będą musieli zwolnić i poczekać na odpowiedni moment, żeby nas wyprzedzić. Wyprzedzając jednoślad, kierowcy powinni zachować bezpieczny odstęp – 1,5m.

Według statystyk najczęstsze kolizje samochodu z rowerem to zderzenia boczne. Jest to wynik łączenia się ruchu rowerowego i samochodowego. Do zdarzeń tych dochodzi, ponieważ kierowcy nie mają nawyku obserwacji drogi dla rowerów przed dojazdem do skrzyżowania. Na drodze rowerowej, która przecina jezdnię pierwszeństwo na rowerzysta.

Wystarczy na 100-150 metrów przed skrętem obserwować drogę, aby bezpiecznie przepuścić jadący na ścieżce rowerowej jednoślad. Przepisy w tej sytuacji jednoznacznie chronią rowerzystów.

Użytkownicy rowerów powinni mieć również świadomość, że i oni mogą być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Np. po chodniku rowerem można się poruszać tylko w określonych okolicznościach, zawsze biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pieszych.

Częstym widokiem jest rowerzysta przejeżdżający po przejściu dla pieszych. To naruszenie przepisów. Rowerzysta na przejściu dla pieszych może tylko iść prowadząc rower.

Jak podkreśla trener Skoda Auto Szkoły, jazda na rowerze to nie tylko zdrowy styl życia, ale również ekologiczny transport i szansa dla zakorkowanych miast. Jeśli uczestnicy ruchu drogowego będą wzajemnie szanować swoje prawa, poprawiając tym samym poziom bezpieczeństwa, rower może stać się bezpieczniejszym środkiem codziennego transportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jakie regulacje rządzą ruchem kierowców, pieszych i rowerzystów? - Motofakty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna