Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedna osoba próbowała w środę nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią

PAP
PAP
Tylko jedna osoba próbowała w środę (17.01) nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią - podała w czwartek Straż Graniczna na portalu X (dawniej Twitter).

Zdarzenie miało miejsce na odcinku PSG Czeremcha. Mężczyzna próbował uszkodzić barierę fizyczną, alert o zdarzeniu wpłynął z bariery elektrycznej. Na miejsce wyruszył patrol Straży Granicznej, na widok polskich pograniczników cudzoziemiec wycofał się na stronę białoruską.

Z systematycznie publikowanych przez SG danych wynika, że dotąd w styczniu były łącznie 53 próby przekroczenia wbrew przepisom granicy białorusko-polskiej. Było też w styczniu 5 dni, gdy takich prób nie odnotowano.

Statystki nielegalnego przekroczenia granicy w 2023 roku

SG podsumowywała już wcześniej, że w całym 2023 r. na granicy z Białorusią było łącznie blisko 26 tys. prób nielegalnego jej przekroczenia. Np. w maju i czerwcu zanotowano ich po ok. 3 tys. W lipcu było 3,8 tys. takich prób, w sierpniu blisko 2,8 tys., we wrześniu - niespełna 1,1 tys., w październiku - 2 tys. prób, a w listopadzie - blisko 1,5 tys, a grudniu znacznie mniej - 450.

Na 186 km granicy z Białorusią jest zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy. Centrum nadzoru znajduje się w Podlaskim Oddziale SG w Białymstoku.

Trwa wyłanianie wykonawcy budowy zapory elektrycznej na rzece Bug

SG wybrała wykonawcę takiej zapory elektronicznej również na rzece Bug, wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Inwestycja będzie kosztowała 280 mln zł, to głównie środki unijne. Zabezpieczenia mają powstać na długości 172 km, planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych; centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.

SG chce wyłonić w przetargu również wykonawcę bariery elektronicznej na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna