Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno z kultowych, kulturalnych miejsc kończy działalność

Urszula Krutul [email protected]
Spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania dla mieszkańców, czy pokazy fireshow. To tylko niektóre działania Podwórkowego Domu Kultury.

Mało jest w Białymstoku miejsc tak magicznych i klimatycznych, jak Podwórkowy Dom Kultury. Od 30 kwietnia, za sprawą Fundacji Flap People, działał na posesji przedwojennej Straży Ogniowej, przy ul. Warszawskiej 5. A teraz kończy swoją działalność.

Przez ten czas działo się tu dużo. Były projekty skierowane do obecnych i byłych mieszkańców Warszawskiej. Wefekcie powstała wystawa i spektakl, który za gardło ściskał nawet największych malkontentów. Były pokazy filmowe, jakich nie doświadczymy w multikinach. Była zdrowa kuchnia i wyhodowane w podwórkowym ogródku pomidory oraz sałata.

Były zajęcia dla dzieci, dla dorosłych warsztaty upcyclingowe i kabaretowe wyzwania. Podwórkowy Dom Kultury przygarniał wszystkich, którzy mieli pomysł i chcieli tworzyć. To miejsce, w którym twórczy duch unosił się w powietrzu już po przekroczeniu pięknej, ozdobnej i jedynej w swoim rodzaju bramy.

Zanim miejsce zyska nowe oblicze, zostaje nam ostatni dzień, żeby się nim nacieszyć. Już dziś przy Warszawskiej, w podwórku starej siedziby straży pożarnej odbędzie się szereg artystycznych działań, kończących sezon PDK.

- Działaniami społecznymi i artystycznymi zwróciliśmy uwagę na zapomniany, jeden z piękniejszych w naszym mieście budynek i jego ponadprzeciętną historię - zapewniają członkowie Flap People. - Właściciele chcą go remontować i użytkować. Mamy nadzieję, że przedwojenna Straż Ogniowa nigdy więcej nie będzie już straszyć zapomnieniem.

Miejsce na pewno będzie żyło w naszej pamięci. Przyczynią się do tego chociażby dzisiejsze działania. Podsumowanie warsztatów "Kultura wielu głosów" rozpocznie się o godz. 17. Wspólnie z uczestnikami zajęć, w teatralnym rytmie będzie można przejść od Rynku Kościuszki do Podwórkowego Domu Kultury. Tam o godz. 18 rozpocznie się dyskusja z udziałem twórców teatru: Konrada Dulkowskiego (Teatr TrzyRzecze), Agnieszki Korytkow-skiej-Mazur (Teatr Dramatyczny), Mateusza Tymury (Teatr Latarnia) i Marii Żynel (Teatr Malabar Hotel).

Po rozmowach będzie można odpłynąć przy dźwiękach muzyki Zbigniewa Rusiłowicza i Michała Minta i obejrzeć pokaz highlinerów Tolka Michalskiego i Kacpra Łukaszuka. Na koniec - mapping podwórkowego busa w wykonaniu Sebastiana Łukaszuka. Wstęp wolny.

Szkoda, że nie będzie już można wpaść na Warszawską i spotkać uśmiechniętych ludzi. Miejmy tylko nadzieję, że idea PDK zadomowi się na innych podwórkach. I dalej będzie dawać ludziom to, czego najbardziej im brakuje w dzisiejszym świecie. Poczucie wspólnoty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna