Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakość i bezpieczeństwo

d
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Podczas wczorajszego dyżuru gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku. Odpowiadał na wiele pytań naszych Czytelników.

Która z instytucji w Polsce bada jakość produktów?

- Badaniem jakości produktów mogą się zajmować różne organy - w zależności od tego, o jaki rodzaj wyrobu chodzi i na którym szczeblu dystrybucji odbywa się kontrola.

Kontrolą jakości produktów w obrocie detalicznym i ich zgodnością z przepisami obowiązującymi dla danej branży zajmuje się Inspekcja Handlowa. Może ona też m.in. sprawdzać substancje i preparaty chemiczne oraz detergenty przeznaczone dla konsumentów (chemia gospodarcza, środki czystości, kosmetyki). Inspektorzy sprawdzają też oznaczenie towaru (mające znaczenie dla oceny jakości np. odzież, zabawki, sprzęt AGD i RTV). Do inspekcji można też zgłaszać podejrzenia, że jakiś produkt może być niebezpieczny. Takie zgłoszenia przyjmują też delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niektóre rodzaje produktów kontrolują inne podmioty. Owoce i warzywa u producentów (czyli jeszcze przed wprowadzeniem na rynek detaliczny) bada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Sprawdza też, czy zgodnie z odpowiednimi procedurami wytwarza się produkty tradycyjne i regionalne.

Zaś kontrolą jakości i zgodności z przepisami wyrobów budowlanych zajmują się pracownicy nadzoru budowlanego.

Jakość leków w aptekach i hurtowniach sprawdza inspekcja farmaceutyczna, która może podjąć decyzję o wycofaniu medykamentów zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów.

Gdzie można sprawdzić, czy dana zabawka albo produkt są bezpieczne?

- Sprawy związane z bezpieczeństwem towarów w obrocie reguluje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nakłada ona na prezesa UOKiK-u nakaz prowadzenia rejestru produktów niebezpiecznych.

Jest on dostępny na stronie internetowej UOKiK (www.uokik.gov.pl). Znajdziemy w nim dane pozwalające na identyfikację produktu (najczęściej ze zdjęciami). Ponadto rejestr zawiera informacje o rodzaju i zakresie zagrożeń, jakie wywołuje ten produkt, ale też np. o decyzji o wycofaniu produktu z rynku. W rejestrze tym zamieszczone są również dane o niebezpiecznych zabawkach dla dzieci, a także dziecięcej odzieży i innych produktach przeznaczonych dla najmłodszych. Oprócz produktów uznanych za niebezpieczne w rejestrze znajduje się lista towarów, które nie spełniają wymagań narzucanych przez przepisy dotyczące poszczególnych kategorii produktów (w tym zabawek, sprzętu AGD i RTV, artykułów motoryzacyjnych itp.).

Oprócz rejestru krajowego działa baza danych o niebezpiecznych produktach (w tym zabawkach dla dzieci), która zawiera informacje ze wszystkich państw członkowskich UE. Baza ta nosi nazwę Rapex. Znajdziemy tu aktualizowane raz na tydzień dane o produktach niebezpiecznych, w tym produktach polskich firm zakwestionowanych w innych państwach unijnych. Anglojęzyczną stronę internetową systemu Rapex prowadzi Komisja Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna