Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie szansa ma Polska w niedzielnym meczu z Francją? Pod względem PKB

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Francja w zestawieniu z Polską to znacznie większa, bogatsza gospodarka i ma nieporównywalnie większe globalne znaczenie. Jednocześnie jest ostatnio dość anemiczna i chimeryczna – mówi ekspert.
– Francja w zestawieniu z Polską to znacznie większa, bogatsza gospodarka i ma nieporównywalnie większe globalne znaczenie. Jednocześnie jest ostatnio dość anemiczna i chimeryczna – mówi ekspert. Pawel Relikowski/ Polska Press
Niedzielnym meczem Polska - Francja na mundialu w Katarze żyją wszyscy kibice piłki nożnej. Niestety to spotkanie narazie przegrywamy. Co prawda nie na boisku, ale gospodarczo. Jak przyznaje Bartosz Sawicki, jeśli gra będzie odzwierciedlać nie tylko różnice piłkarskie, ale także np. PKB obu państw, to nasze szanse na zwycięstwo są niewielkie. Jednak mimo wszystko, ekspertowi dało się znaleźć iskierki nadziei. Która drużyna zwycięży? Dowiemy się w niedzielę 4 grudnia.

Spis treści

Francja to niezaprzeczalna futbolowa potęga. W ostatnim oficjalnym rankingu FIFA została sklasyfikowana na drugim miejscu wśród europejskich reprezentacji. Podobną pozycję, numeru 2 w strefie euro, zajmuje tamtejsza gospodarka.

Francuz żyje dłużej

Jak wskazuje w swojej analizie Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl, wielkość francuskiej gospodarki, w świetle danych Banku Światowego na koniec 2021 r., wynosiła niemal 2,95 biliona dolarów, co na każdego z około 65 milionów mieszkańców tego kraju dawało dokładnie 43 518,54 USD. Na tym polu Polska pozostaje daleko w tyle. Nasze PKB per capita to 17 840,92 USD, a wartość gospodarki to 674 miliardy dolarów.

– Większe bogactwo w tym przypadku przekłada się nie tylko na wyższą jakość życia, ale także długość jego trwania. Pod kątem tej statystyki Francja (83,13) plasuje się w skali świata na 14. miejscu, tymczasem Polska (79,27 lat) dopiero w czwartej dziesiątce rankingu – informuje ekspert.

Mocne fundamenty, czyli przemysł i usługi

Francja, ze swoim lazurowym wybrzeżem, atrakcjami Paryża, licznymi zamkami, innymi zabytkami i winnicami, może kojarzyć się jako kraj turystyczny. Faktycznie, przychody z tego tytułu faktycznie są ogromne, ale gdy zestawimy je z wielkością gospodarki, to przestają aż tak imponować. Bardzo dobrze rozwinięty jest bowiem sektor usług, także finansowych. – W gronie zestawień największych światowych banków czy ubezpieczycieli bez trudu znajdziemy firmy z rodowodem znad Sekwany – wskazuje Sawicki.

– Podobnie jest z przemysłem, który wytwarza szeroką gamę produktów. Francuskie firmy należą do liderów tak zróżnicowanych branż jak przemysł lotniczy, elektromaszynowy, chemiczny czy największy w Europie sektor farmaceutyczny. Przekłada się to na silną, siódmą w skali świata pozycję w globalnym handlu. Łączna wartość importu i eksportu w 2021 r. przekraczała 1,3 biliona dolarów i była dwa razy wyższa niż w przypadku Polski – porównuje Sawicki.

Francuska gospodarka nie jest wolna od problemów i strukturalnych słabości

Jak podaje Sawicki, jedną z nich jest olbrzymi balast zadłużenia, które w ujęciu nominalnym jest czwarte na świecie, a w relacji do PKB przekracza 110 proc. W badaniach konkurencyjności piętą achillesową od lat są: niska produktywność, nieefektywna biurokracja i prawo pracy. Bolączki te przekładają się na niski potencjalny wzrost gospodarczy. W pięciu latach poprzedzających pandemię dynamika PKB wynosiła średnio niewiele ponad 1,6 proc. W tym samym czasie polskie PKB podnosiło się każdego roku przeciętnie o 4,3 proc.

W 2023 r. polska gospodarka w porównaniu z francuską ma być bardziej odporna na globalne spowolnienie i ryzyka związane z kryzysem energetycznym. PKB Polski powinno w świetle rynkowych prognoz podnieść się o ok. 1 proc. Francja ma zanotować znacznie gorszy wynik: 0,4 proc. Konsumpcja w Polsce powinna okazać się odporniejsza, choć budżety gospodarstw domowych mocniej nadgryzie inflacja (w listopadzie 17,4 proc. r/r wobec 6,2 proc. r/r we Francji) oraz wyższe stopy procentowe (obecnie 6,75 proc. w Polsce oraz 2,0 proc. w strefie euro) – prognozuje analityk.

We Francji zdecydowanie wyższe niż w Polsce jest bezrobocie. Wg metodologii Eurostatu jego stopa w naszym kraju nieznacznie przekracza 3 proc. i należy do najniższych w UE. Francja z wynikiem 7,9 proc. pod tym względem plasuje się w gronie pięciu najsłabszych państw Wspólnoty.

Niedzielny mecz może okazać się niespodzianką

Francja w zestawieniu z Polską to znacznie większa, bogatsza gospodarka i ma nieporównywalnie większe globalne znaczenie. Jednocześnie jest ostatnio dość anemiczna i chimeryczna. Gdyby na polu gospodarczym szukać przewag naszego kraju, można powiedzieć, że rozwijamy się szybciej, będąc bardziej żywotnym i odpornym organizmem. Miejmy też choćby cichą nadzieję, że podobny animusz będzie cechować piłkarzy Czesława Michniewicza, a niedzielny mecz okaże się niespodzianką dla kibiców Biało-Czerwonych – puentuje Bartosz Sawicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie szansa ma Polska w niedzielnym meczu z Francją? Pod względem PKB - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna