Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kaczyński w Białymstoku. Złożył kwiaty pod pomnikiem Wielkiej Synagogi (zdjęcia)

(mac)
Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, przyjechał do Białegostoku, by oddać hołd Żydom pomordowanym przez hitlerowców.

Jarosław Kaczyński w Białymstoku złożył kwiaty pod pomnikiem Wielkiej Synagogi. Zbudowano go ku pamięci Żydów bestialsko zamordowanych przez hitlerowców 27 czerwca 1941 roku. Prezes PiS przywołał również inne zbrodnie, których Niemcy dopuścili się na ludności żydowskiej na terenie naszego województwa. Podkreślił, że powinniśmy współpracować z Izraelem i dążyć do tego, aby nasze ideały zbliżały się do ideałów tego państwa.

Jarosław Kaczyński w Białymstoku: "Polacy nie dali się zmanipulować" (zdjęcia)

– To bardzo ważne, żeby pamięć o dawnych mieszkańcach Białegostoku i o dziejach miasta trwała, zwłaszcza wśród młodych pokoleń – powiedział Tadeusz Truskolaski. – Dramat, który rozegrał się tutaj 75 lat temu, był początkiem eksterminacji ludności żydowskiej w naszym mieście. To bardzo bolesna karta w historii Białegostoku.

Pozostałe wydarzenia odbędą się wieczorem. Na placu przy Białostockim Ośrodku Kultury (ul. Legionowa 5), Karolina Cicha zaśpiewa utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlasia. Początek koncertu o godz. 21.00.

Wcześniej – o godz. 18.30 – w foyer kina Forum będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotografii pt. „Klimaty Jerozolimy”, której autorem jest Max Meir Mroz, białostoczanin z urodzenia na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Pół godziny później, o 19.00, w klubie Fama rozpocznie się promocja książki „Święto trąbek” Marty Masady – prezentacja debiutu powieściowego autorki, również urodzonej w Białymstoku. Po niej – również w klubie Fama o godz. 20.00 – nastąpi pokaz filmu białostockiego reżysera Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Kiriat Białystok. Szkice do sagi białostoczan”.

Dziś także, przed Muzeum Podlaskim (Ratusz, od strony ul. Suraskiej), została otwarta wystawa plenerowa poświęcona dziejom Wielkiej Synagogi w Białymstoku. Będzie można ją oglądać do 30 września.

Pomnik, pod którym odbyły się dzisiejsze uroczystości, utworzony został w miejscu nieistniejącej synagogi, zbudowanej w latach 1909-1913 według projektu Samuela J. Rabinowicza. Środki na budowę zebrano ze sprzedaży mięsa koszernego oraz z prywatnych darowizn. Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 Białystok został zajęty przez Związek Radziecki. 22 czerwca 1941 Niemcy zaatakowały ZSRR, po czym zajęły miasto. 27 czerwca 1941 hitlerowskie bataliony policyjne 309 i 316 [potrzebny przypis] spaliły synagogę wraz z około 2 000 uwięzionych w niej Żydów.

Andrzej Duda w Białymstoku. Spotkanie z mieszkańcami na Rynk...

Obserwuj nas na Twitterze:

Bądź na bieżąco. POLUB NAS na Facebooku:

Gazeta Współczesna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna