Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego: Zorganizowanie wyborów prezydenckich w obecnym stanie prawnym jest niemożliwe [WIDEO]

Piotr Sawczuk, Piotr Łozowik
Burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski. Archiwum Polska Press
Burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski. Archiwum Polska Press Andrzej Zdanowicz
Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego zajął stanowisko w kwestii zorganizowania wyborów prezydenckich w maju 2020 roku.

Uważam, że zorganizowanie wyborów prezydenckich w obecnym stanie prawnym jest niemożliwe. Samorządom nie dano narzędzi aby w bezpieczny sposób przeprowadzić rejestrację kandydatów do komisji wyborczych, przeprowadzić im szkolenia, zabezpieczyć wszystkie komisje w odpowiednią ilość środków dezynfekujących. Problemem jest również to, że dwie obwodowe komisje wyborcze mieszczą się w budynkach, gdzie są lub mogą być osoby zakażone koronawirusem - tłumaczy burmistrz Bielska Podlaskiego, Jarosław Borowski.

Pojawił się więc pomysł na przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego. Dostarczanie kart wyborczych będzie jak zrzucanie ulotek z helikoptera - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wiceprezes Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy, czy ma być kupionych 20 tysięcy długopisów i czy każdy mieszkaniec dostanie długopis i nikt więcej z niego nie skorzysta. To są pytania, na które kodeks wyborczy nic nie mówi, a my z tymi problemami musimy się uporać - tłumaczy Jarosław Borowski.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja, to do urn wyborczych poszłoby zaledwie 30 proc. Polaków uprawnionych do głosowania - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". To oznacza, że nowego prezydenta wybrałoby ok. 15 proc. uprawnionych obywateli.

- Nie mogę zrozumieć opozycji. Ludzie, którzy ciągle powołują się na konstytucję, często posługują się konstytucją jako książeczką, w ogóle jej nie szanują. Zgodnie z konstytucją wybory powinny się odbyć w planowanym terminie, chyba, że wprowadzono by stan nadzwyczajny. Ale aby to zrobić muszą być spełnione pewne warunki, które teraz spełnione nie są - mówił w piątek, 3 kwietnia 2020 r., prezes PiS Jarosław Kaczyński na antenie Polskiego Radia.

- Stan klęski żywiołowej jest wtedy, kiedy występuje coś nagłego, nadzwyczajnego, coś, co jest definiowane jako katastrofa naturalna. A jako katastrofę naturalną określa się także między innymi masowe występowanie choroby zakaźnej i wtedy władza musi mieć szczególne uprawnienia, aby doprowadzić do likwidacji tej klęski żywiołowej - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w TVN24.

Kaczyński zaznaczył, że dzięki głosowaniu korespondencyjnemu, ryzyko zakażeniem się koronawirusem podczas głosowania będzie zminimalizowane.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

podlaskie
  • Zakażonych121 284
    + 489
  • Zmarło3 341
    + 0

16. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

🔔🔔🔔

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna