MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie warzywa siać we wrześniu? Nie tylko koper i rzodkiewka

Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Lato powoli dobiega końca. Podpowiadamy, jakie warzywa siać we wrześniu, jeśli w ogródku mamy wolne miejsce. Jest szereg warzyw, które można posiać we wrześniu właśnie i oczekiwać zbiorów jesienią tego samego roku. Podpowiadamy też, jakie rośliny można siać późnym latem na poplon. Ruszamy do ogródka i prezentujemy rośliny na działkę małą i dużą, propozycje do warzywnika.

Spis treści

Wyrwana już cebula, wczesne buraczki albo truskawki pozostawiły po sobie wolne miejsce w ogródku. Nie musi być tam pusto do kolejnego sezonu. Jakie warzywa siać we wrześniu albo jakie kwiaty sadzić na początku jesieni? Spieszymy z odpowiedzią.

Działka ma cieszyć oko kwiatami i podniebienie smakami prosto z własnego warzywnika maksymalnie długo. Niezależnie od tego, czy jest to ogród, czy skrzynki na balkonie, mogą dawać oczekiwane efekty. Wrzesień w ogrodzie to znakomity czasy, by zagospodarować wolne miejsca, np. po kwiatach czy warzywach, które już usunęliśmy.

Jakie warzywa można sadzić we wrześniu? Co posiać w ogrodzie?

Na przełomie lata i jesieni siejemy i sadzimy na przykład:

  • koper,
  • rzodkiewkę,
  • sałatę lodową,
  • rośliny na zielony nawóz,
  • szpinak,
  • rukolę,
  • roszponkę.

Po zbiorze wcześniejszych warzyw jeszcze latem, przede wszystkim w sierpniu wskazane jest przekopanie zagonów i zasianie na tych miejscach roślin poplonowych, np.: gorczycy, seradeli, żyta ozimego, roślin strączkowych, które posłużą, jako nawóz zielony, radzi Wielkopolska Izba Rolnicza.

Wrzesień to przede wszystkim czas zbiorów owoców naszej dotychczasowej pracy. Zbieramy późne ogórki, pomidory, cukinie, letnie brokuły, kalarepkę, karotkę, fasolkę, zielony groszek, buraczki czerwone. Przygotowujemy przetwory warzywne, mrozimy np. całą fasolkę, suszymy zioła.

Polecamy też: Jak przechowywać marchew, buraki i inne warzywa korzeniowe? Piwnica to nie jedyne miejsce, w którym mogą zachować świeżość

Wolne grządki możemy obsiać warzywami liściowymi lub roślinami na poplon. Siejemy wspomniany już koper, rzodkiewkę, szpinak, sałatę rzymską i listkową, kapustę pekińską. Warto posadzić rozsadę letniej sałaty, jarmuż i koper włoski.

Można wysiać pod koniec lata rośliny motylkowe, czyli łubin żółty, niebieski, seradelę, wykę i bobik, które wzbogacą glebę w azot. Poplon może efektownie wyglądać. Wczesną jesienią kosimy lub przekopujemy teren, gdy rośliny zaczynają kwitnąć.

Jakie kwiaty sadzić we wrześniu?

W pierwszej połowie września w sklepach ogrodniczych oraz marketach znajdziemy sadzonki hortensji czy wczesne chryzantemy wielu odmian i wrzosy oraz okazale wrzośce.

Piękna zieleń w Twoim ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Pod koniec lata w ogródkach i na tarasach kwitną aksamitki, astry, hortensje, begonie, lobelia, lwia paszcza, niecierpek, słoneczniki czy zatrwian wrębny. Większość z nich będzie się barwnie prezentować aż do jesieni.

Obowiązkowe prace ogrodnika i działkowca we wrześniu

W sadzie trwają zbiory gruszek, śliwek, jabłek. Drzewa owocowe prześwietlamy po zbiorze. Jeśli jest taka potrzeba, usuwamy pędy chore, uszkodzone, nadmiernie rozgałęzione i rosnące pionowo.

„Cięcie takie ma na celu również odmłodzenie drzew, dlatego niejednokrotnie trzeba wyciąć nawet 20 proc. gałęzi. U wysokich drzew warto ściąć również wierzchołki, aby ułatwić zbiór w następnym roku”, instruuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

W dalszym ciągu należy chronić uprawy pomidorów gruntowych przed zarazą ziemniaka i innymi chorobami (np. szarą pleśnią). Przy ciepłej pogodzie wystarczy zastosować preparaty kontaktowe.

Usuwamy najstarsze pędy porzeczek i agrestu, które będą słabo produktywne w następnym roku. Poprawimy w ten sposób dostęp światła do wnętrza krzewu, formowanie pąków kwiatowych na rok przyszły, zdrowotność roślin. Po zakończeniu zbioru malin i jeżyn wycinamy sekatorem pędy, które w tym roku owocowały oraz słabe pędy jednoroczne.

Jesień to najwłaściwszy czas sadzenia większości drzew owocowych i krzewów, dlatego działkę można już przygotować do takiej czynności. Trzeba zadbać o glebę - pozbyć się chwastów, zwłaszcza trwałych, zastosować nawozy, najlepiej naturalne.

Polecamy też: Czy to już? Kiedy sadzi się drzewa owocowe? Jabłonie, śliwy, wiśnie, grusze, morele - nie dla wszystkich odpowiednia jest ta sama pora

We wrześniu będziemy zbierać większość warzyw, dlatego zawczasu przygotowujemy pomieszczenia, w których będą przechowywane, bielimy wapnem i zabezpieczamy otwory siatką, żeby nie dostały się gryzonie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna