Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedni zwalniają, inni bankrutują

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Najgorzej radzą sobie firmy handlujące żywnością i odzieżą

Ponad 1 300 pracowników z Warmii i Mazur straciło w ubiegłym roku pracę w wyniku zwolnień grupowych. To najwięcej spośród ostatnich trzech lat. Niepokojący jest również fakt, że rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Zdaniem ekspertów, w tym roku może być ich jeszcze więcej.

Padają małe firmy handlowe

Specjaliści z firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes przygotowali raport na temat upadłości polskich firm. Jak wynika z analizy sporządzonej na podstawie monitorów sądowych, w ubiegłym roku warmińsko-mazurskie sądy wydały 28 postanowień o ogłoszeniu upadłości. W porównaniu do 2011 roku jest to wzrost o 9 przedsiębiorstw.

- Dane o upadłościach potwierdzają to, z czym mamy do czynienia od kilkunastu miesięcy - z realnym, poważnym kryzysem w gospodarce - mówi Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka i główny analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes z Grupy Allianz.

Większość postanowień o upadłości dotyczyła niedużych firm, działających na rynku lokalnym. Zatrudniały one do kilkudziesięciu pracowników. Połowa działała w handlu, głównie w branży spożywczej i odzieżowej. Inne zajmowały się sprzedażą opału, sprzętu ortopedycznego, artykułów motoryzacyjnych czy drewna dla producentów stolarki. Upadłość ogłosiła też jedna firma transportowo-spedycyjna.

Ten rok może być jeszcze trudniejszy dla przedsiębiorców. W styczniu warmińsko-mazurskie sądy ogłosiły upadłość 3 firm. Jak dodaje Tomasz Starus, ich liczba może być o około 10 proc. większa niż przed rokiem.

Kolejne zwolnienia w Świcie

Jednak skutki kryzysu odczuwają nie tylko te firmy, które musiały ogłosić upadłość. O rosnących trudnościach najlepiej świadczą dane dotyczące zwolnień grupowych.
Od stycznia do końca listopada ubiegłego roku, na podstawie odpowiednich przepisów o szczegółowych zasadach rozwiązywania umów z przyczyn nie dotyczących pracowników, w regionie zwolniono 1 086 osób z 23 firm. Do końca roku ich liczba wzrosła do ponad 1 300.
- Zawiadomienia o możliwości zwolnień grupowych trafiły do nas z pięciu firm i instytucji - mówi Dariusz Kuprewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Zakład instalacyjny wodno-kanalizacyjny i c.o. Zenona Szyłaka zgłosił do urzędu pracy zamiar zwolnienia 26 pracowników. Oprócz niego zwolnienia dotknęły zatrudnionych w Agencji Nieruchomości Rolnych i Spółdzielni Mieszkaniowej Świt. W pierwszej instytucji pracę straci 15 osób, a w drugiej - 29.

Do ełckiego pośredniaka w ubiegłym roku wpłynęły również zawiadomienia dotyczące zwolnień w jednostkach wojskowych w Bemowie Piskim i Suwałkach. Łącznie chodzi aż o 73 pracowników. Ale jak zaznacza Dariusz Kuprewicz, w tym przypadku nie wszystkie osoby, które mogą stracić pracę, pochodzą z powiatu ełckiego.

- W poprzednich latach nie mieliśmy tak wielu przypadków zwolnień grupowych. Dwa lata temu zwolnienia grupowe przeprowadzono również w Spółdzielni Mieszkaniowej Świt - przyznaje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ełku.

Wówczas wypowiedzenia dostało 34 pracowników największej ełckiej spółdzielni.

Najgorzej w piskim

Rosnąca liczba upadających firm i zwolnień grupowych pogorszyła i tak trudną już sytuację na warmińsko-mazurskim rynku pracy.
Na koniec ubiegłego roku liczba bezrobotnych wyniosła 113,2 tys. osób i była o 5,9 tys. wyższa niż przed rokiem. Jak przyznają specjaliści, większość nowych bezrobotnych to głównie osoby, którym pracodawcy nie przedłużyli umów.

- W grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się na poziomie 20,1 proc. i była nadal najwyższa w kraju - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie.
Niechlubnym rekordzistą pod względem stopy bezrobocia okazał się powiat piski. Tam wyniosła ona 31,4 proc. Dalej znalazły się powiaty braniewski, kętrzyński i bartoszycki.
Sytuację komplikuje niewielka liczba ofert pracy. Tylko w grudniu do urzędów pracy wpłynęło 2,3 tys. propozycji, czyli o 800 mniej niż przed rokiem. Oznacza to, że statystycznie na jedną ofertę przypadało aż 159 bezrobotnych.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna