Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedni chcą zmieniać swoje deklaracje źródeł ciepła, a inni już składają wnioski o dodatek węglowy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Pixabay.com
Zaraz po tym, jak rząd ogłosił, że będą dopłaty od węgla sporo podlaskich gmin zaczęło otrzymywać korekty do złożonych już deklaracji o emisyjności budynków. Ludzie ciągle o to pytają, a gminy nie wiedzą czy mają sprawdzać zgodność korekt ze stanem faktycznym.

Do sierpnia, w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków Polacy złożyli prawie 7,8 mln deklaracji, w tym prawie 5,4 mln papierowo. Zgłoszono m.in. 3 mln kotłów na węgiel i 2,7 mln kotłów gazowych.
Ponieważ w czerwcu złożyliśmy dużo deklaracji papierowych, wprowadzanie danych do bazy trwa. Gdy rząd ogłosił, że będą dopłaty do węgla właściciele i zarządcy nieruchomości zaczęli poprawiać deklaracje. Licząc na dopłatę można wybrać i zgłosić do bazy źródło, które ją zapewnia.

Czytaj również:

- Są pytania o korekty deklaracji, ale dopóki ustawa o dopłatach nie jest podpisana, trudno o czymś mówić – kwituje Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku (73 proc. złożonych do 30.06. deklaracji emisyjności).

Dodaje, że być może wyrywkowe kontrole deklaracji będą, ale muszą być do tego przepisy. Z drugiej strony, zgodnie z prawem, każdy składający deklarację odpowiada za jej prawdziwość. - Jeśli prawo nakaże weryfikację deklaracji, będziemy to robili. Gdy będą inne rozwiązania, zastosujemy się do nich – podkreśla Tadeusz Truskolaski.

- Na razie ludzie pytają o korekty do deklaracji emisyjności. Jeśli coś wpływa nic nie robimy, bo ustawa do dopłatach węglowych nie jest jeszcze podpisana. Gdy będzie, MOPR zajmie się przyjmowaniem wniosków i wypłatą dopłat. Wtedy będziemy o wszystkim szczegółowo informowali. Szacujemy, że może to dotyczyć 6 tys. mieszkańców – mówi Urszula Boublej, rzeczniczka prezydenta Białegostoku.

Z kolei w Suwałkach (76 proc. złożonych deklaracji) magistrat otrzymał w ubiegłym tygodniu kilkanaście korekt deklaracji i wszystkie dotyczyły węgla.

- Będziemy musieli wprowadzić zmiany do wcześniej złożonych deklaracji. Na szczęście jeszcze jest ich mało. Gdy ktoś miał naszą dotacje na wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne, musiał to stare, np. piec węglowy zlikwidować. Jeśli ktoś (bez dotacji) wymienił ogrzewanie np. na gazowe, ale zostawił stary piec, może złożyć korektę deklaracji. To mój przypadek, ale żadnej korekty nie złożę – zapewnia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Przyznaje też, że magistrat musi wprowadzić do ewidencji około tysiąca spóźnionych deklaracji. Nic nie będzie weryfikował, tym bardziej, że w ogóle nie ma przypisanych takich zadań o podstawach prawnych nie wspominając. - Chyba, że wraz z ustawą o dopłatach do węgla, wejdą jakieś dodatkowe instrukcje czy przepisy – dodaje włodarz Suwałk.

Czytaj również:

- Być może wyrywkowo, deklaracje będą sprawdzane. Wystarczy, że ludzie zaczną pisać do urzędów anonimowe informacje, że sąsiad wziął dopłatę, a nie powinien – nie wykluczają samorządowcy, ale dodają, że nie bardzo wiadomo, kto miałby to robić.

Jak natomiast zapewnia magistrat w Łomży (78 proc. złożonych deklaracji), ustawodawca nie przewidział korekty deklaracji. Mieszkańcy składają nową deklarację, która nadpisuje starą.

- Urzędnik nie ma obowiązku weryfikowania informacji zawartych w deklaracji ze stanem faktycznym. Każdy, kto składa deklarację, podpisuje oświadczenie o byciu świadomym odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Przy każdej aktualizacji stanu faktycznego dotyczącego źródeł ciepła lub spalania paliw właściciel/zarządca budynku/lokalu jest zobowiązany w ciągu 14 dni od uruchomienia tego źródła złożyć nową deklarację w ramach CEEB – wyjaśnia Łukasz Czech z kancelarii prezydenta Łomży.

Przypomina, że urzędnicy wprowadzają do ewidencji dane i informacje z deklaracji z w ciągu 30 dni od otrzymania pisemnej deklaracji w przypadku nowo uruchomionych (tj. po 1 lipca 2021 r.) źródeł ciepła lub spalania paliw. W przypadku źródeł ciepła działających przed 1 lipca 2021 r. jest to sześć miesięcy.

W Bielsku Podlaskim (70 proc. złożonych deklaracji) mieszkańcy składają korekty. Jak mówi burmistrz, w tygodniu - około 20. Wszystkie związane z dopłatą do węgla. I nawet wpłynęły już pierwsze wnioski o dodatek węglowy, choć ustawa o tym jeszcze nie działa. Dodaje, że w przypadku korekty trzeba tylko zmienić pewne pozycje w deklaracji emisyjności, a nie składać ją od nowa.

- Bez względu na zapowiedzi rządu, ktoś mógł sam mógł zmienić źródło ciepła i informuje nas o tym. Prawdziwości deklaracji nie weryfikujemy, bo nie mamy podstawy prawnej, by wejść do czyjegoś domu. Nie zatrudniam też w urzędzie fachowców, którzy ocenią, że to jest piec klasy 3, a to klasy 5. Jeśli rząd każe mi coś sprawdzać, musi dać na to pieniądze. Zresztą, każda deklaracja zawiera adnotację o obowiązku podawania prawdziwych danych i odpowiedzialności za podawanie nieprawdziwych – podkreśla burmistrz Jarosław Borowski.

Czytaj również:

Tak samo jest w Kolnie (80 proc. złożonych deklaracji). Urząd otrzymał trochę korekt, ale ludzie pytają głównie o dodatek węglowy: - Gdy ustawa wejdzie w życie, jej zapisy będzie realizował nasz MOPS. Na pewno będzie bardzo dużo wniosków i dużo pracy. Przy ostatnim dodatku osłonowym MOPS pracował do godz. 19. W miesiąc obsłużył tysiąc osób - informuje burmistrz Andrzej Duda.

Podlaską gminą, której mieszkańcy złożyli najwięcej deklaracji emisyjności jest Szczuczyn - 98 proc. (na 1373 adresy - 1349 deklaracji). Druga jest Rutka Tartak – wynik taki sam, ale dużo mniej mieszkańców, a trzeci Puńsk (97 proc.). Najsłabsze to Sztabin i gm. wiejska Kolno – po 41 proc. złożonych deklaracji oraz gm. Grabowo (43 proc.).
Stuprocentową zgodność adresów i deklaracji emisyjności ma w Polsce osiem gmin, m.in. Słupca (Wielkopolska) i Terespol (Lubelskie). Najmniej deklaracji ma małopolska gmina Moszczenica (22 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna