Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie zioła zbierać we wrześniu? Rośliny, którymi uzupełnisz domową apteczkę na wypadek przeziębienia i grypy. Zobacz, jak przechowywać zioł

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Wideo
od 16 lat
Wiele roślin to znakomity surowiec zielarski, który może wpływać korzystnie na nasz stan zdrowia, a nawet wspierać leczenie różnych schorzeń. Ze świeżych lub suszonych ziół można przygotować napary, odwary i nalewki. Ciepłe dni powoli się kończą, dlatego to ostatni dzwonek, aby przygotować ziołowe mieszanki na jesień i zimę. Zobacz, które zioła, owoce i nasiona warto zbierać we wrześniu.

Spis treści

Suszone zioła
Sezon na zbieranie i suszenie świeżych ziół powoli dobiega końca. W naszej galerii podpowiadamy, jakimi roślinami i ich owocami warto teraz uzupełnić domową apteczkę na wypadek przeziębienia lub grypy. chamillewhite/123RF

Jakie zioła zbierać we wrześniu? Te rośliny warto wysuszyć w tym miesiącu

Wrzesień to miesiąc na pograniczu lata i jesieni. Większość roślin już przekwitło, ale ich ziele można dalej zbierać. Warto je wysuszyć i skorzystać z ich leczniczych właściwości w momencie pojawienia się przeziębienia i grypy lub innych nieprzyjemnych dolegliwości. W galerii podpowiadamy, jakie zioła warto teraz zbierać.

Które zioła, nasiona i owoce warto zbierać we wrześniu?

Jak suszyć i przechowywać zioła, aby nie straciły swoich cennych właściwości zdrowotnych?

Suszenie roślin powinno odbywać się od razu po zbiorze, ponieważ zioła po ścięciu bardzo szybko tracą wygląd, smak, aromat i cenne właściwości zdrowotne. Suszy się je w ciepłym i przewiewnym pomieszczaniu, ale bez dostępu do promieni słonecznych. Z roślin można przygotować małe wiązanki, a następnie przymocować je tak, aby swobodnie wisiały. Proces suszenia powinien trwać od kilku dni do 2-3 tygodni.

Tak przygotowane zioła można przechowywać nawet kilka lat, jednak należy regularnie sprawdzać, czy w mieszance nie zalęgły się mole spożywcze (tutaj sprawdzisz, jak skutecznie pozbyć się moli).

Zioła można również zamrozić, jednak najpierw wymagają one blanszowania. Proces ten polega na krótkim (2-3 sekundy) zanurzeniu roślin we wrzątku, po czym szybkim wystudzeniu ich (również 2-3 sekundy) w zimnej wodzie z dodatkiem kostek lodu. Tak przygotowane zioła należy delikatnie wysuszyć na ręczniku papierowym, następnie pokroić i zamrozić w torebkach z suwakiem.

Jak przechowywać zioła, aby nie straciły właściwości leczniczych? Oto kilka ważnych zasad:

  • zioła można zapakować w małe hermetyczne opakowania i otwierać bezpośrednio przed użyciem,
  • do przechowywania suszonych mieszanek idealnie nadają się ceramiczne lub szklane pojemniki z uszczelką na wieczku,
  • szklane pojemniki powinny być wykonane z ciemnego szkła, aby nie przepuszczać do środka promieni słonecznych. W przypadku przezroczystych pojemników warto chować je do szafki lub spiżarni.
  • suszone zioła można również przechowywać w papierowych torbach.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna