MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jednoosobową firmę wkrótce założymy tylko przez internet. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje projekt resortu rozwoju i technologii, zakładający, że całkowita elektronizacja systemu składania wniosków o wpis w CEIDG nastąpi 1 października 2024 r.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje projekt resortu rozwoju i technologii, zakładający, że całkowita elektronizacja systemu składania wniosków o wpis w CEIDG nastąpi 1 października 2024 r. Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Od 1 października 2024 roku jednoosobową działalność gospodarczą będzie można założyć jedynie drogą elektroniczną - zakłada projekt Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Pozostałe wnioski dotyczące firmy będzie można składać drogą tradycyjną przez kolejne dwa lata.

Obecnie, aby założyć jednoosobową firmę, można złożyć wniosek za pomocą elektronicznej witryny CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacja o Działalności Gospodarczej), ale można zrobić to również drogą tradycyjną - osobiście w urzędzie gminy lub przesłać wniosek pocztą.

Zakładanie firmy: od 2024 roku koniec z papierowymi wnioskami?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji widnieje projekt resortu rozwoju i technologii, zakładający, że całkowita elektronizacja systemu składania wniosków o wpis w CEIDG nastąpi 1 października 2024 r. – dotyczyć będzie początkowo wniosków o rozpoczęcie działalności.

E-faktury do 1 stycznia 2024, a pozostałe wnioski do 2026

Z kolei pozostałe wnioski CEIDG (o zawieszenie, wznowienie, zakończenie, zmianę wpisu) będą jeszcze przyjmowane w formie papierowej przez kolejne 2 lata, czyli do dnia 1 października 2026 r.

Ponadto od 1 stycznia 2024 roku będzie obowiązywał Krajowy System Elektronicznych Faktur, czyli e-faktury.

Zakładanie firmy: po co zmiany w przepisach?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Aktualnie jest w nim zarejestrowanych 2,6 mln przedsiębiorców. Miesięcznie portal odwiedza prawie 1,5 mln użytkowników, którzy realizują średnio 180 tys. spraw online.

Jak tłumaczy Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nowelizacja ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy ma m.in. zapewnić pełną cyfryzację zakładania działalności gospodarczej na Biznes.gov.pl, tj. odejście od składania wniosków papierowych podczas rejestracji firmy w CEIDG, przy zachowaniu wsparcia Centrum Pomocy Przedsiębiorcy.

Ponadto ustawa ma na celu:

  • usprawnienie funkcjonowania spółek cywilnych - utworzenie „jednego okienka” dla rejestracji spółki cywilnej, czyli zastąpienie osobnych wniosków do urzędu skarbowego, GUS i ZUS jednym wnioskiem zintegrowanym;
  • wzmocnienie i usprawnienie jednego okienka CEIDG - pełniejsza integracja z innymi rejestrami publicznymi oraz publikacja danych na temat spółki cywilnej w rejestrze CEIDG, a także stworzenie możliwości pobrania zaświadczenia elektronicznego spółki czy rozszerzenie CEIDG o wizualizację danych adresowych z wykorzystaniem geoportalu;
  • zmiany dla pełnomocników - - ułatwienia dotyczące publikacji w CEIDG informacji o pełnomocniku, w szczególności dotyczy to pełnomocników innych niż osoby fizyczne;
  • usprawnienie przepisów dotyczących syndyka, zarządcy sukcesyjnego.

- Nasze propozycje idą w kierunku dalszego rozszerzania usług dla przedsiębiorców. Jednocześnie w sposób szczególny zwracamy uwagę na to, aby przedsiębiorcy byli możliwie jak najmniej obciążani obowiązkami o charakterze administracyjnym. Dlatego też ograniczamy liczbę formularzy, cyfryzujemy kolejne usługi i odciążamy przedsiębiorców z konieczności podawania danych, które może uzupełnić za nich administracja z dostępnych rejestrów publicznych – tłumaczy wiceminister Olga Semeniuk, cytowana przez resort.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna