Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesień na wodzie w województwie podlaskim. Propozycje i atrakcje

opr. Urszula Ludwiczak
Kajaki to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie uroków podlaskiej przyrody.
Kajaki to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie uroków podlaskiej przyrody. mat. promocyjny
Wrzesień to czas, kiedy pogoda daje nam ostatnią szansę na aktywne spędzenie wolnych dni.

Świecące słońce, odrobina wysiłku fizycznego i szczególna atmosfera wodnych spotkań z przyjaciółmi czy rodziną, sprawiają, że co raz więcej osób wybiera ten sposób spędzania wolnego czasu.

Tratwy biebrzańskie

Na rozlewiska Biebrzy najlepiej wybrać się na kilka dni i do tego bez obowiązku znajdowania noclegu. Taką możliwość gwarantują nam tratwy biebrzańskie, jedyne w swoim rodzaju pływające domki. W chatce bez problemu może spać nawet 6 osób, a na dachu zawsze można rozbić dodatkowy namiot. Leniwie meandrująca rzeka poniesie nas swoim nurtem przez bagna. W gorące dni, których we wrześniu nie brakuje, ochłodę przyniesie kąpiel w Biebrzy, a wyżywienie zapewnimy sobie sami wykorzystując grill, który jest na wyposażeniu każdej tratwy.

Bocianie gniazdo na dachu służy nie tylko do rozbicia namiotu, ale też jako idealny punkt obserwacyjny do podglądania zbierających się do odlotu ptaków. Widok podrywających się do lotu żurawi jest niezapomniany. Przy odrobinie szczęścia można spotkać bobra, wilka, albo stanąć oko w oko z królem tych terenów - łosiem. Spływy tratwami biebrzańskimi w 2015 r. zostały nagrodzone Wyróżnieniem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

www.biebrza24.pl

Kajakiem prawie wszędzie

Kajaki to jeden z najlepszych sposobów na poznawanie uroków podlaskiej przyrody. Duża liczba tras sprawia, że nawet jednorazowa wycieczka dla amatorów będzie niezapomnianym przeżyciem, a z drugiej strony, zaprawieni kajakarze na każdym spływie odkryją coś nowego.

Podczas spływu Czarną Hańczą, już na początku możemy z wysokości kajaka podziwiać Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Dalej, w zależności od trasy, będziemy obserwować strome brzegi, rozmaite zakola, porośnięte trzciną płycizny czy moczarowe doliny - wszystko w otoczeniu Suwalskiego Parku Krajobrazowego lub Puszczy Augustowskiej.

Piękno Czarnej Hańczy jest powszechnie doceniane, w tym roku została nominowana do tytułu Rzeki Roku 2016 - zapraszamy do głosowania na stronie www.rzekaroku.pl.

www.szot.pl

Z Czarnej Hańczy już prosta droga, aby wpłynąć do Kanału Augustowskiego. Unikatowy zabytek hydrotechniki to przede wszystkim możliwość obserwacji z wody niesamowitego spektaklu łączenia akwenów wodnych o różnej wysokości położenia, poprzez system śluz. Bycie zamkniętym w wąskim kanale, do którego z jednej strony wlewa się woda i po chwili możliwość wypłynięcia na otwarte wody nowego zbiornika, to coś, co trzeba przeżyć. Kanał od wielu lat jest polskim kandydatem na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

www.augustow.pl, www.augustowski.home.pl

Dalej na południe województwa znajdziemy urokliwą Narewkę wraz z rzeką o tej samej nazwie. Stanica kajakowa zapewni nie tylko potrzebny sprzęt do spływu, ale chętnym udostępni rowery, kije do Nordic Walking, boiska wielofunkcyjne, miejsca ogniskowe, a zimą narty biegowe i skutery śnieżne. Spływ rzeką zaprowadzi turystów pod samą Puszczę Białowieską, a meandrując z jej nurtem można podziwiać liczne dzikie ptaki, płynące pod kajakiem ryby, a szczęśliwcy mogą spotkać rysia, jelenia, sarnę czy króla Puszczy - żubra.

www.narewka.pl

Południowa część województwa należy do Siemiatycz i rzeki Bug. Nad siemiatyckimi zalewami można wykorzystać ładną pogodę na spacerowanie, pływanie rowerem wodnym czy łódkami, a zapaleni wędkarze znajdą idealne miejsce na połów sumów i innych gatunków ryb. Atrakcją, którą po prostu trzeba odwiedzić jest pływające molo na zalewie nr 2.

www.siemiatycze.pl

Bug poza standardowymi spływami łódkami czy kajakami, oferuje trzy przeprawy promowe napędzane siłą rąk oraz liczną infrastrukturę towarzyszącą: pola namiotowe, mariny kajakowe, wiaty do grillowania oraz kompleksy sanitarne.

www.drohiczyn.pl, www.mielnik.com.pl

Wysoki poziom atrakcji wodnych sprawił, że produkty te były wielokrotnie nagradzane w konkursach na Najlepszy Produkt Turystyczny. Produkt turystyczny „Bug - Rajem dla turysty” Wyróżnienie zdobył już w 2012 r. Spływ Czarną Hańczą zdobył Wyróżnienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w roku 2014, Baza turystyczna w Narewce i Siemiatyckie zalewy z infrastrukturą sportowo - rekreacyjną wyróżnienia uzyskały w 2015 r.

Okrągłe łodzie w Kuklach

Czy pamiętacie Pana Maluśkiewicza, który łódką z łupinki orzecha wybrał się na poszukiwanie wieloryba? Wszystkich, którzy chcieliby poczuć się jak bohater wiersza Juliana Tuwima, zapraszamy do Kukli, gdzie na jeziorze Pomorskim można popływać okrągłymi jak łupina orzecha, łódkami. Inny niż tradycyjny kształt łodzi wymusza na sternikach inny sposób żeglowania, zapewniając nowe doświadczenia i ogrom dobrej zabawy. Po przygodach na wodzie można się zatrzymać w tak samo okrągłych domkach, zbudowanych w tradycji pogranicza polsko - litewskiego ze słomy i gliny.

„Gliniana wioska” w Ośrodku Turystycznym „Kukle” w 2014 roku została nagrodzona Certyfikatem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

www.kukle.pl

Porty w Augustowie i Łomży

Żegluga po jeziorach Augustowa, zapoczątkowana w latach 50-tych XX wieku, co roku przyciąga rzesze turystów. Do wyboru są liczne trasy i jednostki pływające: statki, katamarany, a nawet stylizowany na jednostkę Jadźwingów statek Jaćwież. Jedną z atrakcji, które można podziwiać z pokładu jest kamienny Szlak Papieski - pięć stacji upamiętniających pobyt papieża w tych okolicach w 1999 r.

www.augustow.pl, www.augustowski.home.pl

Dużo młodszy jest odrestaurowany Port Łomża. Stanowi on idealną bazę wypadową do odkrywania Narwi i jej zakoli. Duża marina oferuje właścicielom jachtów nawet całoroczne cumowanie i opiekę nad jednostkami, a weekendowi turyści mogą skorzystać z wypożyczalni kajaków, łódek czy słynnych narwiańskich pychówek.

www.mosir.lomza.pl

Kanał Augustowski, wraz z wyznaczonym na nim Szlakiem Papieskim w 2005 r. uzyskał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2009 r. zdobył najwyższe wyróżnienie w konkursie - Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, a Tereny rekreacyjne nad Narwią - Port Łomża uzyskał Wyróżnienie Podlaskiej Organizacji Turystycznej w 2013 r.

Aktywne Dojlidy

Nie należy zapominać o białostockim ośrodku sportów wodnych na Dojlidach. Można jeszcze skorzystać z pięknej pogody i po dniu pracy zrelaksować się spacerem po plaży albo pływaniem rowerem wodnym po akwenie. BOSiR aż do 15 października wypożycza sprzęt, który pozwoli na aktywny wypoczynek na wodzie zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta!

Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” również otrzymał Wyróżnienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w 2015 roku.

www.miejskoaktywni.pl

Wszystkie opisane atrakcje być może znajdą się w gronie zgłoszonych do XIV edycji konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - Certyfikat POT. W etapie regionalnym z województwa podlaskiego wybranych zostanie 10 produktów, które otrzymają wyróżnienie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a trzy najlepsze zostaną zgłoszone do etapu ogólnopolskiego. Konkurs ma na celu wyłonienie w danym roku najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom produktów turystycznych, a także ich promocję. Prestiżowe wyróżnienie Certyfikatami PROT i ROT stanowią najlepszą reklamę atrakcji turystycznych, a potencjalni odwiedzający otrzymują jasny sygnał o wysokiej atrakcyjności usług. W latach ubiegłych aż 12 produktów z woj. podlaskiego zostało wyróżnionych w etapie ogólnopolskim, co przełożyło się na wzrost zainteresowania turystów z całej Polski i zza granicy.

Zgłoszenia do etapu regionalnego konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny przyjmowane są za pomocą aplikacji konkursowej, która funkcjonuje pod adresem: https://konkurs.pot.gov.pl/ do 14 października 2016. Więcej szczegółów można znaleźć na stronach: www.podlaskieit.pl www.polskapodajdalej.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna