Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Janusz Chabior był wampirem, Włóczykijem, gangsterem i oficerem SB. Wybitny aktor od lat zachwyca na ekranie!

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Janusz Chabior jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. W latach młodości zastanawiał się nad karierą marynarza, jednak los skierował go na deski teatru, nie pokładu. Zadebiutował w 1991 roku i pozostaje wciąż aktywny. Dowiedz się więcej!

Spis treści

Janusz Chabior to wielokrotnie nagradzany aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Pochodzący z Legnicy aktor początkowo zastanawiał się nad karierą marynarza, ale stanęło na aktorstwie. W 1989 roku ukończył w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy „SKiBA" we Wrocławiu specjalizację teatralną. Jednak nie od razu zawędrował do teatru - w swoim życiu pracował w Hucie Miedzi „Legnica", Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Legnicy i w Londynie jako lokaj.

Janusz Chabior: debiut i liczne nagrody

Chabior na scenie zadebiutował w 1991 roku w Centrum Sztuki - Teatr Dramatyczny w kabarecie „Francuska sałatka". Jego występ zwrócił uwagę Łukasza Pijewskiego, ówczesnego dyrektora legnickiego teatru. Został zaangażowany do głównej roli w przedstawieniu „Teatr wenecki" Angela Beolca. W latach 1996-2006 był związany z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Ta współpraca przyniosła mu najwięcej wyróżnień, gdyż tam właśnie występował w spektaklu „Made in Poland" Przemysława Wojcieszka. W 2005 za kreację Wiktora, alkoholika, nauczyciela i miłośnika poezji Broniewskiego, w sztuce Wojcieszka, Chabior otrzymał wiele nagród teatralnych, w tym w 11. Ogólnopolskim Konkursie na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie, na 45. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych i IV Festiwalu Prapremier. Za rolę w ekranizacji tej sztuki w 2010 roku Chabior odebrał Złotego Lwa.

Janusz Chabior - filmografia

Chabior w swojej karierze grał nie tylko w polskich produkcjach. Wystąpił także w holenderskim dramacie Mike'a van Diema „Charakter" (1997), obsypanym wieloma nagrodami na całym świecie, w tym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Do roli porucznika Szczerby w przebojowej Małej Moskwie (2008) został zaangażowany przez Waldemara Krzystka. Później Chabiora można było oglądać w filmie „Hel" (2009) Kingi Dębskiej, komedii sensacyjnej „Ostatnia akcja" (2009) Michała Rogalskiego, „Świnkach" (2009) Roberta Glińskiego, „Kołysance" (2010) Juliusza Machulskiego, „Różyczce" (2010) Jana Kidawy-Błońskiego, „Ostatnim piętrze" (2012) Tadeusza Króla, „Hardkor Disko" (2014) Krzysztofa Skoniecznego, „Służbach specjalnych" (2014) Patryka Vegi i „Wołyniu" (2016) Wojciecha Smarzowskiego. Za kreację byłego oficera SB został nagrodzony Złotym szczeniakiem za najlepszą drugoplanową rolę męską na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa.

Chabior stał się jednym z ulubionych aktorów Vegi - współpracowali razem przy takich produkcjach jak „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" (2012), „Botoks" (2017) czy „Kobiety mafii" (2018). Od 2011 roku występuje również w produkowanym przez TVP serialu „Komisarz Alex", gdzie wciela się w postać patologa Leona Bergera. Młodsi widzowie kojarzą głos Janusza Chabiora z roli Włóczykija w animacji „Muminki w pogoni za kometą". Podkładał również głos w 3. części filmu „Iron man". W 2020 roku Chabiora można było oglądać w filmie „Maryjki" Darii Woszek, „Listy do M." Patrica Yoka i filmie „Bartkowiak" Daniela Markowicza. Wystąpił również w filmie „The End" (2021) Tomasza Mendesa, w produkcji „Rysa. Układ" oraz filmie dla młodzieży „Czarny młyn" czy produkcji „Furioza". Najnowszymi tytułami, w których pojawił się Chabior są „Miłość jest blisko", „Mental" oraz „Jak pokochałam gangstera".

Chabior występował również gościnnie w popularnych polskich serialach. Widzowie Telewizji Polskiej mogli oglądać go między innymi w serialu „Lokatorzy" (2000, 2003, 2005), „Na dobre i na złe" (2004), „Egzamin z życia" (2005) czy „Pitbull" (2005). Pojawiał się również w produkcjach Polsatu takich jak „Adam i Ewa" (2000-2001) i „Świat według Kiepskich" (1999-2005). W 2009 przyjął rolę Artura Jaśkiewicza, redaktora naczelnego pisma „Kraj" w telenoweli TVN „Na Wspólnej" oraz wystąpił jako Antoni w serialu „Ucho Prezesa" (2017-2019). To jednak ułamek portfolio tego wybitnego aktora - trudno zliczyć wszystkie jego role. Chabior próbował swoich sił także jako scenarzysta teatralny i reżyser.

Janusz Chabior: życie prywatne

Chabior unika zwierzania się mediom ze swojego życia prywatnego. Ze związku z dziennikarką Barbarą Chabior ma syna Nikodema (ur. 1988 r.), który również pracuje w branży filmowej. Później Chabior związał się z Anitą Poddębniak, z którą rozwiódł się w 2013 roku. Od 2019 roku jest związany z Agatą Wątróbską, aktorką i artystką kabaretową. Para pobrała się 20 czerwca 2020 roku. Aktor od lat jest także „psim tatą" dla swojego ukochanego psa imieniem Batman.

Jak zmieniał się Janusz Chabior na przestrzeni lat? Sprawdź w naszej galerii!

Janusz Chabior był wampirem, Włóczykijem, gangsterem i ofice...

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź TeleMagazyn.pl codziennie. Obserwuj TeleMagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Janusz Chabior był wampirem, Włóczykijem, gangsterem i oficerem SB. Wybitny aktor od lat zachwyca na ekranie! - Telemagazyn

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna