Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Wybieraj żywność naturalną - wyjdzie na zdrowie

Izabela Mortas
archiwum
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu produkty naturalne, lokalne i sezonowe były podstawą żywienia każdej rodziny. Nasi dziadkowie latem spożywali chłodniki, ziemniaki podawali z zsiadłym mlekiem, zimą zaś na stole lądowała kiszona w domu kapusta. Czym różni się żywność naturalna od wysoko przetworzonej? Mówi Olga Chaińska, dietetyk i trener personalny, właścicielka klubu Expert Fitness w Kielcach.

Przykładami naturalnych obróbek są: rozdrabnianie, suszenie (na słońcu), solenie (kapusta, ogórki), wędzenie (ale tylko w wędzarni), gotowanie, prażenie, smażenie, pieczenie oraz pasteryzacja - wekowanie.

Najbardziej niebezpieczna jest żywność wysoko przetworzona - przede wszystkim z powodu dodatków, które zawiera. To między innymi utwardzony tłuszcz roślinny, substancje zagęszczające, stabilizujące, słodzące (cukier, słodziki), wzmacniacze smaku (na przykład glutaminian sodu) - w skrócie wszystkich „E” na etykietach.

Takie jedzenie jest oddzielane mechaniczne, suszone rozpyłowo, sterylizowane, liofilizowane, pakowane próżniowo, poddawane promieniowaniu, obrobione podczerwienią, a także termizowane. Co więcej, często zawiera dodatkowe substancje, takie jak cukier, sól, tłuszcz, witaminy, konserwanty, polepszacze smaku i tak dalej.

Zrównoważona dieta oparta jest na naturalnych składnikach. - Aby „uzdrowić” dietę całej rodziny, należy zastosować proste metody. - Wystarczy zmienić listę zakupów oraz zacząć przyglądać się etykietom produktów, które wybieramy. Najprościej przyjąć zasadę - im krótsza droga żywności z pola na stół, tym żywność jest zdrowsza - mówi Olga Chaińska.

Należy pamiętać, że jak każdy inny produkt, żywność wysoko przetworzona podlega prawom popytu i podaży. - Producenci prześcigają się, „poprawiając” smak - dosładzając, przyprawiając, dodając tłuszczu. W efekcie otrzymujemy pożywienie o proporcjach składników pokarmowych nie występujących naturalnie w przyrodzie, czyli zbyt słodkie, zbyt słone lub zbyt tłuste. Jeśli bazujemy na gotowych daniach prosto z „linii produkcyjnej”, trudno skomponować nam zbilansowaną dietę - podkreśla nasz ekspert.

Jak się przed nimi uchronić? - Czytajmy etykiety - im krótsza lista składu produktu spożywczego, tym zdrowsze pożywienie. Skład podawany jest malejąco. To, co jest na pierwszym miejscu, występuje w największej ilości. Jeśli na pierwszym, drugim lub trzecim miejscu występuje cukier - nie kupuj, nie warto - radzi Olga Chaińska. - Rezygnując z zakupu wysoko przetworzonych produktów, oszczędzamy w portfelu pokaźne pieniądze. Naturalne zamienniki, nie tylko są zdrowsze, ale i często tańsze - dodaje ekspert.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedz zdrowo z Olgą Chaińską. Wybieraj żywność naturalną - wyjdzie na zdrowie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna