Jedno podium, kilka finałów w Duisburgu

Miłosz Karbowski
Sandra Pawełczak
Sandra Pawełczak Archiwum
Edyta Dzieniszewska stanęła na podium prestiżowych zawodów kajakowego Pucharu Świata w Duisburgu.

Na znanym torze Niemczech zwykle spotyka się cała światowa czołówka, która stoi u progu najważniejszych imprez sezonu. W składzie polskiej reprezentacji znalazła się czwórka z naszego regionu: Dzieniszewska (Sparta Augustów), Paweł Skowroński i Sandra Pawełczak (Dojlidy Białystok) i Marek Twardowski (Cresovia Białystok).

"Edzia" zajęła 3. miejsce w wyścigu kajakowych jedynek na 1000 metrów. To była najwyższa pozycja naszych sportowców, choć nie zabrakło innych niezłych wyników.

Do udanych start w Duisburgu na pewno może zaliczyć Skowroński. Paweł, płynąc w C2 z Marcinem Grzybowskim, dotarł do finałów A na 1000 i 500 metrów. Na tym pierwszym dystansie zajął 5. pozycję, na drugim - 9. Skowroński zaczynał także kanadyjkową sztafetę Polaków, która w wyścigu 4x200 m przypłynęła na 5. lokacie.

W jednym finale znalazła się Pawełczak. W K2 na 200 m z Magdaleną Krukowską była 8. Marek Twardowski, który próbuje sił w olimpijskiej konkurencji K2 na 1000 m z Mariuszem Kujawskim, razem ze swoim partnerem znalazł się w finale B, gdzie był 5. (14. w generalnej klasyfikacji).

Najważniejsze zawody jednak jeszcze przed naszymi zawodnikami. Najbliższe czekają ich w czerwcu. To Mistrzostwa Europy w Belgradzie (17-19.06) i Mistrzostwa Polski w Poznaniu (24-26.06). Te drugie są jednocześnie eliminacją do kadry na sierpniowe mistrzostwa świata w Szeged.

Polska reprezentacja w Duisburgu odniosła trzy zwycięstwa. Piotr Siemionowski triumfował w nowej konkurencji olimpijskiej K1 200 metrów. Wygrały także kajakarki w dwójce na 200 metrów (Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska) oraz w sztafecie K1 4x200 m (Walczykiewicz, Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk i Karolina Naja).

Na podium stanęły ponadto Konieczna i Mikołajczyk, zajmując 2. miejsce w swej koronnej konkurencji, w której są srebrnymi medalistkami olimpijskimi z Pekinu - K2 500 m. W sobotę trzecie miejsce zajęła olimpijska czwórka kobiet - K4 500 (Konieczna, Mikołajczyk, Walczykiewicz, Małgorzata Wardowicz) oraz wspomniana Dzieniszewska w K1 1000.