Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na narty? Nie złam nogi!

Wojciech Nowicki
O wypadek nie trudno – zarówno na narciarskim stoku jak i oblodzonym chodniku przed domem
O wypadek nie trudno – zarówno na narciarskim stoku jak i oblodzonym chodniku przed domem
Zanim wyjdziemy z parą desek na ośnieżony stok zadbajmy nie tylko o sprzęt, ale też o mięśnie i ścięgna.

Ważne

Ważne

W przypadku zwichnięć pomoc fachowca, który nastawi uszkodzony staw, będzie konieczna. Ale na początek należy unieruchomić okolice stawu. Udzielając pierwszej pomocy przy złamaniu należy zachować szczególną ostrożność.
Nieostrożnym ruchem możemy uszkodzić naczynia nerwowe i krwionośne, a ofiarę narazić na ciężkie powikłania. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest szybka pomoc lekarska.

Dobór właściwych nart czy deski snowboardowej zostawmy specjalistom. Pamiętajmy tylko o odpowiedniej odzieży. Ma podtrzymywać odpowiednią temperaturę, chronić przed wyziębieniem i przegrzaniem.
Musi być też wygodna i nie krępować ruchów.

Sucha zaprawa

Ale nawet najdroższy i najlepszy ekwipunek nie uchroni przed wypadkiem na stoku. Dlatego warto zawczasu przygotować swój organizm do wzmożonego wysiłku. Nieoceniony będzie trening przygotowujący przed sezonem. Dla osób uprawiających narciarstwo czy jazdę na łyżwach szczególnie ważne jest przygotowanie stawów kolanowych i skokowych, a także mięśni nóg. Fanatycy snowboardu, dodatkowo powinni pamiętać o rozgrzaniu nadgarstków oraz barków.

Ból i chłód

Jednak o wypadek nie trudno - zarówno na stoku jak i oblodzonym chodniku przed domem. Dlatego najczęstszą, zimową kontuzją są stłuczenia wywołane upadkiem. Pierwszymi objawami są ból i obrzęk, w kolejnych etapach pojawia się zasinienie lub krwiak.

Ból wywołany stłuczeniem najlepiej koi okład z lodu. Przy okazji zmniejsza obrzęk. Należy przyłożyć go do obolałego miejsca na 20 minut i powtarzać tę czynność co cztery godziny. Warto jednak pamiętać, że lód nie może bezpośrednio przylegać do skóry.

Zbyt szybki skręt

Innym powszechnym rezultatem zimowych upadków może być skręcenie, np. kostki. Towarzyszy mu charakterystyczne chrupnięcie w stawie skokowym i nagły dotkliwy ból uniemożliwiający dalsze poruszanie się. Potem może pojawić się krwiak lub obrzęk.

Przy skręceniach postępujemy jak w przypadku stłuczenia - okładamy lodem lub mentolem. Trzeba dbać o unieruchomienie uszkodzonego stawu przez kilka dni. Jeśli obrzęk nie zmniejsza się, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

Czas na kurację

Nawet błahe stłuczenie może wywołać liczne powikłania. Uszkodzeniu może ulec aparat torebkowo - więzadłowy, łękotka, układ chrzęstny i kostny. Najlepiej we wszystkich przypadkach postarać się o szybką pomoc lekarską. A potem dać sobie czas na leczenie urazu.

Zbyt szybkie obciążanie kontuzjowanego stawu lub kości może długotrwałe powikłania. Np. w kontuzji stawu skokowego - brak odpowiedniego leczenia może wywołać m.in. niebezpieczne uszkodzenie ścięgna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna