Jakość i bezpieczeństwo

d
Jarosław Brzozowski
Jarosław Brzozowski Archiwum
Udostępnij:
Podczas wczorajszego dyżuru gościliśmy Jarosława Brzozowskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Białymstoku. Odpowiadał na wiele pytań naszych Czytelników.

Która z instytucji w Polsce bada jakość produktów?

- Badaniem jakości produktów mogą się zajmować różne organy - w zależności od tego, o jaki rodzaj wyrobu chodzi i na którym szczeblu dystrybucji odbywa się kontrola.

Kontrolą jakości produktów w obrocie detalicznym i ich zgodnością z przepisami obowiązującymi dla danej branży zajmuje się Inspekcja Handlowa. Może ona też m.in. sprawdzać substancje i preparaty chemiczne oraz detergenty przeznaczone dla konsumentów (chemia gospodarcza, środki czystości, kosmetyki). Inspektorzy sprawdzają też oznaczenie towaru (mające znaczenie dla oceny jakości np. odzież, zabawki, sprzęt AGD i RTV). Do inspekcji można też zgłaszać podejrzenia, że jakiś produkt może być niebezpieczny. Takie zgłoszenia przyjmują też delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niektóre rodzaje produktów kontrolują inne podmioty. Owoce i warzywa u producentów (czyli jeszcze przed wprowadzeniem na rynek detaliczny) bada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Sprawdza też, czy zgodnie z odpowiednimi procedurami wytwarza się produkty tradycyjne i regionalne.

Zaś kontrolą jakości i zgodności z przepisami wyrobów budowlanych zajmują się pracownicy nadzoru budowlanego.

Jakość leków w aptekach i hurtowniach sprawdza inspekcja farmaceutyczna, która może podjąć decyzję o wycofaniu medykamentów zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów.

Gdzie można sprawdzić, czy dana zabawka albo produkt są bezpieczne?

- Sprawy związane z bezpieczeństwem towarów w obrocie reguluje ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Nakłada ona na prezesa UOKiK-u nakaz prowadzenia rejestru produktów niebezpiecznych.

Jest on dostępny na stronie internetowej UOKiK (www.uokik.gov.pl). Znajdziemy w nim dane pozwalające na identyfikację produktu (najczęściej ze zdjęciami). Ponadto rejestr zawiera informacje o rodzaju i zakresie zagrożeń, jakie wywołuje ten produkt, ale też np. o decyzji o wycofaniu produktu z rynku. W rejestrze tym zamieszczone są również dane o niebezpiecznych zabawkach dla dzieci, a także dziecięcej odzieży i innych produktach przeznaczonych dla najmłodszych. Oprócz produktów uznanych za niebezpieczne w rejestrze znajduje się lista towarów, które nie spełniają wymagań narzucanych przez przepisy dotyczące poszczególnych kategorii produktów (w tym zabawek, sprzętu AGD i RTV, artykułów motoryzacyjnych itp.).

Oprócz rejestru krajowego działa baza danych o niebezpiecznych produktach (w tym zabawkach dla dzieci), która zawiera informacje ze wszystkich państw członkowskich UE. Baza ta nosi nazwę Rapex. Znajdziemy tu aktualizowane raz na tydzień dane o produktach niebezpiecznych, w tym produktach polskich firm zakwestionowanych w innych państwach unijnych. Anglojęzyczną stronę internetową systemu Rapex prowadzi Komisja Europejska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie