Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na wakacje? Pamiętaj o apteczce

Jerzy STOBIECKI
sxc.hu
Zobacz, co warto w niej mieć.

Chociaż apteczka w Polsce nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta, zalecane jest jej posiadanie. W czasie wakacyjnego wyjazdu warto ją mieć. Może być przydatna nie tylko w czasie podróży, ale także w czasie wypoczynku. Radzimy, co zabrać do apteczki i jakich leków powinni unikać kierowcy.

Ewa Tylec-Osóbka, specjalista chorób wewnętrznych z Radomia: - Zachęcam wszystkich, a przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu krążenia do tego, aby w czasie przerw w podróży pospacerowały. Również w czasie lotu samolotem warto pobudzić naczynia, aby nie doszło do zakrzepów.

(Fot. Jerzy Stobiecki)
Apteczka samochodowa powinna być wyposażona przede wszystkim w środki opatrunkowe (bandaże, plastry, opatrunki gazowe) i elastyczne opaski do tamowania krwotoków. Powinniśmy pamiętać także o gumowych rękawiczkach i maseczce ochronnej, przydatnej przy wykonywaniu sztucznego oddychania. W apteczce powinny znajdować się także środki do dezynfekcji ran. To wszystko może okazać się przydatne także w czasie wakacji. A jakie leki warto zabrać ze sobą?

"COŚ" NA GARDŁO I NA KOMARY

- Przede wszystkim środki przeciwbólowe, takie jak zazwyczaj stosujemy - mówi Ewa Tylec-Osóbka, specjalista chorób wewnętrznych z Radomia. - Jest szereg leków przeciwbólowych powszechnie dostępnych. Jeśli cierpimy na chorobę lokomocyjną, pamiętajmy przed podróżą o zażyciu leków. Warto, szczególnie w czasie wyjazdów z dziećmi, mieć ze sobą lekarstwa przeciw grypie, witaminę C, tabletki od bólu gardła. Długie przebywanie w wodzie połączone z zimnymi napojami i lodami zwiększają bowiem ryzyko przeziębienia.
W czasie urlopu, wiele osób korzysta ze słońca. Zbyt długie opalanie może doprowadzić do poparzeń. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w środek łagodzący skutki poparzenia słonecznego. Zmorą wczasowiczów, przebywających zwłaszcza nad wodą, są komary. Warto przed wyjazdem kupić środki odstraszające komory i łagodzące skutki ukąszeń. Osoby uczulone na jad owadów muszą zabrać ze sobą przyjmowane leki. O zabraniu przyjmowanych leków powinny pamiętać osoby cierpiące na przewlekłe choroby, zwłaszcza alergicy.
W przypadku wyjazdów zagranicznych, zwłaszcza do Egiptu, Tunezji, Turcji warto zabrać ze sobą leki przeciwko biegunce, w tym antybiotyk. O ich przepisanie można poprosić lekarza rodzinnego.

LEKI ZA KIEROWNICĄ
Każdy lek posiada ulotkę, na której podawane są informacje o działaniach ubocznych, w tym o wpływie na sprawność psychomotoryczną. To szczególnie ważne w przypadku kierowców, dlatego wartą ją przeczytać. Obniżenie koncentracji, czy senność mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Kierowcy powinni unikać leków z dodatkiem kodeiny oraz silnych leków przeciwbólowych dostępnych jedynie na receptę.
Jeżeli cierpimy na przewlekłą chorobę i przyjmujemy leki, po których nie można prowadzić samochodu, powinniśmy przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem, który doradzi, na ile godzin przed wyjazdem nie zażywać leku, aby uniknąć jego ubocznych działań, lub jaki lek zastosować w zamian.
- Zachęcam wszystkich, a przede wszystkim osoby ze schorzeniami układu krążenia do tego, aby w czasie przerw w podróży pospacerowały. Również w czasie lotu samolotem warto pobudzić naczynia, aby nie doszło do zakrzepów - przekonuje Tylec-Osóbka. - Przy wysokich temperaturach i czekającym nas długim siedzeniu z podkulonymi nogami możemy zażyć przed wyjazdem aspirynę, która między innymi przeciwdziała tworzeniu się zatorów.

Źródło: Poradnik "Echa Dnia" - Samochodem na wakacje (6) - ww.echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna