Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janowska tkanina dwuosnowowa. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie (zdjęcia)

Patryk Zajkowski
Patryk Zajkowski
Gminny Ośrodek Kultury w Janowie
Janów to stolica polskiej tkaniny dwuosnowowej, która słynie nie tylko z przepięknych dywanów, ale także z tradycji tkackich przekazywanych z pokolenia na pokolenie nieprzerwanie od połowy XIX wieku, kiedy to, tkactwo podwójne pojawiło się na Podlasiu.

Kontynuowanie tych niezwykle cennych tradycji jest priorytetem realizowanego po raz kolejny w naszej gminie zadania „Mistrz Tradycji”, w ramach którego Teresa Pryzmont - mistrzyni tkactwa, przekazuje swoją wiedzę i umiejętności uczennicy – Halinie Pryzmont, która pełna zapału pragnie kontynuować lokalne tradycje.

Warsztaty prowadzone są w pracowni twórcy i ucznia, a także w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego. Polegają one na praktycznej nauce techniki tkackiej oraz przekazaniu umiejętności tkania wzorów i kompozycji charakterystycznych dla janowskiego ośrodka tkackiego. W trakcie trwania programu przeprowadzane zostaną również pokazy tkackie, a podsumowaniem projektu będzie wystawa.

Wernisaż wystawy Tkactwo 3D Marty Pokojowczyk już we wtorek, 14 stycznia o godzinie 18 do galerii WOAK przy ul. Kilińskiego 8

Tkackie tradycje ze wsi wędrują do sal wystawienniczych

Bardzo cieszy fakt, że janowska tkanina dwuosnowowa jest bardzo ceniona i popularna nie tylko wśród turystów i koneserów sztuki ludowej, ale także wśród kolejnego pokolenia mieszkańców. A dzięki projektowi „Mistrz Tradycji” do grona janowskich twórczyń dołączy kolejna tkaczka.

Zobacz też: Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie cieszy się sporym zainteresowaniem turystów (zdjęcia)

Projekt pod tytułem „Janowska tkanina dwuosnowowa – z pokolenia na pokolenie” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, realizowany jest przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna