MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zioła na Matki Boskiej Zielnej? 15 sierpnia zrób bukiet z tych leczniczych roślin

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
15 sierpnia obchodzimy święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu zaniesiemy do kościoła bukiet z kwiatów, warzyw, owoców, ziół i zbóż. Co dokładnie powinno być w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej? Te zioła muszą się w nim znaleźć obowiązkowo. Zobacz, jakie mają lecznicze właściwości.

Spis treści

15 sierpnia – co to za święto?

15 sierpnia w kalendarzu katolickim to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, potocznie nazywane świętem Matki Boskiej Zielnej. Dzień ten obchodzony jest na pamiątkę śmierci i wzięcia do nieba razem z ciałem i duszą Maryi, matki Jezusa. O tym wydarzeniu mówi wiele apokryfów, a w jednym z nich znajduje się historia wyjaśniająca potoczną nazwę tego święta. Głosi ona, że apostołowie odwiedzający grób Maryi po 3 dniach od jej śmierci nie znaleźli w nim jej ciała, za to był on wypełniony kwiatami i ziołami.

W wiązance umieszcza się kwiaty, zboża, warzywa i owoce oraz zioła, aby je poświęcić.
W wiązance umieszcza się kwiaty, zboża, warzywa i owoce oraz zioła, aby je poświęcić. Reza Estakhrian/gettyimages.com

Dlatego właśnie Matkę Boską uznaje się za patronkę ziemi i jej płodów, a dzień jej święta przypada na zakończenie żniw, kiedy zebrane już są wszystkie płody ziemi. W tym dniu do kościoła przynoszone są bukiety roślin z pól, łąk, ogrodów, sadów i lasów. W zależności od regionu, nazywa się je zielem, kępką, ograbką czy rózgą. Bukiety mogą mieć różną formę, od wiązanek podobnych do palmy wielkanocnej, poprzez strojne i okazałe bukiety, aż po kosze wypełnione roślinami, owocami i warzywami.

Co powinno być w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej?

15 sierpnia to dzień wolny od pracy. W tym dniu do kościoła zanosi się bukiety, w których może się znaleźć niemal każda roślina, która kwitnie lub owocuje właśnie w tym czasie. W wiązance umieszcza się więc kwiaty, zboża: kłosy pszenicy czy żyta, warzywa i owoce takie jak marchew, gałązki z wiśniami czy gałązki leszczyny z orzechami oraz zioła, aby je poświęcić.

Według dawnych wierzeń bukiet ma bowiem właściwości ochronne i lecznicze. Dawniej wkładano go za święte obrazy, umieszczano nad drzwiami wejściowymi, na strychach lub w oborach i stodołach, aby chronił przed uderzeniem pioruna, szkodnikami, pożarem czy chorobami.

Zioła wykorzystywano do leczenia w czasie choroby bez względu na jej rodzaj i właściwości danej rośliny. Wierzono, że nie samo zioło leczy dolegliwość, ale fakt, że zostało ono poświęcone właśnie w dniu Matki Boskiej Zielnej.

Jakie zioła do bukietu na święto Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia?

Częściowo jednak wiara ta ma wiele wspólnego z faktycznymi właściwościami wybieranych do bukietów dla Matki Boskiej ziół, ponieważ każde z nich ma wyjątkowe lecznicze cechy.

Te zioła umieść w bukiecie na Matki Boskiej Zielnej:

  • mięta – to najbardziej znane zioło wspomaga trawienie, odświeża, orzeźwia, chłodzi, działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Złagodzi kolki jelitowe, ból brzucha, wzdęcia, niestrawność i gazy. Mentol w niej zawarty pomaga zwalczyć przeziębienie, zapalenie zatok i katar, udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie,

  • macierzanka – macierzanka piaskowa inaczej tymianek wąskolistny świetnie sprawdzi się w leczeniu kaszlu, działa wykrztuśnie i ułatwia odprowadzanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Przyspiesza leczenie przeziębienia i grypy oraz zakażeń pasożytniczych. Działa też przeciwzapalnie, przeciwświądowo i uspokajająco,

  • piołun – a dokładnie bylica piołun to zioło o silnym działaniu. Zwalcza pasożyty, wspomaga trawienie, łagodzi bolesne miesiączki, zmniejsza stan zapalny. Działa też przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i odkażająco. Zioło zawiera toksyczny tujon, dlatego należy je stosować bardzo ostrożnie i w niewielkich dawkach. Piołun służy także do produkcji absynt, słynnego zielonego alkoholu o właściwościach psychodelicznych i halucynogennych,

  • bylica pospolita – wspomaga pracę układu pokarmowego, reguluje miesiączki i wspomaga leczenie hemoroidów i żylaków. Łagodzi też bóle reumatyczne, zmniejsza zmęczenie i ciężkość nóg. Chroni wątrobę, obniża poziom cholesterolu we krwi, a także zwalcza pasożyty,

  • chaber – niebieskie chabry pięknie wyglądają w bukiecie, a błękit to również kolor płaszcza Matki Boskiej. Ten polny kwiat to jednak także zioło o cennych dla zdrowia właściwościach. Działa moczopędnie i oczyszcza organizm z toksyn. Wspomaga leczenie zapalenia spojówek i stanów zapalnych jamy ustnej.

  • kopytnik – rośnie głównie w lasach, ale można go spotkać także w cienistych ogrodach. Działa żółciopędnie i rozkurczowo, dzięki czemu wspomaga trawienie, a także pobudza i reguluje miesiączkowanie. Rozgrzewa, działa napotnie, przeciwgorączkowo i uspokajająco. Łagodzi kaszel i katar,

  • krwawnik – jak wskazuje jego nazwa działa przeciwkrwotocznie, reguluje cykl miesiączkowy i łagodzi obfite krwawienia oraz ból, zmniejsza stan zapalny. Oczyszcza też cerę, zwłaszcza trądzikową i problematyczną, zmniejsza łojotok i działa antybakteryjnie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna