Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Gowin do dymisji. Premier Morawiecki złożył wniosek o jego odwołanie

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Fot. Adam Jankowski
Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dziś do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Muller. Obowiązki ministra rozwoju Gowina przejmie na razie premier Morawiecki.

Piotr Muller podkreślił, że skuteczność Zjednoczonej Prawicy zależy od współpracy partii, które ja tworzą. Dodał, ze odpowiedzią na kryzys związany z epidemią jest Polski Ład, który był wspólnie wypracowany w ramach Zjednoczonej Prawicy i pod którym podpisali się wszyscy liderzy sojuszu – w tym Porozumienia. - Niestety w ostatnim czasie z niepokojem obserwujemy działania, które podejmuje wicepremier Jarosław Gowin (…) Te działania niestety podważają zaufanie co do wspólnego działania Zjednoczonej Prawicy - mówił rzecznik, dodając, że chodzi o kwestie, które podlegają bezpośrednio pod resort rozwoju, a race nad nimi nie przebiegają w zadowalający sposób.

Sprecyzował, że chodzi m.in. o projekty Mieszkanie bez wkładu własnego oraz łatwiejszej budowy domów, a także o brak „rzeczywistego dialogu oraz rzetelnych działań co do pozostałych projektów, w szczególności co do ustawy podatkowej, która obniża podatki kilkunastu milionom obywateli”. - - Również widząc że działania wicepremiera Gowina nie spełniają kryteriów konstruktywnej współpracy w rządzie oraz mając na uwadze wątpliwości co do rzeczywistego poparcia posłów Porozumienia dla działań wicepremiera Gowina. Ze względu na te wszystkie przesłanki, które wymieniłem, premier Morawiecki zwrócił się dzisiaj do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii – poinformował Muller.

Muller: Nadal jesteśmy otwarci na współpracę z Porozumieniem

Rzecznik rządu podkreślił, że ten nadal jest otwarty na to, aby „wspólnie realizować program Zjednoczonej Prawicy ze wszystkimi posłami partii Porozumienie, którzy rzeczywiście chcą realizować postulaty, które wspólnie podpisaliśmy w maju tego roku”. - W maju tego roku liderzy Zjednoczonej Prawicy, wszystkich partii politycznych, podpisali założenia programowe Polskiego Ładu. Programu, który jest niezwykle ważny jeżeli chodzi o wyjście z kryzysu gospodarczego związanego z epidemią oraz jest niezwykle ważny jeżeli chodzi o wprowadzenie zasad polityki społecznej, sprawiedliwej polityki gospodarczej i podatkowej. Tych wszystkich posłów, którzy chcą z nami budować ten program, program który jest zapisany w Polskim Ładzie, bez względu na barwy polityczne, ale przede wszystkim tych, którzy są w ZP, nadal zapraszamy do kontynuowania tej pracy – stwierdził Piotr Müller .

Muller: Nie tracimy większości

Piotr Muller pytany był przez dziennikarzy, czy w związku z dymisją Jarosława Gowina, obecny rząd nie przestawnie mieć w Sejmie większości. – Nie mam przekonania o tym, żebyśmy stracili większość z tego powodu. Jestem przekonany, że w ramach Zjednoczonej Prawicy oraz w ramach pozostałej części polskiego parlamentu znajdą się osoby, które będą popierały te korzystne reformy, które zaproponowaliśmy – odpowiedział.

Obowiązki Gowina przejmie premier Morawiecki

Rzecznik rządu oświadczył, że premier nie podjął jeszcze decyzji, kto zastąpi Jarosława Gowina na stanowisku wicepremiera i ministra rozwoju. - Zgodnie z ustawą o Radzie Ministrów, premier Morawiecki wykonuje obowiązki ministra w przypadku jego odwołania z funkcji i tak na razie będzie – wyjaśnił.

Gowin: Zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej

Do sprawy odniósł się w rozmowie z dziennikarzami Jarosław Gowin. -Dziś PiS podjęło decyzję o zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy. Po siedmiu latach współpracy, po sześciu latach współrządzenia zostaliśmy wypchnięci z koalicji rządowej ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy – mówił.

Lider Porozumienia dodał, że zapowiadano, iż Zjednoczona Prawica nie będzie podnosić podatków, tymczasem przedstawiony przez premiera Morawickiego projekt podatkowy oznacza „drastyczną podwyżkę podatków”.

Tuż po ogłoszeniu przez Mullera informacji o dymisji Jarosława Gowina, wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek oświadczył, że odchodzi z Klubu Radnych PiS. - Do samorządu wchodziłem jako przedstawiciel Porozumienia Jaroslawa Gowina, w związku z bieżącymi wydarzeniami nie wyobrażam sobie dalszej współpracy w ramach Klubu PiS – napisał w mediach społecznościowych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jarosław Gowin do dymisji. Premier Morawiecki złożył wniosek o jego odwołanie - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna